Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Samsung WD80J6410AX - bardzo głośna praca i wibracje podczas wirowania

RafRoo 03 Jan 2021 01:35 900 7
 • #1
  RafRoo
  Level 11  
  Pralko suszarka Samsung WD80J6410AX - ma cztery lata, ale trafiła w moje ręce niedawno. Generalnie wszystko z nią OK, tylko wirowanie na 1400 obr. wzbudza mój niepokój, bo cała chałupa się trzęsie jak ta pralka zaczyna wirować i wchodzi na te swoje 1400 rpm.
  I w związku z tym moje pytanie czy to normalna praca podczas wirowania, (link do filmu), czy po prostu coś jest z tą pralką uszkodzone? Uprzedzając pytania, pralka na nóżkach względnie wypoziomowana, luzów na boki nie czuć! Kalibracja bębna została zrobiona (nawet dwa razy) i prania nie jest za dużo, jest zapakowana tak na 2/3 bębna... zresztą prań było już kilka i za każdym razem takie małe "trzęsienie ziemi" wywołuje ta pralka:
  FILM:
  https://youtu.be/lraPY8H6RcM
 • #2
  Gobro
  Level 31  
  Sprawdź czy nie odkręciła się śruba mocująca koło pasowe duże (na bębnie). Jeżeli to nie jest wina śruby to pozostaje tylko złamany krzyżak bębna. Włóż rękę do bębna, są tam trzy zabieraki i próbuj przy każdym z zabieraków podnosić bęben do góry. Czy na każdym będzie tak samo czy na którymś jest inaczej.
 • #3
  RafRoo
  Level 11  
  Ok, dzięki za info, test z próbą podnoszenia na zabierakach to dobry pomysł, ale w moim przypadku nic podejrzanego nie pokazuje, na każdym z trzech zabieraków zachowuje się tak samo, żadnych luzów do góry czy na boki. Cały ruch do góry czy na boki odbywa się w ramach całego zbiornika czyli na sprężynach i amortyzatorach.
  W temacie koła pasowego to chyba nie w tym modelu, to jest silnik inwerterowy z tyłu bezpośrednio przytwierdzony do zbiornika i napędzający bęben po osi.
 • #4
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  A jak tam się czują amortyzatory ? Może już dokonały żywota.
 • #5
  machefi
  Home appliances specialist
  Sprawdź mocowanie obciążników betonowych, jeśli siedzą sztywno to pęknięty krzyżak bębna.
 • #6
  RafRoo
  Level 11  
  Wiesiekmisiek, dzięki za odp. ale czy da się jakoś spr. te amortyzatory nie wymieniając ich? Z drugiej strony drogę nie są a robota wygląda,ze też prosta.
  Machefi, obciążniki to dobry trop, mam ochotę jeszcze dziś na to zerknąć, co do bębna i krzyżaka to zrobiłem test który zasugerował Gobro i mocno się napinałem i luzów, stuków brak. Cały ruch odbywa się w ramach amortyzatorów i sprężyn zbiornika z bębnem.... .choć fakt faktem sporo da się "wychylić" - więc może sprężyny / amortyzatory?
 • #7
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Chwyć ręką za każdy z osobna poruszaj na boki czy nie klekocze . Możesz następnie jeżeli nie chcesz wykręcać to zdjąć pokrywę pralki i naciskając z góry energicznie na zespół piorący sprawdzić jak się zachowują ( to tak wstępnie)i czy nie klepią już. To tylko diagnoza wstępna.
  Tak dla informacji dodam, że może być jeszcze luz osi krzyżaka na łożysku. Ale ten motyw da się łatwo sprawdzić po otwarciu drzwiczek bierzemy za krawędź bębna i ruszamy do góry. W tym czasie druga osoba z góry( zdjęty blat) trzyma cały zespół piorący tak by się nie ruszał. Jeżeli wyczujesz luz ( nie będzie od duży) ok. 1 lub 2 mm to masz pełną odpowiedź na swój post ( i być może powód sprzedaży sprzętu).
 • #8
  RafRoo
  Level 11  
  Dobra, temat jeszcze w niedzielę ogarnięty... Wiem, że niedziela święta, ale liczę, że wszechmogący wybaczy, a tym postem pomogę innym ;)
  Przyczyną tych stuków były nie dość mocno dokręcone śruby mocujące obciążniki betonowe. Po ich solidnym dokręceniu pralka działa jak nowa! Dało się to szybko ogarnąć odkręcając front, ale bez odpinania kołnierza, grzechotką miałem dostęp do śrub mocujących betonowe obciążniki.
  Samsung WD80J6410AX - bardzo głośna praca i wibracje podczas wirowania Samsung WD80J6410AX - bardzo głośna praca i wibracje podczas wirowania

  FILM:
  https://youtu.be/aYBT-K2HC7Y

  PS.
  Dodatkowo poprzednia właścicielka zwróciła mi uwagę, żeby za mocno przycisków nie wciskać, bo potrafią wpaść do środka.... WTF sobie myślę, po zdjęciu blatu dość szybko zauważyłem fuszerkę serwisu, który się do tej pralki dotykał...
  Samsung WD80J6410AX - bardzo głośna praca i wibracje podczas wirowania