Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Amica ZIS 1450 - Pulsujące diody 4 i 5 - co to za błąd?

Jaco_M 06 Jan 2021 23:44 1188 6
    Jaco_M
    Level 4  
    Witam.

Przy próbie włączenia zmywarki na panelu pulsują dwie diody - czwarta i piata, licząc od lewej - jak na obrazku
    (świeci się na stałe także pierwsza dioda z prawej, ale to chyba nieistotne).

Zmywarka nie reaguje na przycisk wyboru programów - jedynie na przycisk wyłącznika.
    Co to za błąd? Jak go naprawić?

Pierwszym problemem był przepalony włącznik. Po rozkręceniu panelu głównego zmywarki gołym okiem nie widać żadnych innych przepalonych elementów. Po wymianie włącznika zmywarka zachowuje się tak, jak opisałem powyżej.
    Proszę o pomoc w diagnozie problemu.

Pozdrawiam w Nowym Roku,
    Jacek M.
    Jaco_M
    Level 4  
    No cóż, nie spodziewałem się, że użytkownik z takim stażem na Elektrodzie będzie tak nieuprzejmy.

Tą dokumentację już dawno odszukałem na elektrodzie - bardzo fajnie, że takie rzeczy są tutaj dostępne. "Układ sygnalizujący zagrożenia podczas eksploatacji" opisany jest na stronie 18. Niestety nie ma tam takiej kombinacji lampek, jak opisana przeze mnie.

Układ kontrolek wspomniany przeze mnie występuje w instrukcji na stronie 14. Jest tam informacja, że świecenie obu lampek należy ustawić przełącznikiem programów. W moim opisie można przeczytać, że na ów przełącznik programów nie reaguje, lampki pulsują a zmywarka nie uruchamia się.

Niestety w "instrukcji obsługi i montażu" nie znalazłem rozwiązania mojego problemu, dlatego napisałem pytanie na forum. Jeśli Pan takie rozwiązanie znalazł, poproszę o wskazanie numeru właściwej strony.
    TONI_2003
    Moderator
    Jaco_M wrote:
    Układ kontrolek wspomniany przeze mnie występuje w instrukcji na stronie 14. Jest tam informacja, że świecenie obu lampek należy ustawić przełącznikiem programów. W moim opisie można przeczytać, że na ów przełącznik programów nie reaguje, lampki pulsują, a zmywarka nie uruchamia się.
    Rozumiem, że tak jak na obrazku poniżej nie jest u Ciebie wykonalne? Zatem w jakiej sytuacji pokazany na foto układ świecenia się pokazał? Czy sprawdzałeś poprawność działania jego miernikiem? Ponieważ wynika z opisu, że sam tak nie powinien wystąpić o ile faktycznie ten przycisk jest w 100% sprawny :D
    Jaco_M
    Level 4  
    Diody nie świecą światłem ciągłym (jak to bywa podczas ustawiania przyciskiem wyboru programów), ale migają. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy otworzę drzwiczki zmywarki i wcisnę przycisk włącznika.

Ponieważ włącznik jest mechaniczny, to po wymianie na nowy działa i załącza zasilanie zmywarki. Niestety jedynym efektem jest miganie tych dwóch kontrolek. Wciskanie klawisza zmiany programów nie powoduje żadnej zmiany w stanie świecenia lampek.

Niezależnie czy zamknie się drzwiczki zmywarki z migającymi diodami, czy wpierw wyłączy się wyłącznik, efekt jest taki sam - zmywarka nie reaguje.
    Jaco_M
    Level 4  
    Uzupełnienie środków chemicznych poskutkowało tylko zgaśnięciem lampki po prawej stronie od przycisku zmiany programów.
    Próba wielokrotnego przyciskania przełącznika programów nie poskutkowała żadną zmianą.

Drobna zmiana jednak nastąpiła, gdy przytrzymałem przycisk przełącznika programów wciśnięty przez około 10 s. Po zamknięciu drzwiczek zmywarka wydała długi, przeciągły dźwięk a układ lampek sygnalizacyjnych zmienił się na taki, jak na obrazku:

Ponieważ sytuacja się powtarzała (początkowo sygnalizacja tylko pulsującymi diodami 4 i 5, a po przytrzymaniu przycisku wyboru programów zmiana na świecenie ciągłe lampek 2 i 5) wyjąłem filtry i zauważyłem, że w komorze pod nimi jest woda. Udało mi się odessać stamtąd około pół litra płynu. Po wyczyszczeniu filtrów i umieszczeniu wszystkiego na swoim miejscu nie zauważyłem niestety żadnej poprawy.

Aktualnie nadal jest tak, że po włączeniu zmywarki migają diody 4 i 5, oraz próba zmiany programu nic nie daje. Zamknięcie drzwiczek w takim stanie powoduje, że po upływie około 25 s. zmywarka wydaje dwa krótkie dźwięki (jak przy uruchamianiu funkcji zmywania), ale nic poza tym się nie dzieje - nadal obie diody pulsują a zmywanie się nie uruchamia. Po wyłączeniu, poczekaniu dłuższą chwilę i ponownym włączeniu sytuacja się nie zmienia do czasu, gdy przytrzymam dłużej przycisk zmiany programów. Wówczas zmywarka wydaje jeden długi dźwięk i sygnalizuje stan świecąc lampkami 2 i 5.