Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Tchibo Cafissimo Mini - na czerwono miga dioda włącznika, ekspres nie działa

marcinMC2 06 Jan 2021 13:54 2961 15
 • #1
  marcinMC2
  Level 10  
  Cześć,
  Po włączeniu diody migają kilka minut potem miga na czerwono tylko dioda włączenia. Wydaje mi się że problem może być w grzałce, bo pompka działa-udało mi się przepłukać/odkamienić i wszystko prawie ok. Rozebrałem go, grzałka to chyba ta różowa na zdjęciu. Pytanie do was, czym to grzałka, jak spędzić czy ona jest problemem i jak wymienić/gdzie znaleźć części (widziałem że wcześniej na forum ktoś podawał nadmiar na źródło części).
  Z góry dziękuję,
  Marcin Tchibo Cafissimo Mini - na czerwono miga dioda włącznika, ekspres nie działa
 • #2
  dammos
  Level 15  
  Tchibo Cafissimo Mini - na czerwono miga dioda włącznika, ekspres nie działa

  A może zabezpieczenie termiczne tylko wysiadło? Widzę tylko że skoro nie wie Pan jak sprawdzić grzałkę, to pomoc zdalna może być trudna. Na pewno będzie potrzebny miernik, omomierz, żeby sprawdzić przejście grzałki. Najpierw sprawdził bym termowłączniki.

  Na zdjęciu zaznaczyłem prawdopodobnie zabezpieczenie termiczne, a dwie złączone strzałki pokazują styki grzałki. Tam by trzeba zdjąć konektory i zmierzyć obwód, czy ma przejście i ewentualnie jej oporność.
 • #3
  marcinMC2
  Level 10  
  Po pierwsze dziękuję za pomoc!
  ;-) Może nie będzie ze mną tak źle.
  Oba termistory wyglądają czysto - przypuszczam, że jakby padły byłyby przysmolone. (?)
  Opór na grzałce 39.9 Ohm - czy po włączeniu, jak diody migają, powinna się nagrzewać? Cały czas jest zimna.

  Szukając przyczyny - maszyna ma już pewnie 3 lata, ale na "home-office" dużo intensywniej pracuje. Do tego w ramach oszczędności i eko, zacząłem stosować taką metalową kapsułkę wielorazową (może trudniej przez nią się parę przepycha?).
 • #4
  dammos
  Level 15  
  Ee no to kierownik ogarnia. Termistory jak to ładnie napisałeś, choć tam ich nie ma, nie muszą być wcale przysmolone. Będą to, lub jest, zwykły włącznik bimetaliczny który w razie W rozłącza się, nie ma dalej przepływu. Prześledź obwód od nitki do kłębka. Prąd sterujący powinien wychodzić ze sterownika, iść poprzez tenże włącznik bi i albo idzie z powrotem do sterownika, po czym ten puszcza prąd na grzałkę, albo idzie bezpośrednio z włącznika do grzałki. Zdjęcie zrobiłeś dobre, ale mógłbyś włączyć lampę, było by widać jak te kable tam idą. Bo podejrzewam że ekspres grzeje wodę, po czym załącza się ten bimetal i wtedy puszcza wodę. Czy tak? Aha, podejrzewam że zmiana wkładu nie ma nic do rzeczy, bo to bardziej by pompa siadła. Grzałka 100 proc jest ok skoro ma 39 ohm.
  Ja stawiam na ten włącznik bi. Tam idą 4 kable. Podejrzewam 2 w 1. Jeden odpowiada za kontrolę przegrzania A drugi mówi mu że woda już gotowa.
  Sprawdź jeszcze czy ma takie coś jak kontrola poziomu wody? Może dostaje info że jest pusty? Instrukcja nic nie mówi o takim zachowaniu tzn. świeceniu diod? Może on sam mówi co go boli, a my nie umiemy go odczytać? Pozdrawiam i trzymam kciuki.
 • #5
  marcinMC2
  Level 10  
  Nie chcę zapeszać, ale chyba doskonały trop. Jeden się przedzwania, ale drugi nie. To jest SF139R0, muszę go gdzieś namierzyć blisko i przelutować?
 • Helpful post
  #6
  dammos
  Level 15  
  Cześć! Sprawdzałem w necie, można to kupić za grosze i to w PL. Na próbę, abyś był pewny że to on jest winowajcą, zrób mu przejście z kawałka kabla, np fi 1.5mm bo jednak grzałka trochę Amper potrzebuje. Możesz też sprawdzić, czy idzie doń napięcie, jeśli jest przepalony to za nim już napięcia nie będzie. Przyjrzalem się bardziej twojej fotce i widać że czerwony kabel od grzałki idzie do tego termobezpiecznika,jak również niebieski,czyli jest podwójnie zabezpieczony i z nich pewnie do sterownika. Pisales ze byl zakamieniony co moglo spowodowac przegrzanie. Powodzenia, czekam na efekty.
 • #7
  marcinMC2
  Level 10  
  Bezpieczniki przyszły (minimalne zamówienie 3zst.) - wymieniłem wczoraj i ruszyło ! Dziś potestuję jeszcze, ale wygląda na to, że sprawa załatwiona. Dziękuję za pomoc !
 • #10
  marcinMC2
  Level 10  
  Niestety, po pierwszej euforii - klęska. Awaria bezpiecznika termicznego pewnie rzadko jest przyczyną awarii, a częściej skutkiem. Po pierwszym uruchomieniu, wszystko wyglądało dobrze, a że musiałem wyjechać odłożyłem temat na chwilę. Teraz po włączeniu, wywalało mi korki, a po kilku próbnych włączeniach ekspres przestał reagować tj. nie włącza się już i nie mruga do mnie niczym.
 • #11
  dammos
  Level 15  
  Witaj. Bardzo dziwny temat, to co piszesz. Jeśli masz jeszcze cierpliwość, prześledź wszystko, może przy sterowniku jeszcze jest jakiś zwykły bezpiecznik. Dziwne to zwarcie. Jeśli wywaliło korki w mieszkaniu to musi być gdzieś permanentne zwarcie w tym układzie. Jeśli uda ci się go uruchomić, odepnij grzalke ale wątpię żeby ona była winowajcą. Zmierz też przejście względem obudowy A przyłączami grzałki, może o to chodzi...
 • #12
  marcinMC2
  Level 10  
  Nie uruchamia się. Nie ma przejścia z obudowy grzałki do obudowy. Na płytkę że zdjęcia dochodzi napięcie (lewy dół), ale potem nie wiem co mogę sprawdzić. Na tym tłustym oporniku pod żółtym kondensatorem też, Tchibo Cafissimo Mini - na czerwono miga dioda włącznika, ekspres nie działa
 • #13
  marcinMC2
  Level 10  
  Poddałem się. Zamówiłem nowy, więc jeśli ktoś byłby zainteresowany ekspresem na części to oddam. Seria limitowana Mini Caffissimo
  Tchibo Cafissimo Mini - na czerwono miga dioda włącznika, ekspres nie działa
 • #14
  Jeszw
  Level 5  
  Byłbym zainteresowany tym ekspresem - czy deklaracja jest aktualna?
 • #15
  marcinMC2
  Level 10  
  tak, ciągle leży w garażu.