Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czy zrobienie zwrotnicy pod kolumny z wieży Panasonic SA-AK48 jest opłacalne?

Mateusz_RGD 02 Jan 2021 23:26 516 14
    Mateusz_RGD
    Level 7  
    Cześć. Ostatnio w piwnicy znalazłem kolumny od wieży Panasonic SA-AK48 która już dawno umarła. Kolumny są Tri-Wiring czyli wychodzą z nich 3 przewody. Z tego co zaglądałem do środka to jeden jest podłączony bezpośrednio do głosnika niskotonowego, drugi bezpośrednio do głośnika średniotonowego, a trzeci do wysokotonowego i do niego równolegle glosnik typu piezo. Chciałbym teoretycznie dorobić do nich zwrotnice aby podłączyć je do wzmacniacza technics. Znalazłem w internecie częstotliwość podziału tych kolumienek. Byłoby to wykonalne kosztem który by nie przerósł ich wartości?

https://www.hifiengine.com/manual_library/panasonic/sb-ak48.shtml
    Czy zrobienie zwrotnicy pod kolumny z wieży Panasonic SA-AK48 jest opłacalne? Czy zrobienie zwrotnicy pod kolumny z wieży Panasonic SA-AK48 jest opłacalne?
    Kondzio200123
    Level 6  
    Zanim zaczniesz się bawić w zwrotnice to może sprawdź czy te głośniki wogule działają. Pewnie wiesz że głośnik GDN możesz podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza natomiast GDS i GDWK przez kondensator bez biegunowy tylko nie grzej na pełnej mocy, zalecane do testów 30% P MAX.
    User removed account
    Level 1  
    Mateusz_RGD
    Level 7  
    Kolumny sprawdzane, działają ;) Orientacyjne patrzyłem koszty samych cewek dla podziału 150/3500 to kosmiczny koszt. Jaki byście polecili podział czestotliwosci dla tych kolumn aby to jako tako zagrało? Na stronie "kolumny prv" wyliczyłem sobie filtr dolnoprzepustowy 1 rzedu przy głośniku 6ohm cewka ~2,4mH odcięcie przy 400Hz. A dla wysokotonowego przy 6omh filtr 2 rzędu L=0.38mH C=5,4 uF ~ 3500hZ. Czy jest możliwość połączenia tych obu filtrów razem? Zostaje też kwestia sredniotonowca.
    goraj krzysztof
    Level 31  
    W opcji budżetowej możesz kupić używane trzy drożne zwrotnice na allegro i z nimi coś kombinować. Potrzebny będzie miernik do cewek.
    Kondzio200123
    Level 6  
    Najniższy koszt cewek to wykonanie je samemu w zasadzie jest Ci potrzebny dostęp do drutu miedzianego typ DNE 1,2-1,5 mm. Jest to drut wyemali do nawinięcia cewki dla głośnika GDN, oraz drut 0,5mm (cewka dla głośnika siedmiomatonowego)
    Tremolo
    Level 43  
    Nieoplacalne. I jeszcze piezo na wysokotonowym. Sam mam jakieś pseudokolumny z Aiwy ale ma ani piezo ani niepotrzebnego GDS
    Mateusz_RGD
    Level 7  
    Czyli jak Panowie polecacie, dla niskotonowca dać całe pasmo a reszte puścić przez kondensator?
    Tremolo
    Level 43  
    Mozna zrobic tak jak w altusach było. Jakas cewka na bas do tego dwa kondensatory w szereg łączenie do GDM a z zewnatrz do wysokotonowców.

Coś jak tutaj, oczywiscie bez tych tłumików.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3763029.html
    Mateusz_RGD
    Level 7  
    Też własnie myślałem na wzorem zwrotnicy od Altus 300 w sumie wiekszosc tych tonsilowskich jest podobnych. Jak puszczam pełne pasmo na głośnik niskotonowy to przy większych częstotliwosciach słychać doraźne pukanie bo ten głośnik pracuje w oddzielnej komorze własnie oryginalnie jako woofer. Pod oryginalna wieżą tego nie było pewnie z powodu że miał od odcięcie przy 150hz.
    Do tego nasuwa się pytanie co do oporu cewki jaką wybrać? Mniej = lepiej? Patrzyłem oferte na stronie STX. Czyli mam rozumieć ze niskotonowiec pracował do 150hz, średni od 150 do 3500 a wysokotonowiec od 3500 w góre? A jakieś zabezpieczenie dla wysokotonowca uwzględnić? Bede próbował wyliczyć coś na tej stronie "kolumny prv" aby ceny elementów nie przerosły wartosci tych kolumienek chociaż one grały dość fajnie.
    Tremolo
    Level 43  
    Aktywny podział. Być moze oba basy były bez stereo. Moze to Biamping był. Tak jak w JVC. 150Hz to kondensator kosztuje 60zł do pasywnej zwrotnicy. Moglbyć dorobić 2x TDA 2030 lub 2050 na wysokie i srednie a bas puscić z wieży. O cewce na 150Hz nie wspomne ile to kosztuje. Koszt jak z Bolero. Taniej by bylo kupić używane kolumny Canton i subwoofer do auta lub kupić oryginalną wieze uzywaną na OLX
    mv8
    Level 14  
    Panasonic stosował w swoich wieżach aktywne zwrotnice, każdy głośnik w kolumnie zasilany był osobnym wzmacniaczem mocy oraz posiadał aktywny filtr zwrotnicy. W tym modelu dodany piezo jest filtrowany pasywnie ( dla uproszczenia konstrukcji ). Zaprojektowanie zwrotnicy pasywnej do tych kolumn oczywiście jest możliwe, ale zupelnie nieopłacalne. Żeby to miało ręce i nogi, trzeba zmierzyć impedancje każdego z głośników, oraz pasmo przenoszenia w oryginalnej obudowie. Na podstawie tych pomiarów można zaprojektować zwrotnice pasywna, która będzie spełniać swoje działanie. Kupowanie do tego jakiejś przypadkowej zwrotnicy uniwersalnej, czy jej projektowanie na podstawie samych wzorów kompletnie nie ma sensu.
    Tremolo
    Level 43  
    Za koszt samego bloku basowego i gornoprzepustowego do.sredniotonowca kupisz już głośnik. Lepiej zaprojektować aktywne filtry. Ale glośnik piezoelektryczny to inna liga. Jakby mlotkiem ciąć drzewo.

Opcje:

1. Kupić oryginalną wieże, z jej wszystkimi wadami i zaletami.

2. Projektowac zwrotnice pasywną wg niskich cięć pomiedzy Basem i /średni = nieoplacalne, czasochlonne nie do produkcji jednostkowej. W tej cenie kupisz lepszą kolumnę używaną 3 klasy wyżej. Taka zwrotnica jak juz projektować to dla drogich glośników.

3. Quasi rozwiązanie: duża cewka samemu nawinięta na ze złomu transformatorowego, kondensator bipolarny elektrolityczny na średniotonowy w szereg z cewką ciut mniejszą i kondensator do części wysokotonowej. Jakość tragedia.

4. Rozwiązanie łączone. Miedzy gorą a średnim zrobić pasywną zwrotnice a miedzy tym ukladem a basem dolożyć układ jakiś TPA x2 . Tda7294 7498 itp na basie z filtrem do subwoofera. Od biedy można kupic zestaw 2+1 z Ali i sprzedac wzmacniacz Technics wtedy. Skupic się na zasilaniu i odszumianiu kitu.

5. Kupic drugi wzmacniacz technics i crossover, górę przedzielić jak w rozwiazaniu 4.
    Mateusz_RGD
    Level 7  
    Na górne glosniki zostalem tam jak jest 4,7uf kondensator, dokupiłem 22uf bipolarny na 100v na sredniotonowy a niskotonowy dalem cale pasmo. Wzorując sie na jednych z kolumn Technics od mini wieży. Przy cichym graniu gra to przyzwoicie dla mnie wystarczająco zamiast by miały stać w piwnicy. Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.