Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak ustwaić krzywą grzewczą w regulatorze pogodowym E7C?

klinowsaki 03 Jan 2021 20:09 2607 15
    klinowsaki
    Level 8  
    Witam, chciałem spytać jak dokonać przesunięcia podstawy krzywej grzewczej w regulatorze pogodowym E7C, kocioł niedźwiedź 25 kW. Obecnie mam krzywą ustawioną na 0,7,/grzejniki dość przewymiarowane/, ale nieraz albo przegrzewa pomieszczenie, albo nie dogrzewa, temp. w pom. mam ok. 22-23 st. wpływ temp. wew. wyłączony, obecnie reguluję temp. robiąc na regulatorze korektę temp. zewnętrznej. W instrukcji pisze że przesunięcie podstawy krzywej dokonuje się za pomocą regulatora, tylko nie określa w jaki sposób, proszę o podpowiedź.
    Krzysztof_Sz.
    Level 12  
    Witam. Ile wynosi histereza regulatora?
    klinowsaki
    Level 8  
    Witam, na temat histerezy w instrukcji Exa E7c nic nie pisze, histerezę mam w kotle fabryczną tj. -2 włączenie i 6 wyłączenie
    klinowsaki
    Level 8  
    Czy można w tej opisanej sprawie z kimś merytorycznie podyskutować?
    ROWE
    Level 34  
    klinowsaki wrote:
    Obecnie mam krzywą ustawioną na 0,7,/grzejniki dość przewymiarowane/, ale nieraz albo przegrzewa pomieszczenie, albo nie dogrzewa, temp. w pom. mam ok. 22-23 st. wpływ temp. wew. wyłączony, obecnie reguluję temp. robiąc na regulatorze korektę temp. zewnętrznej.

Regulator pogodowy to regulator proporcjonalno- całkująco różniczkujący tzw. PID, więc w środku elektroniczne mocno rozbudowany, skomplikowany.
    Poglądowo, dziś zrobisz w nim nastawy a jutro masz odpowiedź pracy na dalsze dni. Jest w stanie wiele przewidzieć, nie musisz nawet o tym wiedzieć.
    Rada:
    - krzywa u Ciebie winna być ustawiona blisko 1,0 lub wyżej. Ty masz 0,7 czyli bliżej do podłogówki - a masz przecież grzejniki.
    - "grzejniki dość przewymiarowane" Tj. lepiej do regulacji niż gorzej,
    - zawory termostatyczne w tym pomieszczeniu co jest regulator to winny być otwarte na max, lub zdemontowane. (Nie dotyczy to zaworów termostatycznych w pozostałych pomieszczeniach.)
    - "wpływ temp. wew. wyłączony"- Ma być odwrotnie tj, ważne.
    - "obecnie reguluję temp. robiąc na regulatorze korektę temp. zewnętrznej" To nie służy do ciągłej regulacji, ale tylko do jednej korekty na b. długi czas.
    klinowsaki
    Level 8  
    ROWE wrote:
    klinowsaki wrote:
    Obecnie mam krzywą ustawioną na 0,7,/grzejniki dość przewymiarowane/, ale nieraz albo przegrzewa pomieszczenie, albo nie dogrzewa, temp. w pom. mam ok. 22-23 st. wpływ temp. wew. wyłączony, obecnie reguluję temp. robiąc na regulatorze korektę temp. zewnętrznej.

Regulator pogodowy to regulator proporcjonalno- całkująco różniczkujący tzw. PID, więc w środku elektroniczne mocno rozbudowany, skomplikowany.
    Poglądowo, dziś zrobisz w nim nastawy a jutro masz odpowiedź pracy na dalsze dni. Jest w stanie wiele przewidzieć, nie musisz nawet o tym wiedzieć.
    Rada:
    - krzywa u Ciebie winna być ustawiona blisko 1,0 lub wyżej. Ty masz 0,7 czyli bliżej do podłogówki - a masz przecież grzejniki.
    - "grzejniki dość przewymiarowane" Tj. lepiej do regulacji niż gorzej,
    - zawory termostatyczne w tym pomieszczeniu co jest regulator to winny być otwarte na max, lub zdemontowane. (Nie dotyczy to zaworów termostatycznych w pozostałych pomieszczeniach.)
    - "wpływ temp. wew. wyłączony"- Ma być odwrotnie tj, ważne.
    - "obecnie reguluję temp. robiąc na regulatorze korektę temp. zewnętrznej" To nie służy do ciągłej regulacji, ale tylko do jednej korekty na b. długi czas.
    Witam, dzięki za odpowiedz, to co piszesz to się z tym jak najbardziej zgadzam, tylko w moim pierwszym poście zadałem pytanie jak równolegle przesunąć podstawę krzywej grzewczej w regulatorze, bo o tym mówi jego instrukcja, tylko nie określa jak tego dokonać i to jest moje zasadnicze pytanie. Być może w moim przypadku rozwiązałby się problem. Dodam, że zaczynałem od krzywej 1 i , miałem kiedyś włącz.wpł.tem.wew. temp.ustawiona w pokoju na 22/gegulacja mieszana/, ale jak wietrzyłem pokój to wiadomo temp. spadnie i kocioł ,się włączy , wyczytałem na forum że lepiej jak jest tylko regulacja samej pogodówki, tylko wiadomo trzeba dopasować krzywą i jej podstawę. Dzisiaj zmieniłem krzywą na 0,6,korekta temp.zew. +2, na zewnątrz temp.-4, czyli na wyświetlaczu regulatora -2 i widzę że kocioł pracuje z temp.max. 48/ok.2 st. mniej niż było/ i jest w pokoju 22 st., zobaczę co z tego wyniknie. Zastanawia mnie jeszcze taka sprawa, bo z wykresu krzywej grzewczej/załączonego do regulatora/ wynika, że na przykład krz.0,6,temp. na zew.ok.-4,temp.zasilania winna być ok.43-44st. a u mnie obecnie grzeje na max.48st i to mnie zastanawia, bo tu się mówi o korekcie podstawy krzywej, tylko jak? Dodam, żebyś miał lepszą orientację, że instalacja CO tradycyjna, brak zaworów termost. zawory odpowiednio podławione żeby grzało piętro i tu jest ok, w pokoju gdzie reg. to wiadomo zawór otwarty. Na regulatorze wiadomo można strzałkami zmieniać temp. czy w takim przypadku ma to znaczenie? Za bardzo się rozpisałem, jeżli coś możesz dopowiedzieć to proszę, pozdrawiam.
    klinowsaki
    Level 8  
    ROWE wrote:
    klinowsaki wrote:
    Witam, chciałem spytać jak dokonać przesunięcia podstawy krzywej grzewczej w regulatorze pogodowym E7C, kocioł niedźwiedź 25 kW.

Exa E7c - to nie jest regulator pogodowy, ale pokojowy tygodniowy, chyba że źle szukam.
    https://sterownikitech.pl/img/products_files/...013-instrukcja-obsugi-i-instalacji-171482.pdf
    Dobrze szukałeś to jest ten regulator, tylko nie dodałem, że on współpracuje z przewodowym czujnikiem zewnętrznym thema condens 0020012393, z wyłączoną funkcją termostatu w regulatorze pokojowym. Rzeczywiście zle zadałem pytanie, bo chodzi mi o ustawienie parametrów automatyki pogodowej, którą steruje sonda zew. i to jej instrukcja mówi: cytat - w przypadku zastosowania regulatora pokojowego z systemem komunikacji e-Bus, ustawienia krzywej i korekty jej PODSTAWY/równoległe przesunięcie krzywej/ , dokonuje się za pomocą regulatora i sęk w tym że nie określa jak. W zał. foto.z instrukcji. Pozdrawiam. Jak ustwaić krzywą grzewczą w regulatorze pogodowym E7C?
    Nargo
    Level 21  
    Poczytaj
    6.3 Zaawansowane funkcje
    Krzywa grzewcza - tryb automatyczny
    (w przypadku podłączenia czujnika zewnętrznego)

Strona 22 instrukcji.
    klinowsaki
    Level 8  
    Nargo wrote:
    Poczytaj
    6.3 Zaawansowane funkcje
    Krzywa grzewcza - tryb automatyczny
    (w przypadku podłączenia czujnika zewnętrznego) O tym to doskonale wiem już dawno, pisałem w poście że na forum nie zalecają trybu automatycznego, choć może i spróbuję żeby się przekonać, ale moje pytania są w innych kwestiach, poczytaj dokładnie moje posty o co mi chodzi, dzięki.

Strona 22 instrukcji.
  • Helpful post
    ROWE
    Level 34  
    Twój scan, ogólnie:
    - przykład z pkt. 1 USTAWIENIE KRZYWEJ GRZANIA (zapewne na rys. 9 to są owe krzywe grzania)

OBRAZEK 1
    Jak ustwaić krzywą grzewczą w regulatorze pogodowym E7C?

Czyli z tego przykładu ....... 19, 20, 21 [°C],
    - żądasz 20, a masz 19 (więc 20 minus 19 = 1 ),
    - i to "1" wpisujesz zamiast "0" tutaj:

OBRAZEK 2

Czyli zmieniasz Ustawienia fabryczne: korekta T° wew. "0" na "1" [ °C].

Tym samym zrobiłeś to co jest na "OBRAZKU 1", czyli ZMIENIASZ (przesuwasz) PARAMETR USTAWIENIA PODSTAWY KRZYWEJ GRZANIA o 1 [°C] na wykresie w prawo ( tj. chyba ten rys. nr 9).
    klinowsaki
    Level 8  
    ROWE wrote:
    Twój scan, ogólnie:
    - przykład z pkt. 1 USTAWIENIE KRZYWEJ GRZANIA (zapewne na rys. 9 to są owe krzywe grzania)

OBRAZEK 1

Czyli z tego przykładu ....... 19, 20, 21 [°C],
    - żądasz 20, a masz 19 (więc 20 minus 19 = 1 ),
    - i to "1" wpisujesz zamiast "0" tutaj:

OBRAZEK 2

Czyli zmieniasz Ustawienia fabryczne: korekta T° wew. "0" na "1" [ °C].

Tym samym zrobiłeś to co jest na "OBRAZKU 1", czyli ZMIENIASZ (przesuwasz) PARAMETR USTAWIENIA PODSTAWY KRZYWEJ GRZANIA o 1 [°C] na wykresie w prawo ( tj. chyba ten rys. nr 9).
    Dzięki za odpowiedz, teraz to rozumiem i nie wpadłbym na to, że robiąc korektę temp.wew. przesuwa się podstawę krzywej, ale myślę że jest warunek aby wtedy włączyć wpływ temp.wew. tak? Gdzieś tam również wyczytałem, że opcji d43 kotła, można robić korektę podstawy, ale w moim kotle takiej opcji brak.Mam takie jeszcze pytanie otóż na wyświetlaczu regulatora na dole pod kreską wyświetla się wartość temp.np. 22, którą można zmieniać, czy jest to temp. zadana w pomieszczeniu, którą uwzględnia czujnik temp.zew. w sytuacji włączenia wpływu temp.wewnętrznej
  • Helpful post
    ROWE
    Level 34  
    klinowsaki wrote:
    Mam takie jeszcze pytanie otóż na wyświetlaczu regulatora na dole pod kreską wyświetla się wartość temp.np. 22, którą można zmieniać, czy jest to temp. zadana w pomieszczeniu, którą uwzględnia czujnik temp.zew. w sytuacji włączenia wpływu temp.wewnętrznej

Str. 24 instr. Tak, jeśli jest w ustawieniach fabrycznych "wpływ T° wew." wpisane jest "on".
    klinowsaki
    Level 8  
    ROWE wrote:
    klinowsaki wrote:
    Mam takie jeszcze pytanie otóż na wyświetlaczu regulatora na dole pod kreską wyświetla się wartość temp.np. 22, którą można zmieniać, czy jest to temp. zadana w pomieszczeniu, którą uwzględnia czujnik temp.zew. w sytuacji włączenia wpływu temp.wewnętrznej

Str. 24 instr. Tak, jeśli jest w ustawieniach fabrycznych "wpływ T° wew." wpisane jest "on".
    Dziękuję za wyjaśnienia, będę eksperymentował, zastanawiam się jeszcze co oznacza opis w instrukcji Exa "strefa informacji o bieżącej pracy" tj. wyświetlana wartość temp. na wyświetlaczu regulatora na dole pod kreską , jakie to ma znaczenie, do czego to służy, bo nad kreską wiadomo jest temp.zewn. oraz żądana w pomieszczeniu.POZDRAWIAM.
  • Helpful post
    ROWE
    Level 34  
    ... pod kreską ... jt. strefa dodatkowej informacji o bieżącej pracy regulatora.

"Exa" to, że jest dodatkowy czujnik zewnętrzny:

EXACONTROL
    E7C 0020118088
    E7R C 0020142546
    E7R C (S) 0020118073
    klinowsaki
    Level 8  
    Uzyskano od forumowicza ROWE odpowiedz, w jaki sposób przesunąć podstawę krzywej grzewczej w regulatorze