Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MPG X570 Gaming PLUS - Nie wykrywa CPU Ryzen komputer nie uruchamia się do biosu

deser1 07 Jan 2021 21:58 2094 38
    deser1
    Level 12  
    Witam mam problem z płytą główną MPG X570 Gaming PLUS ponieważ nie wykrywa mi procesora Ryzen zarówno Ryzen 3 1200 jak i Ryzen X5800. Robiłem już aktualizację biosu według wskazówek w instrukcji a także zaleceń supportu z MSI by aktualizaować bez CPU i pamięci RAM i aktualizacja przebiegła pomyślnie ale nadal świeci dioda CPU w polu EZ Debug. Support zalecił mi bym wyjął wszystko tj. CPU i pamięć RAM oraz baterujkę biosu na 5min i tak zrobiłem kilkukrotnie lecz wciąz ten sam objaw świeci dioda CPU nie zależnie jaki procesor Ryzen włożę. Aktualnie wgrany bios 7C37vAB i też nic z tego. Miałem też 7C37vAC (beta) i też nic bez zmian dioda jak świeci tak świeci.
    Plik biosu wgrywałem z MSI.ROM tak jak każe zmienić nazwe instrukcja z pendrive FAT32 więc poprawnie bo migała dioda FLASHBIOS i na koniec komputer zgasł i się uruchomił ponownie gdy zakończył update biosu.

PILNE!!

Pomożecie kochani forumowicze?
    Ps. Może ja coś żle robie?
    ITSpec.

Level 40  
    Pełna specyfikacja.
    Zdjęcia socketu i pinów procesora 5800X.
    deser1
    Level 12  
    ITSpec. wrote:
    Pełna specyfikacja.

Podałem wszystkie parametry za wyjątkiem karty graficznej oraz zasilacza i dysku M2 który mysle jest mało istotny w tym momencie bo złożony sprzęt i nie startuje.
    ITSpec. wrote:
    Zdjęcia socketu i pinów procesora 5800X

Socket jest nowy i procesor tez mają wszystkie proste piny.
    Czytałem że VRM ponoć w tych płytach jest takie ze podkręca Volt napięcia procesora i go smaży. Tutaj info:
    Link

Specyfikacja:
    Płyta główna: MSI MPG X570 Gaming Plus (version bios 7C37vAB)
    Procesor: Ryzen X5800
    Pamieć RAM: DDR4 Geil 3200 16Gb x 4
    Karta graficzna: Radeon RTX 2080
    Zasilacz: SilentiumPC 700W
    Dysk M.2
    Chłodzenie wodne SilentiumPC RGB 360 AIO
    ITSpec.

Level 40  
    Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz?
    deser1
    Level 12  
    ITSpec. wrote:
    Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz?

Szanowny kolego po fachu, proszę o pomoc ponieważ gdybym wiedział co jest że nie działa bym nie pytał. Naradźmy się wspólnie może jakiś pomysł przyjdzie do głowy. <pifko> dla kolegi forumowicza.
    lisek
    Service technician RTV
    MPG X570 Gaming PLUS - Nie wykrywa CPU Ryzen komputer nie uruchamia się do biosu

W te 8-pin / i 4-pin maja podłaczone kable z zasilacza?

Spróbuj podmienić zasilacz.

p.s
    Quote:
    nadal świeci dioda CPU w polu EZ Debug.

Swieci
    - stale czy miga
    - przechodzi cykl inicjalizacji : migaja kolejno LED (na EZ debug) i staje na cpu
    Jak stale to problem w
    lisek
    Service technician RTV
    Spróbuj bez tej 4-pin i tylko z jednym RAM ( plus kombinacje w róznych slotach RAM)
    ITSpec.

Level 40  
    lisek wrote:
    Swieci
    - stale czy miga
    - przechodzi cykl inicjalizacji : migaja kolejno LED (na EZ debug) i staje na cpu
    Jak stale to problem w

Odpowiedz jeszcze na to.

Poza tym:
    Wyjmij płytę na stół, wyjmij wszystko, zdejmij chłodzenie, podłącz zasilanie płyty i procesora, reset CMOS i włącz. TYLKO PROCESOR MA BYĆ NA PŁYCIE.
    Potem dołóż jeden moduł RAM, reset CMOS i włącz.

Pokaż zdjęcia pinów procesora.
    Sprawdź inny zasilacz jak napisał lisek.
    lisek
    Service technician RTV
    Płyta b. kapryśna nawet z tymi nowymi cpu
    - kompatybilne cpu Link

Na forum MSI (Link_ ver. forum PL )
    :idea: ver. org. MSI Link

1.zalecaja zmienić obudowę na nową
    - jaką masz?
    * podobno stare wer. obudów przy montażu płyty "stykają się z płytą " w ok. cpu
    2. podobno programiści Bios "coś pomieszali " w BIos od ver. 7C37vA3 ,,, i dzieją się z tymi wyższymi wer. rózne "cuda i wianki"
    * chodzi o (Improve memory compatibility)

3. ten Ryzen7 5800x (Vermeer) obsługuje pamięci
    :!: dla Vermeer Link
    Link
    ** Link_ full QVL list
    * ciekawe ,że pokazano dla slotów 1/2/4
    * dla tego cpu jest tylko pamięć GeIl
    Quote:
    GLS416GB3600C16ADC 2 x 8GB 1.35 V ...
    GPR416GB2400C16DC 16GB (2 x 8GB) DDR4-2400MHz 1.2V
    GPR48GB2133C15DC 8GB (2 x 4GB) DDR4-2133MH 1.2V
    GALS416GB3000C16ADC 16GB (2 x 8GB) DDR4-3000MHz 1.35V
    GLS48GB2400C16DC 8GB (2 x 4GB) DDR4-2400MHz 1.2V

4. update Bios można zrobic bez cpu/DDR4 i karty grafiki
    - na tylnym panelu (Bios Flash Button) można wrócic do starej ver.Bios
    5. forum (de) MSI Link

:idea: Jesli świeci tylko (cpu LED) to socket i piny, sam Ryzen, zasilanie
    Procek do sprawdzenia na innym komputerze / serwisie

p.s
    Wyjmij dysk i spróbuj uruchomic tylko z jedną DDR4 , powinien pokażać rodzaj błędu
    * ciekawie Link
    * Link
    Link
    badboy84
    Level 42  
    To jest fabrycznie nowa płyta? Działała wcześniej z tym R3? Jeżeli jest nowa to na gwarancję, a najlepiej wymienić na inny model ... Nigdy nie spotkałem się z takimi czarami, montuje się i powinno działać.
    ITSpec.

Level 40  
    badboy84 wrote:
    Działała wcześniej z tym R3?

Nie mogła, bo BIOS nie obsługuje.

Coś jest nie tak albo z płytą albo z 5800X, trzeba po prostu sprawdzić na innym sprzęcie jeśli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie pomoże.
    lisek
    Service technician RTV
    Opcja na sprawdzeniezakup/ podstawienie cpu z wbudowana grafiką
    * ten jest obsługiwany AMD Ryzen 5 2400G /Radeon RX Vega 11
    * ten AMD Ryzen 3 3200G / Integrated Graphics Radeon Vega 8
    * lub tańszy z 2nd Gen. (Ryzen 5 2200G/ Ryzen 3 2200G)

Płyta ma HDMI , więc powinien byc obraz

MPG X570 Gaming PLUS - Nie wykrywa CPU Ryzen komputer nie uruchamia się do biosu MPG X570 Gaming PLUS - Nie wykrywa CPU Ryzen komputer nie uruchamia się do biosu MPG X570 Gaming PLUS - Nie wykrywa CPU Ryzen komputer nie uruchamia się do biosu
    deser1
    Level 12  
    Kochani dalej wciąż rozwiązuje problem obu procesorów vel płyty głównej bo wyobraźcie sobie kupiłem ASUS ROG STRIX X570-E GAMING i dalej mam to samo tzn. pokazuje mi qcode 00 miga podświetlenie płyty i nie startuje wiec jakie pomysły? Na obu prockach to samo.
    lisek
    Service technician RTV
    Z forum Asus Rog Link > Q-Code-00

:idea:
    Quote:
    Q-code 00 usually but not always is a bent pin in the CPU socket, I've seen a few other ones tho not attributed to bent pins
    deser1
    Level 12  
    lisek wrote:
    Z forum Asus Rog Link > Q-Code-00

:idea:
    Quote:
    Q-code 00 usually but not always is a bent pin in the CPU socket, I've seen a few other ones tho not attributed to bent pins

Aż taki dobry w angielskim nie jestem czy można prosić o polskie wyjaśnienie?
    badboy84
    Level 42  
    @lisek ale temat który linkujesz dotyczy socketu 1150, w nim znacznie łatwiej uszkodzić pin niż na AM4 który tych pinów nie posiada.

Ta płyta też nie jest zgodna z tym Ryzenem 3 1200, na liście jest tylko Ryzen 3 PRO 1200 więc on może nie działać. Trzeba było wziąć też jakiś procesor do testów ze zintegrowaną grafiką np 2400G, oczywiście przy opcji 14 dniowego zwrotu przy zakupie przez internet. Zaraz może się okazać że żadna z płyt nie jest kompatybilna z tym Ryzenem 3 1200 więc on nie działa na nich a ten 5800X jest uszkodzony i stąd całe zamieszanie.
    deser1
    Level 12  
    badboy84 wrote:
    @lisek ale temat który linkujesz dotyczy socketu 1150, w nim znacznie łatwiej uszkodzić pin niż na AM4 który tych pinów nie posiada.

Ta płyta też nie jest zgodna z tym Ryzenem 3 1200, na liście jest tylko Ryzen 3 PRO 1200 więc on może nie działać. Trzeba było wziąć też jakiś procesor do testów ze zintegrowaną grafiką np 2400G, oczywiście przy opcji 14 dniowego zwrotu przy zakupie przez internet. Zaraz może się okazać że żadna z płyt nie jest kompatybilna z tym Ryzenem 3 1200 więc on nie działa na nich a ten 5800X jest uszkodzony i stąd całe zamieszanie.

No właśnie mam problem z tymi procesorami bo skoro nowiutka płyta główna za przeszlo 1560zl i dalej error cpu to raczej nie płyta główna tylko dlaczego dwa ryzeny i nie dziala żaden przy czym sprawny napewno kupowałem ten Ryzen 3 1200 piny ma proste natomiast ten 5800X musiałem od klienta prostować piny, operacja się udała ale dalej nie wykrywa tego procesora a specyfikacja mowie ze na Asusie X570-E powinno czytać ten procesor od wersji biosu 2606 a jednak jest q-code 00 i sytuacja patowa. Filmik na yt widziałem że 2700X startuje z płytą asusa ale jest jeden problem 1000zl taki procesor tylko po to by sprawdzić? Moze jest ktoś w stanie pomóc?
    badboy84
    Level 42  
    Ryzena 1200 nie ma na liście więc dlaczego twierdzisz że powinien działać? Masz 3 opcje, albo szukać jakiegoś Ryzena który jest na pewno kompatybilny z Twoją płytą może wśród znajomych, szukać serwisu który sprawdzi płytę główną ze sprawnym procesorem albo kupić kompatybilny procesor z opcją zwrotu w ciągu 14 dni.
    badboy84
    Level 42  
    deser1 wrote:
    badboy84 wrote:
    kupić kompatybilny procesor z opcją zwrotu w ciągu 14 dni.

Przeciez jak zwrócić procesor upaćkany pasta? Wtf?

Normalnie WTF, skorzystać z prawa zwrotu w ciągu 14 dni jeżeli kupuje się przez internet WTF. Widzę że koledze chyba wczoraj podłączyli internet więc można poczytać jakie prawa przysługują. Nie jest to dobra praktyka bo sprzedający ponosi z tego tytuły jakieś starty ale w ostateczności można z tego skorzystać. A procesor można wyczyścić, wystarczy ręcznik papierowy i trochę alkoholu izopropylowego ... nie trzeba usmarowanego pastą pakować do pudełka żeby je całe ubrudzić przy okazji. Włącz myślenie.
    deser1
    Level 12  
    Witajcie. Zgodnie z propozycją forumowicza zakupiłem do testu procesor Ryzen 2400G zamontowałem iiii nadal to samo qcode na wyświetlaczu błędu jest nr 00. Ehh więc co tu jest nie tak nowa płyta Asus Rog Strix X570-E Gamming i tez nie działa??? Kolejny procesor? Ratujcie nie śpie na kasie :((
    lisek
    Service technician RTV
    To masz kompletną odp. na problem
    - płyta do wymiany, masz Gwarancję :arrow: Skorzystaj

:idea: początek tematu (#10 08 Sty 2021 09:38)
    :idea: stara ?obudowa i "kontakt z mobo_ nową płytą"
    deser1
    Level 12  
    lisek wrote:
    To masz kompletną odp. na problem
    - płyta do wymiany, masz Gwarancję :arrow: Skorzystaj

:idea: początek tematu (#10 08 Sty 2021 09:38)
    :idea: stara ?obudowa i "kontakt z mobo_ nową płytą"

Tak też zrobię pewnie ale dlaczego na MSI MPG X570 PLUS Gamming jest to samo?
    ITSpec.

Level 40  
    Podobno naprawiałeś 5800X.
    Może nadal jest uszkodzony i pali płyty (sockety)?
    lisek
    Service technician RTV
    Przyjrzyj się dokładniee wyświetlaczowu EZ Debug
    ( to z forum MSI

Quote:
    no such thing as "00" it is supposed to be "D0" which means "Late CPU Utilization" (whatever that means)

POST code dla MSI Link
    deser1
    Level 12  
    ITSpec. wrote:
    Podobno naprawiałeś 5800X.
    Może nadal jest uszkodzony i pali płyty (sockety)?

Założyłem teraz Ryzen 2400G i to samo code [00]

lisek wrote:
    Przyjrzyj się dokładniee wyświetlaczowu EZ Debug
    ( to z forum MSI

Cytat:
    no such thing as "00" it is supposed to be "D0" which means "Late CPU Utilization" (whatever that means)

POST code dla MSI Link

Mam na każdym procesorze kod błędu [00]
    ITSpec.

Level 40  
    Musiałbyś włożyć nowy, na pewno sprawny procesor do nowej, nieużywanej nigdy płyty głównej.
    deser1
    Level 12  
    ITSpec. wrote:
    Musiałbyś włożyć nowy, na pewno sprawny procesor do nowej, nieużywanej nigdy płyty głównej.

A co jeśli mam nową płytę główną a używane procesory bo są zbyt drogie i ciekawi mnie że na Youtube jest pokazany filmik jak ktoś uruchomił 5950X Ryzen na płycie głównej Asus Rog Strix X570-E Gamming i jemu działa a mi żaden nie chce i tylko sie wkurzam bo kasa sie kurczy ehh jakaś porażka.