Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr - pytanie !

MMore 17 Paź 2005 10:50 4296 17
  • #1 17 Paź 2005 10:50
    MMore
    Poziom 9  

Witam !

Mam takie pytanie - prosze o pomoc !

Mam wzmacniacz na układzie LM3886
    on jest podpienty bezpośrednio do karty muzycznej w kompie,
    i jest problem jak słucham ciszej to z głosników słychac szumy,pewnie to od karty muzycznej.
    chciałem wmontować sobie jakis potencjometr ,alby ręcznie muc regulować głosnośc, a nie jak do tej pory w winampie.

- tu moje pytanie gdzie go wmontować ?
    - czy mam użyć potencjometru logarytmicznego ?

pozdrawiam 1

• Pomocny post
    #2 17 Paź 2005 11:42
    Kajtek_170
    Poziom 22  

Tak ale taki potencjometr będzie troche tłumił. Musisz użyć potencjometru stereo albo dwuch mono.

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Wmontuj go na kablu pomiędzy kartą a wzmacniaczem

• Pomocny post
    #3 17 Paź 2005 11:50
    de Virez
    Poziom 24  

a moze prosty przedwzmacniacz?? W kitach jabla mozna takie cos tanio dostac...

• #4 17 Paź 2005 12:06
    MMore
    Poziom 9  

de Virez zaproponuj coś konkretnego.

A co myślisz o założeniu potencjometru ?

• #5 17 Paź 2005 12:11
    grzeskk
    Poziom 28  

wlutuj np. 100kB x 2 pomiędzy k. muz. a wejście wzmaka

• #6 17 Paź 2005 12:17
    MMore
    Poziom 9  

grzeskk chodzi ci o ten PR100k-B Potencjometr obrotowy 100k typ B (logarytmiczny).

Potrzebne są 2 sztuki ??
    W jaki sposób je połączyć ze sobą??

prosze o pomoc !

• Pomocny post
    #7 17 Paź 2005 12:24
    grzeskk
    Poziom 28  

B jest logarytmiczny może być obrotowy a łączysz je tak: patrząc na ośkę lewy na masy środek na gorący wzmaka , prawy na gorący karty

nie muszą być 2 sztuki są też podwójne (2w1)

• #8 17 Paź 2005 12:36
    MMore
    Poziom 9  

Cześć !

Mógłbys napisać bardziej tak na chłopski rozum jak to podłączyć , jestem początkujący w tych sprawach.

Z góry dzieki !

• Pomocny post
    #9 17 Paź 2005 13:05
    grzeskk
    Poziom 28  

potencjometr ma 3 nogi: 1-lewa 2-środkowa 3- prawa
    patrząc na pot. od strony pokrętła (nogi na dół) do pierwszej lutujesz masy z karty muz. i wzmaka, drugi do wejścia wzmaka a trzeci do wyjścia karty muz. to dla jednego kanału a drugi analogicznie; w przypadku pot. podwójnego masz nogi podwójnie: dwie 1, dwie 2 i dwie 3 i łaczysz jw.

• Pomocny post
    #10 17 Paź 2005 19:55
    Kajtek_170
    Poziom 22  

Jach zrobisz dwa to będziesz miał jeden do kanału prawego a drugi do lewego. Wtedy musisz mieć dwa potencjometr a lutujesz tak ja kolega grzesiek powiedział tylko na jednym jedno żyłe a na drugim drugą.

Pozdrawiam
    KK

• Pomocny post
    #11 19 Paź 2005 10:45
    _Flatron_
    Poziom 11  

Witam dla ułatwienia umieściłem rysunek jednego kanału mono aby układ działał poprawnie potrzebne są dwa takie kanały najlepiej tak jak napisali koledzy zastosować potencjometr podwójny zarówno pierwszy jak i drugi nalezy podłaczyć tak samo .

W załączniku znajduję się plik w formacie jpg przedstawia podłączenie potencjometru (Widok od góry)

• #12 20 Paź 2005 11:56
    MMore
    Poziom 9  

Wielkie dzięki ! - oto własnie chodziło
    pozdrawiam

• #13 20 Paź 2005 12:15
    Jogesh
    Poziom 28  

_Flatron_ napisał:
    Witam dla ułatwienia umieściłem rysunek jednego kanału mono aby układ działał poprawnie potrzebne są dwa takie kanały najlepiej tak jak napisali koledzy zastosować potencjometr podwójny zarówno pierwszy jak i drugi nalezy podłaczyć tak samo .

W załączniku znajduję się plik w formacie jpg przedstawia podłączenie potencjometru (Widok od góry)

Coś chyba nienajlepiej narysowałeś. Środkowy do wzmacniacza, a prawy do karty, a lewy do masy.

Pozdr.

• Pomocny post
    #15 21 Paź 2005 00:09
    _jta_
    Specjalista elektronik

I (1) nieco mniejszy opór (np. 22k), (2) wszystkie połączenia (np. nóżki potencjometru)
    ekranowane - w zasadzie należałoby potencjometr umieścić w metalowym pudełku.

• #16 21 Paź 2005 08:33
    MMore
    Poziom 9  

Czyli jaki potemcjometr kupić
    100 k czy 22 k ??

czy te potencjometry mają jakies fachowe nazwy ,zebym sie w sklepie nie zbłaźnił

prosze o pomoc !

• #17 21 Paź 2005 10:38
    _Flatron_
    Poziom 11  

O ile dobrze pamiętam to do regulacji lepiej sprawdzają się potencjometry 22kΩ (w porównaniu do 100 kΩ) - w tych potencjometrach głośność będzie płynniej narastać. Kiedyś eksperymentowałem z potencjometrami 100kΩ to przy koncowce obrotu następował gwałtowny skok głośności

To adresy stron na których możesz coś znaleźć o regulacji głośności
    http://www.elektroda.net/audio/regsygnaudio.html
    http://www.thnd.private.pl/index.php?go=page74

pozdrawiam

PS: istotnie mój rysunk był błędny, poprawny zostal zamieszczony juz przez kogoś innego :D

• #18 21 Paź 2005 11:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

Schematy aplikacyjne z karty katalogowej National Semiconductors mają jeszcze mniejszy
    potencjometr - 10k, tylko pytanie, czy to nie za mały opór dla wyjścia karty dźwiękowej.

Dla potencjometru musisz określić, czy pojedyńczy, czy podwójny, z wyłącznikiem czy bez,
    i przede wszystkim charakterystykę - A, B, lub C; teoria jest taka, że do regulacji głośności
    powinien być C, niektóre firmy stosują A, a ja używałem B i dało się z tym żyć; różnica jest taka,
    że A to jest liniowy, B "logarytmiczny" (ale do tyłu - najpierw opór rośnie wolniej, a potem coraz
    szybciej), C eksponencjalny (logarytm oporu proporcjonalny do kąta obrotu).
    Nasze ucho słyszy logarytmicznie, dlatego C sprawia wrażenie liniowej regulacji.

A poza tym im większy, tym bardziej płynna regulacja - unikaj miniaturowych. Rozmiar
    potencjometru też można podać - jak taki obracany, to w zasadzie są dwie średnice osi,
    mniejszy około 3mm, większe około 6, po tych 3mm to często gałki się ślizgają - unikaj.
    Oprócz obracanych są jeszcze suwakowe - też w kilku rozmiarach.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson