Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stare komputerki inkasentów

05 Jan 2021 06:59 234 3
  • Level 28  
    Nie wiem, do którego działu dać taki temat, ale od pewnego czasu zainteresowała mnie jedna rzecz.

W latach 90. inkasent, który odczytywał liczniki prądu i gazu (inkasent był z dostawcy prądu) miał taki charakterystyczny komputerek i drukarkę termiczną w torbie, którą miał przy sobie, na niej drukował rachunek po wprowadzeniu stanu licznika do tego komputerka, a w nim był zapamiętany stan licznika z poprzedniego odczytu.

W poprzednim mieszkaniu z oczywistych względów w porze odczytywania liczników byłem poza domem, a w obecnym mieszkaniu licznik mam na klatce, więc dawno nie widziałem inkasenta, a i tak śmiem ciemno twierdzić, że już od co najmniej 10-15 lat, inkasenci zamiast tych komputerków mają smartfony lub tablety z odpowiednia aplikacją i nic więcej (bo rachunek i tak teraz jest wysyłany pocztą).

Ja pamiętam przez mgłę ten komputerek, był czarny, klawiatura i wyświetlacz, który był zielony, jak w pierwszej generacji konsoli Game Boy, miał takie, jak kalkulator graficzny Casio z serii FX i nawet podobne gabaryty, tyle, że obudowa była bardziej masywna. Jako dzieciak udało mi się raz czy dwa razy zagadać tego inkasenta i pamiętam, że z od dołu jest klapka, która odsłania baterie (były jakieś z powszechnie używanych okrągłych ogniw, ale nie pamiętam ile i jakie) oraz dwa białe kwadraty wielkości znaczka pocztowego z cyframi 1 i 2, inkasent powiedział, że te białe kwadraty to jest pamięć, w której są zapamiętywane stany liczników. Raz też inkasent uruchomił coś na tym komputerku i wyświetlacz pokazywał zegar wskazówkowy zajmujący lewą połowę wyświetlacza, na tle ośmiokąta (to pamiętam, bo pytał się mnie, czy znam się na zegarku, powiedziałem, że tak, potem zadał jakieś proste pytanie na temat godzin, na które źle odpowiedziałem i inkasent skomentował, że jednak się nie znam).

Czy ktoś pamięta ten sprzęt i jest w stanie podać jakieś nazwy, oznaczenia, które na niego naprowadzą korzystając z Google i forum?

Dość bliskim jest to https://ub.fnwi.uva.nl/computermuseum/psionworkabout.html , może to był taki komputerek, a może nie, ja trochę inaczej pamiętam wygląd.
  • Helpful post
    Moderator of HydePark/Cars
    To tzw. kolektory danych. Wiele firm to produkowało i produkuje, ja od inkasenta "wyrywałem" papier termiczny do drukarki za parę zł na piwo (pasował do drukarki termicznej ZX Spectrum :D).
  • Level 34  
    andrzejlisek wrote:
    a i tak śmiem ciemno twierdzić, że już od co najmniej 10-15 lat, inkasenci zamiast tych komputerków mają smartfony lub tablety z odpowiednia aplikacją i nic więcej

Mają nadal.... Może zależy od regionu ale u mnie na dolnym śląsku po dzień dzisiejszy chodzą i nawet wystawiają rachunki tylko za prąd już nie wystawiają bo przychodzi ale nadal wklepuje 2 razy w roku do swojego terminala....