Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prawidłowe ustawienia tracer 3210AN

Maverick73 07 Jan 2021 12:07 1128 6
    Maverick73
    Level 27  
    Witam.
    Jak wiadomo jedną z ważniejszych ról w off-grid spełnia regulator ładowania i akumulator.
    Nie wiem czy inni użytkownicy ingerują w ustawienia czy po prostu lecą na fabrycznych.Mi fabryczne nie odpowiadały i ustawiłem swojego tracera w taki sposób jak na screenie.

A takie dane producenta ma mój akumulator/y jak na screenie.

Ktoś by coś zmienił i dlaczego?
    waranzkomodom
    Level 20  
    Dobrze pamiętam, że to Ty pisałeś kiedyś, że chłodzisz akumulatory, żeby stały w temperaturze nieprzekraczającej 15 stopni celsjusza?

Jeśli tak, to bym jednak podbił napięcie float charge do 13,8. Tam masz rekomdendowane 13,5V dla 25 stopni. Jeśli podbijesz o 24mV za każdy stopień celsjusza poniżej 25, wyjdzie 13,74.
    Maverick73
    Level 27  
    Tak pisałem ja o chłodzeniu wodą i się to sprawdzało.Ale z drugiej strony takie wychłodzenie też jest nie dobre bo akumulatory mają duże samo rozładowanie.Dlatego niby niższą temperatura przedłuża życie a z drugiej działa na samo rozładowanie co powoduje skracanie.Jak wlał tak wylał.Nie ma dobrego rozwiązania.Postanowiłem zatem aby nie przekraczać to 25 stopni latem.Temperatura wzwyż 25 stopni to pewna szybka degradacja.
    Nie ma sensu taka elektrownia jak bym miał co 2 lata mienić akumulatory z przeładowania,głębokich rozładowań czy nadmiernej temperatury.
    Kwazor
    Level 31  
    Spojrz na to :

I gdzie ty widzisz większe samorozładowanie przy niższej temperaturze ?

Jedynie trzymanie rozładowanego akumulatora w temperaturach ujemnych powoduje jego mechaniczne zniszczenie ( lód rozsadzi akumulator )
    Maverick73
    Level 27  
    W moich akumulatorach jak widać temperatura otoczenia tak działa,sprawdziłem i faktycznie.

Może źle to nazwałem samo rozładowanie ale jak traci pojemność nie używany w zmieniającej się temperaturze otoczenia to jak to nazwać.
    waranzkomodom
    Level 20  
    Mnie to wygląda na co najmniej 95% pojemności przy 15 stopniach, więc nie wiem, czy nie zbyt pochopnie zrezygnowałeś z chłodzenia, jeśli wszystko działało.
    Maverick73
    Level 27  
    Chłodzenie działało perfekcyjnie tylko ze z nim akumulatory miały rano 12,7V a bez miały 12,9V.Przyjmując ze 12,9V to 100% naładowania akumulatora.Akumulatory jak widać potrafią być wrażliwe na różne rzeczy.Postanowiłem zatem jak pisałem działać wiosna-lato jak na poddaszu temperatury pójdą w górę i wtedy utrzymywać max. to 25 stopni.

Akumulatory mam na poddaszu w dolnej klapie po prawej a tam wiosną czy latem temperatury potrafią być wysokie.

Było wolne nie zagospodarowane miejsce,to wykorzystałem je całe na swojego off-grida.Wszystko co widać na fotografii należy do elektrowni.

A tutaj w moim pokoju panel informujący co się dzieje w danej chwili z elektrownią (ampery,napięcia). Jak świeci akumulator informuje ze w danej chwili jest prąd tylko z off grida.