Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika 9,9 kWp Fronius, Winaico

dam_1 05 Jan 2021 16:13 1407 24
e-mierniki
    dam_1
    Level 9  
    Witam Wszystkich

Czy ktoś może mi podpowiedzieć odnośnie zaproponowanej oferty na fotowoltaike?
    Moc instalacji: 9,9kWp
    Producent inwertera: FRONIUS SYMO 8.2-3-M WLAN
    Producent paneli: WINAICO WST M6 330WP mono
    ilość paneli 30 szt
    Cena: 40866zł

Po 1 czy to dobra oferta, cena?
    Po 2 co myślicie o inwerterze Fornius - słyszałem, że są głośne...
    Po 3 Panele Winaico - mało o nich słyszałem, ciężko znaleźć jakieś opinie.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • e-mierniki
    trojan 12
    Level 36  
    Skąd wzięli taką cenę?- oferta sprzed 2 lat. Panele z ceny 800zł/szt spadły do 350-400zł/szt.
    Zarabiają jeszcze na VAT 15% od ceny materiału. Łatwo policzyć ile kosztuje ale doliczyli sobie że masz 5000 zł dotacji.

Nie napisałem wcześniej że 800 zł kosztowały panele 250Wp,
    350-400 zł kosztują panele 330 Wp.
    3301
    Level 30  
    trojan 12 wrote:
    Skąd wzięli taką cenę?- oferta sprzed 2 lat. Panele z ceny 800zł/szt spadły do 350-400zł/szt.
    Zarabiają jeszcze na VAT 15% od ceny materiału. Łatwo policzyć ile kosztuje ale doliczyli sobie że masz 5000 zł dotacji.

4128 zł za 1 kW to nie wygórowana a normalna cena jeżeli to kompleksowo łącznie z ochroną przepięciową, uziemieniem i uzgodnieniem projektu pod względem ochrony p-poż

Zarabiają na VAT? jak, że kupią z 23% podatkiem a sprzedają z 8 ? wytłumaczysz to zjawisko?
  • e-mierniki
    kosmos99
    Level 38  
    Jeśli układ paneli jest na południe to może warto rozważyć falownik o mocy 10kW?
    Jeśli to cena za kompletną/uruchomioną instalację to ok.
    prose
    Level 35  
    trojan 12 wrote:
    Skąd wzięli taką cenę?

Łupią ile mogą , normalne ceny to 3 k do 3,5 k za 1 kWp.
    trojan 12
    Level 36  
    Sprawa z VAT jest prosta, kupują materiały 23% a sprzedaż jet 8%- usługa budowlana. Tak jak układanie paneli- kto ułoży panele podłogowe za 1 zł/m²- ale jak dojdzie 15% VAT od drogich paneli to jest różnica.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    prose wrote:
    Łupią ile mogą , normalne ceny to 3 k do 3,5 k za 1 kWp.

W tej cenie widziałem tylko dziadostwo, bylejakość, beznadzieję. Ogólnie za te pieniądze syf, kiła i mogiła. W tym roku wystawiłem 11 protokołów z badań o wyniku negatywnym z uwzględnieniem zapisku o natychmiastowym wyłączeniu PV spod napięcia.

Dziwne, że w tych kosztujących 4-4,5k za kWp nie było takich problemów.

Cena adekwatna do rzeczywistości.
    edziu
    Level 29  
    pol102 wrote:
    ......W tym roku wystawiłem 11 protokołów z badań o wyniku negatywnym z uwzględnieniem zapisku o natychmiastowym wyłączeniu PV spod napięcia.

W ciągu 2 dni wystawiłeś 11 protokołów, nieźle :D

tak z ciekawości jakie to usterki wykryłeś?
    trojan 12
    Level 36  
    Kolego coś nie tak- wpięcie do sieci jest możliwe dopiero po przedstawieniu kompletu dokumentów w tym protokołu z badań.
    Bez tego nie założą licznika 2-stronnego.
    Jak jest instalacja PV prywatna to sobie możesz ... pisać o odłączenie.

Dodano po 6 [minuty]:

Jest to wtedy instalacja off grid i nie potrzebuje protokołów.
    Niektóre firmy dokonują odbioru w momencie montażu licznika (same bez dodatkowych opłat).
    theo33
    Level 27  
    trojan 12 wrote:
    Kolego coś nie tak- wpięcie do sieci jest możliwe dopiero po przedstawieniu kompletu dokumentów w tym protokołu z badań.
    Bez tego nie założą licznika 2-stronnego.
    Jak jest instalacja PV prywatna to sobie możesz ... pisać o odłączenie.

Dodano po 6 [minuty]:

Jest to wtedy instalacja off grid i nie potrzebuje protokołów.

Któryś z innych operatorów oprócz Tauronu bo tu nic takiego nie potrzeba, wymagają protokołu badań i czego, czy tylko AC od falownika do sieci czy również instalacji DC ? mowa oczywiście o on-grid
    rokbok
    Level 31  
    3301 wrote:
    Zarabiają na VAT? jak, że kupią z 23% podatkiem a sprzedają z 8 ? wytłumaczysz to zjawisko?

Czysta matematyka, wykonawca zapłacił 23 % VAT-u od zakupionych komponentów, sprzedając je z montażem nalicza 8 % VAT-u, przy jego rozliczeniu z US jest tak, zapłacił 23 %, pobrał 8 %, różnica do zwrotu przez US.

W skrócie, VAT zapłacony minus VAT należny.
    theo33
    Level 27  
    rokbok wrote:
    3301 wrote:

Czysta matematyka, wykonawca zapłacił 23 % VAT-u od zakupionych komponentów, sprzedając je z montażem nalicza 8 % VAT-u, przy jego rozliczeniu z US jest tak, zapłacił 23 %, pobrał 8 %, różnica do zwrotu przez US.

To odzyskuje VAT i nic nie traci ale że na tym zarabia???
    rokbok
    Level 31  
    theo33 wrote:
    To odzyskuje VAT i nic nie traci ale że na tym zarabia???

Jak policzy inwestorowi części użyte do montażu po cenach brutto, a przypuszczam że tak robią, następnie wystawiając fakturę z 8 % VAT-u to myślę że zarabia na tej różnicy, nie mówię o dorzuconej marży do części, to jest następny zarobek.
    theo33
    Level 27  
    I to nazywasz czystą matematyką?
    Spróbuj policzyć materiał po cenach brutto i jeszcze marże a zobaczysz jaki będziesz konkurencyjny, to że u jednego wykonawcy kosztuje 3500 za 1kW a u innego 4500 to tylko wolny rynek, wybierasz to co chcesz, instalacja kosztuje tyle ile ktoś za nią zapłaci
    Ale już twierdzenie że wykonawca zarabia na podatku VAT to kompletna bzdura
    Cytro12
    Level 26  
    A co was kwa cena obchodzi, jak ci za dużo to sam zrób, rusz żope na dach i rób za darmo, sprzęt i doświadczenie kosztuje. Byle jaki miernik do pomiarów 5 koła.

Potem są wątki na forum, że instalacja nie działa jak dał 3 koła za kilowat to nie dziwne.

Ja wiem jak Janusze robią bo widziałem, uziemienie nie ma albo byle jak dwie szpilki i lewe pomiary na kolanie, prowadzenie kabli jak najkrócej bo kabel kosztuje, do dachu też byle jak byle by panele weszły, pomiary to nawet nie umieją robić. Zabezpieczenia najtańsze lub wogóle nie ma bo i tak bywa.

Elektryk z uprawnieniami z aukcji za 400 i dwóch ukraińców na lewo - no i mamy cenę 3000/kWp a potem to nie działa tamto nie działa, uzysk z doopy katastrofa, firma poprawek nie robi CCC.

Spytasz takiego o podstawowe parametry albo metodologię pomiarów to wielkie oczy robi - on zrobił 50 instalacji i jeszcze pożaru nie było brawo!

Jaka jest uczciwa stawka za kWp? Czy ktoś z fachowców może to określić? Ile warte jest doświadczenie, sprzęt i uzysk nie teraz tylko za 10 lat. Ktoś coś? EOT i dobrego samopoczucia.
    rokbok
    Level 31  
    theo33 wrote:
    Spróbuj policzyć materiał po cenach brutto i jeszcze marże a zobaczysz jaki będziesz konkurencyjny,

Mając na myśli marżę to chodziło o różnicę między ceną zakupu w hurtowni z upustem dla firm, a cena oferowaną inwestorowi.

theo33 wrote:
    I to nazywasz czystą matematyką?

Tak, i odnosiło się to do stwierdzenia i konkluzji w poście #11, a Ty doczepiłeś do tego post #13.

rokbok wrote:

Cytro12 wrote:
    jak ci za dużo to sam zrób, rusz żope na dach i rób za darmo

W tym przypadku dyskusja jest o różnicy w VAT, a nie czy za dużo, czy za mało, tak na marginesie, ruszyłem "żopę" na dach i zrobiłem za darmo i nie broń tak wykonawców bo trochę ich znam i wiem od kuchni jak wygląda kalkulacja instalacji.
    kosmos99
    Level 38  
    Cytro12 wrote:
    A co was kwa cena obchodzi, jak ci za dużo to sam zrób, rusz żope na dach i rób za darmo, sprzęt i doświadczenie kosztuje.

Zgadzam się.

Cytro12 wrote:
    Jaka jest uczciwa stawka za kWp? Czy ktoś z fachowców może to określić? Ile warte jest doświadczenie, sprzęt i uzysk nie teraz tylko za 10 lat.

I tu są schody, bo akurat jeśli zapłacimy drogo to i tak nie mamy pewności, że jest dobrze.
    Z doświadczeniem to bym akurat nie przesadzał, bo to raczej młoda branża, większość firm ma staż krótszy niż 5 lat. A nie wiem czy znajdzie się jakaś z dziesięcioletnim.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    edziu wrote:
    W ciągu 2 dni wystawiłeś 11 protokołów, nieźle

Dzięki :D Żyje jeszcze projektami z końca roku i jakoś tak za mocno mi to weszło :D

Lista usterek - top 10:
    Brak zabezpieczeń nadprądowych stringów.
    Brak lub niewłaściwie wykonane połączenie wyrównawcze 'na dach'.
    Źle dobrane ograniczniki przepięć po stronie DC.
    Źle dobrany ogranicznik po stronie AC.
    Brak przyłączenia, zbyt długie przyłączenie lub przyłączenie do nieuziemionej GSU.
    Riso poza normą.
    Brak końcówek tulejkowych.
    PV wpięta przed WG bez rozłącznika/wyłącznika p.poż.
    PV dopięta do RG na pierwszy lepszy aparat - różne przekroje.
    Brak projektu, schematu, opisu technicznego.
    dam_1
    Level 9  
    Ależ się rozpisaliście :D

To jeszcze wracając do sedna tematu:
    Po 2 co myślicie o inwerterze Fronius - słyszałem, że są głośne...
    Po 3 Panele Winaico - mało o nich słyszałem, ciężko znaleźć jakieś opinie. ?

Skos dachu południowo zachodni ze spadkiem około 15, 20 stopni.

Jakie stelaże prawidłowo pod panele? u sąsiadów na dachu zrobili trójkątne ale to nie robi z nich żagli? Konstrukcja będzie pracować i będzie przeciekać dach....
    adse
    Level 21  
    Przez dwa lata raczej nie będzie przeciekać, a później ktoś zarobi na naprawach, prawdopodobnie jedna z tych samych firm co montowały w okolicy.
    prose
    Level 35  
    pol102 wrote:
    Brak końcówek tulejkowych.

Dla przykładu.
    Elastyczny linka miedziana nie musi być montowana z końcówką rurkową. Wszystkie zaciski śrubowe i bezśrubowe podlegają normie EN 60999-1/VDE 0609. Norma ta wyraźnie stwierdza, że ​​mechaniczny punkt końcowy przewodu – niezależnie od zasady zaciskania – musi być tak zaprojektowany, aby wszystkie wcześniej niezarobione typy przewodów mogły być niezawodnie połączone: pełne, sztywne, wielodrutowe i giętkie przewody mogą być podłączane bezpośrednio bez wstępnej obróbki. Norma dotyczy wyłącznie przewodów miedzianych.
    bodzio.r
    Level 2  
    Wie ktoś gdzie pokręcić fronius symo 10kw aby odblokować ograniczenie mocy
    studniarz
    Level 18  
    bodzio.r wrote:
    Wie ktoś gdzie pokręcić fronius symo 10kw aby odblokować ograniczenie mocy

Kolego, a co w/g ciebie znaczy ograniczenie mocy? Franek 10kW wyciągnie max 10,06kW i więcej nie puści. Pzdr.
    bodzio.r
    Level 2  
    U mnie Fronius symo 10.0-3M max daje 10.99kw.Chodzi o to gdzie pokręcić w elektronice aby puścił więcej, wiem że tam są od tego halotrony. Czy da się coś pokombinować
    msr99
    Level 17  
    bodzio.r wrote:
    Chodzi o to gdzie pokręcić w elektronice aby puścił więcej, wiem że tam są od tego halotrony. Czy da się coś pokombinować

o ciekawe, ktoś kombinował z tym ?