Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Palnik do lutowania twardego - jaki?

karolcfv 03 Jan 2021 22:15 1665 10
Texa Poland
    karolcfv
    Level 3  
    Czy warto kupic taki palnik do amatorskiego użytku? Jesli nie to jaki?

Mam do polutowania kilka rurek miedzianych. Najtaniej byłoby LPG, ale czytałem, że acetylenem dużo łatwiej (tylko czy nie ma wtedy ryzyka przegrzania?). No i czasem można cos przeciąć acetylenem.

Chciałbym palnik i na LPG i na acetylen.
    Czy do takiego palnika można zamiast tlenu podłączyć sprężarkę z powietrzem atmosferycznym (wiadomo, że niższa temperatura będzie, ale czy jako-tako będzie działało, czy koniecznie musi być tlen).
    A może są końcówki, dzięki którym można podpiąć tylko gaz palny (turbo).

I drugie pytanie z dziedziny "druciarstwo". Przyszło mi do głowy, że do sporadycznego użytku można zrobić domową wytwórnię acetylenu (kto nie strzelał z karbidu i puszki po farbie niech pierwszy rzuci kamieniem).
    Czy mała butleczka PET z wodą, po wrzuceniu karbidu byłaby w stanie zasilic palnik do lutowania?
    Jako dziecko karbid dostawałem właśnie od takiego spawacza, ale nie pamiętam ile on tego karbidu wrzucał i czy starczało samo ciśnienie bąblującego karbidu, czy też jakaś sprężarka była.

Trochę Macgyverowskim pomysłem byłoby podłączenie sprężonego powietrza do takiej buteleczki (nawet jakby wybuchła to słabo)- ciśnienie acetylenu by wzrosło. Jednak czy ryzyko cofnięcia płomienia byłoby duże? Pewnie tak, bo przewodem szedłby acetylen z powietrzem.
  • Texa Poland
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    karolcfv wrote:
    Czy do takiego palnika można zamiast tlenu podłączyć sprężarkę z powietrzem atmosferycznym

Nie, nie uzyskasz właściwej temperatury płomienia.
    karolcfv wrote:
    No i czasem można cos przeciąć acetylenem.

Do cięcia LPG też się nadaje, są specjalne palniki. Do amatorskiego lutowania twardego dobrze sprawdzają się palniki na MAPP Gas.
    karolcfv wrote:
    Jako dziecko karbid dostawałem właśnie od takiego spawacza, ale nie pamiętam ile on tego karbidu wrzucał i czy starczało samo ciśnienie bąblującego karbidu, czy też jakaś sprężarka była.

Acetylen to stosunkowo niebezpieczny gaz a do jego wytwarzania były używane tzw. wytwornice acetylenu z odpowiednimi zabezpieczeniami (np. bezpiecznik wodny). Pomysł z butelką PET w tej roli jest co najmniej kiepski.
  • Texa Poland
    ^ToM^
    Level 40  
    karolcfv wrote:
    Czy warto kupic taki palnik do amatorskiego użytku? Jesli nie to jaki?

Rozwiązanie na propan, albo propan-butan się sprawdzi:
    Link
    ALIBABA I
    Level 29  
    Witaj kolego ten sprzecik to najwyższa półka /rhotenberg , rotinger/ bardzo drogi urzywam takich na co dzień i teraz w zależności co przewidujesz lutować , napisałeś kilka rurek miedzianych, lutowanie tym sprzętem w lucie twardym w szczególności do CO kilku rurek mija się celem lut twardy stosuje się do połączeń gazowych stosując lut na bazie srebra w otulinie masz ten komfort że możesz łączyć ze sobą różne metale z wyjątkem pochodnych aluminium jak i samego alu wadą sreberka jest cena jedna elektroda od 40 złociszy w górę alternatywą dla w/w firm jest zestaw perun osobiście popieram polskie firmy więc mam ich zestaw a tak od siebie rozwierciłem deczko jedną z dysz przez co uzyskałem wzrost wydajności idzie jak acetylen bez problemu mogę tu napiszę spawać mosiądzem, dla kilku rurek są gotowe palniki napełnione gazem po zużyciu wymieniasz tylko zbiorniczek wg danych producenta temperatura ma być do około 700,C rhotenberga ma powyżej 1200 dla niektórych lutów twardych wystarcza te 700 stopni dla wykonania kilku lutów wystarczy ten pierwszy zwłaszcza że łączone rurki spajane są cyną pozostaje kwestja połączenia miedzi np ze stalą więc ten warjant odpada, pozdrawiam .
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    ALIBABA I wrote:
    pozostaje kwestja połączenia miedzi np ze stalą

Normalnie spoiwem cynowym się da lutować, nawet ze stalami "szlachetnymi" ale jeśli ma pracować w trudnych warunkach to tylko "sreberko". Do nowej armatury miedzianej i miedziopochodnej (mosiądz, brąz itp.) można użyć spoiwa CuP + pasty do lutowania twardego. Spoiwo CuP jest o wiele tańsze od spoiw Ag i można też użyć na starą armaturę tylko trzeba bardzo dobrze oczyścić detale. Do lutów Al bardzo dobre jest spoiwo ZnAl4 w otulinie, można łączyć Al z Cu czy stalą. Niska temperatura (ok. 400°C) bardzo to ułatwia. Dla kilku rurek nie ma się co bawić w kupowanie palnika.
    ^ToM^
    Level 40  
    Nie musi być Rothenberg. Firma nie ma znaczenia. Chodzi o sam sposób czyli propan + tlen.
    750kV
    Level 32  
    karolcfv wrote:
    ...Czy mała butleczka PET z wodą, po wrzuceniu karbidu byłaby w stanie zasilic palnik do lutowania?
    Jako dziecko karbid dostawałem właśnie od takiego spawacza, ale nie pamiętam ile on tego karbidu wrzucał i czy starczało samo ciśnienie bąblującego karbidu, czy też jakaś sprężarka była...

Wpisz w wyszukiwarkę ,,Aparat Kippa" i przestudiuj jego działanie. Wytwornice acetylenu działają na tej zasadzie. Kiedy wzrasta ciśnienie, woda jest wypierana poza obszar kontaktu z CaC₂ (karbid) i reakcja ustaje.
    karolcfv
    Level 3  
    Czy to polutowania twardego wystarczy taki palnik za 49 zł? Mam stary podobny, ale daje rozproszony płomień. Czy da się nim nagrzać rurę? Obecnie chcę podprowadzić grzejnik do garażu, ale wydaje mi się, że lut twardy będzie mocniejszy.

Poza tym po szkole chciałbym zrobić kurs na f-gazy i poszukac pracy przy klimatyzacjach (lata coraz gorętsze, więc praca powinna być). A tam lutowanie trzeba miec opanowane. Wiec może od razu kupic coś lepszego, żeby zrobić ten grzejnik a potem potrenować lutowanie twarde, najlepiej jakby nadawało się do propanu i acetylenu, żeby dwa razy nie kupować.

Chcę coś na normalna butlę gazową, bo wychodzi taniej. A palnik chciałbym możliwie uniwersalny, żeby móc zmieniać dysze, może i kiedyś do spawania acetylenem użyć. Jeśli są takie do wszystkiego.

Najtańszy jest ten palnik z pierwszego zdjęcia. nada się do propanu i acetylenu?

Czy do propanu muszą być inne dysze? Czy do cięcia/lutowania/spawania wystarczy zmienic dysze, czy cały palnik musi byc inny? Czym różnią się palniki?
    ALIBABA I
    Level 29  
    karolcfv wrote:
    Poza tym po szkole chciałbym zrobić kurs na f-gazy i poszukac pracy przy klimatyzacjach (lata coraz gorętsze, więc praca powinna być). A tam lutowanie trzeba miec opanowane. Wiec może od razu kupic coś lepszego, żeby zrobić ten grzejnik a potem potrenować lutowanie twarde,
    . I właśnie kolego teraz wiemy o co ci chodziło ja popieram cię, w takim razie bierz ten droższy zestaw , do ćwiczeń doleci ci tzw nóż krążkowy i kielicharka Co do palników propan / acetylen i obwrotnie a także wpleść w to pomysł cięcia jednym zestawem ,,, zapomnij
    archanoid
    Level 26  
    Witam . Kolego a ja ci polecę coś takiego . Posiaadam i urzywam tylko dokupiłem dysze 20mm . Największą rurę jaką lutowałem twardo to 28 i nie ma z tym problemu .
    Link
    ^ToM^
    Level 40  
    Na filmach można obejrzeć, że nawet taki palnik cyklonowy na sam propan-butan już wystarczy. Zatem sprawa jest dużo prostsza. Brak konieczności tlenu zmniejsza koszt zakupu urządzeń do lutowania.