Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio po wyłączeniu samochodu ciągle działa Toyota Corolla e16

klonnek 08 Jan 2021 01:03 1305 20
    klonnek
    Level 5  
    Witam!
    Na sam początek pragnę zaznaczyć, że nie bardzo znam się na elektronice jak i na samochodach. Jestem zwykłym użytkownikiem 4-kolek.
    Otóż radio w mojej Toyocie Corolli (2015r) działa cały czas po wyłączeniu samochodu, po wyjściu a nawet zamknięciu drzwi kluczykiem. Jedyną różnicą jest to, że ekran zamiast wyświetlać wszystko jak przez zgaszeniem auta pokazuje szary ekran. Muzyka wciąż gra. To prowadzi do wyładowania akumulatora oraz problemów z alarmem.
    Konsultowałem to z różnymi mechanikami każdy deklaruje się, że termin ma dopiero na za dwa tygodnie lub później, dlatego szukam pomocy na własną rękę.
    Jest to fabrycznie montowane radio. Nic nie było grzebane w kablach.
    Toyota Corolla e16 1.6 2015r
    Jeśli ktoś miał coś podobnego lub wie gdzie może leżeć przyczyna będę bardzo wdzięczny za każdy trop.
    Jak wspomniałem na początek jestem totalnie zielony jeśli chodzi o wszelkiego typu elektrykę w aucie.
    Dziękuję!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    klonnek
    Level 5  
    Koderr wrote:
    Wyłącznik w radiu nie działa?

Nie ma typowego wyłącznika, można wyciszyć radio ale ono dalej pracuje i pobiera prąd. Można również wyłączyć ekran ale po pierwsze jest to rozwiązanie "na chwilę" a po drugie i tak pobiera to prąd i rozładowuje to akumulator
    yogi009
    Level 43  
    Normalnie przytrzymując dłużej przycisk "Power" wyłączasz całą logikę w radiu. Zasilana jest tylko jego pamięć kanałów. Tutaj prawdopodobnie padło samo radio. Można je wymontować i sprawdzić jak się zachowuje (czy jest pobór prądu po wyłączeniu) zasilane z zewnętrznego źródła zasilania 12V. Rozumiem, że w instalacji nikt nie grzebał. Tam są wtyczki i generalnie standaryzowane dla Toyoty wiązki, generalnie one nie powinny być kłopotem. Ale to można potwierdzić testem z zewnętrznym zasilaniem.
    Koderr
    Level 37  
    klonnek wrote:
    Koderr wrote:

Nie ma typowego wyłącznika[...]

Jak to niema wyłącznika? Nie słyszałem jeszcze o radiu, które nie posiada wyłącznika.
    Daj fotkę tego radia, bo było kilka wersji montowanych w tym aucie.
    klonnek
    Level 5  
    Koderr wrote:
    klonnek wrote:
    Koderr wrote:

Nie ma typowego wyłącznika[...]

Jak to niema wyłącznika? Nie słyszałem jeszcze o radiu, które nie posiada wyłącznika.
    Daj fotkę tego radia, bo było kilka wersji montowanych w tym aucie.

https://www.youtube.com/watch?v=-n1nMwahnLM&ab_channel=Kloncjusz
    Nie wiedziałem jak najszybciej udostępnić film więc proszę link, nagrany przeze mnie.
    Tak jak widać na filmie: Na początku auto jest wyłączone z zapłonu, zamykam dodatkowo kluczykiem auto. Radio gra. Długie przyciśnięcie powoduje coś w stylu "resetu". Tak to wygląda, nie wiem jak to się ma dokładnie.
    Pozdrawiam i dziękuję!
    Radio po wyłączeniu samochodu ciągle działa Toyota Corolla e16 Radio po wyłączeniu samochodu ciągle działa Toyota Corolla e16

Dodano po 1 [minuty]:

yogi009 wrote:
    Normalnie przytrzymując dłużej przycisk "Power" wyłączasz całą logikę w radiu. Zasilana jest tylko jego pamięć kanałów. Tutaj prawdopodobnie padło samo radio. Można je wymontować i sprawdzić jak się zachowuje (czy jest pobór prądu po wyłączeniu) zasilane z zewnętrznego źródła zasilania 12V. Rozumiem, że w instalacji nikt nie grzebał. Tam są wtyczki i generalnie standaryzowane dla Toyoty wiązki, generalnie one nie powinny być kłopotem. Ale to można potwierdzić testem z zewnętrznym zasilaniem.

Czy jest możliwe, żeby samo z siebie się zepsuło? Kabli jestem pewien, że nikt nie dotykał.
    Pozdrawiam i dziękuję
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 38  
    klonnek wrote:
    Nic nie było grzebane w kablach.

Wcześniej było ok ?
    klonnek
    Level 5  
    SZYMON BYDGOSZCZ wrote:
    klonnek wrote:
    Nic nie było grzebane w kablach.

Wcześniej było ok ?

Przed ostawieniem auta na "zimę" (na niecałe 2 tygodnie) wszystko grało jak trzeba.
    Akumulator padł - problem z alarmem później lawina problemów
    Koderr
    Level 37  
    klonnek wrote:
    Nie ma typowego wyłącznika, można wyciszyć radio ale ono dalej pracuje i pobiera prąd.

Widzisz taki:
    symbol obok pokrętła głośności?
    Co on wg Ciebie oznacza?
    Próbowałeś naciskać gałkę głośności?
    Podejrzewam, że tak właśnie się owo radio włącza i wyłącza.
    klonnek
    Level 5  
    Koderr wrote:
    klonnek wrote:
    Nie ma typowego wyłącznika, można wyciszyć radio ale ono dalej pracuje i pobiera prąd.

Widzisz taki:
    symbol obok pokrętła głośności?
    Co on wg Ciebie oznacza?
    Próbowałeś naciskać gałkę głośności?
    Podejrzewam, że tak właśnie się owo radio włącza i wyłącza.

Jeśli obejrzałeś film jaki wstawiłem wyżej to powinieneś wiedzieć, że radio się nie wyłącza po długim naciśnięciu. Zresztą moim celem jest, żeby radio samo się wyłączało po zgaszeniu samochodu a nie tymczasowe rozwiązania.
    Pozdrawiam
    Koderr
    Level 37  
    klonnek wrote:
    [...]Zresztą moim celem jest, żeby radio samo się wyłączało po zgaszeniu samochodu[...]

No i pewnie tak by to działało, gdyby udało Ci się je wyłączyć wyłącznikiem.
    Logika w większości nowoczesnych radioodtwarzaczy samochodowych działa m. in. w ten sposób, że radio włączone (wyłącznikiem) podczas postoju, na wyłączonym zapłonie, będzie działać po włączeniu, ale też i po wyłączeniu zapłonu.
    Natomiast włączone (wyłącznikiem) po włączeniu zapłonu, wyłączy się po przekręceniu kluczyka do pozycji zero i załączy ponownie po kolejnym włączeniu zapłonu.
    Najwidoczniej u Ciebie radio zostało włączone na postoju, potem (to tylko przypuszczenie) uszkodzeniu uległ wyłącznik.
    klonnek wrote:
    [...]a nie tymczasowe rozwiązania.
    Pozdrawiam

Wyłączenie wyłącznikiem to normalne działanie, żadne tymczasowe rozwiązanie. Nie każdy chce, aby po włączeniu zapłonu zawsze włączało się radio. Do tego właśnie służy wyłącznik.
    klonnek
    Level 5  
    Brzmi to bardzo logicznie co napisałeś. Czy uważasz, że przypuszczalne uszkodzenie o którym mówisz mogło uszkodzić permanentnie radio czy to kwestia "resetu"?
    To tylko spekulacje ale jestem ciekawy.
    Z nowości w poniedziałek na 15 jestem umówiony w serwisie Toyoty, odezwę się co powiedzieli fachowcy, jeżeli uda się bez przeszkód dojechać bo już mnie nic nie zdziwił.
    Dzięki za pomoc i pozdrawiam
    Koderr
    Level 37  
    klonnek wrote:
    Brzmi to bardzo logicznie co napisałeś. Czy uważasz, że przypuszczalne uszkodzenie o którym mówisz mogło uszkodzić permanentnie radio czy to kwestia "resetu"?[...]

Można spróbować resetu przez odłączenie akumulatora, ale tu znów problem z komputerem pokładowym, alarmem...
    Znacznie bezpieczniej byłoby wyjąć na 2-3 minuty bezpiecznik od radia. Jednak trzeba wiedzieć który to, a w tej kwestii Ci niestety nie pomogę.
    klonnek wrote:
    [...]Z nowości w poniedziałek na 15 jestem umówiony w serwisie Toyoty, odezwę się co powiedzieli fachowcy, jeżeli uda się bez przeszkód dojechać bo już mnie nic nie zdziwił.

W tej sytuacji może lepiej nie kombinować.
    Jutro wszystko stanie się jasne.
    Czekamy na informacje.
    klonnek
    Level 5  
    Wróciłem właśnie z salonu i kwestia radia wygląda tak:
    Radio wymontowane ze względu na to, że jest uszkodzone i szkoda akumulatora.
    Najprawdopodobniej jest walnięty tranzystor, który zmienia dopływ prądu ze stałego na "chwilowy" (?)
    Po wyłączeniu samochodu, radio (tranzystor) nie zmienia dopływu prądu na właśnie ten stały, który jest odpowiedzialny za utrzymanie pamięci itp.
    Nie znam się na tym ale myślę, że w miarę rzetelnie powtórzyłem słowa Pana z salonu.
    Cena diagnozy + wymontowania miała być 250zł ale udało się, że względu na mało pracy i szybkość roboty, zniżyć do 100 za wszystko.
    Przede mną szukanie fachowca, który to radio mi naprawi nie za skrzynię złota.
    Alarm był najprawdopodobniej wynikiem zabawy z rozładowanym akumulatorem, lecz dalej ikonka na centralce miga podczas jeżdżenia (Auto nie wyje, nie świecą światła awaryjne).
    Dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam! :)
    klonnek
    Level 5  
    Sprawa do dzisiaj nie rozwiązana.
    Radio było sprawdzane przez kilka osób, które twierdzą, że wszystko jest okej z radiem.
    Wciąż radio nie wyłącza się a muzyka gra nawet po zamknięciu samochodu.
    Jeden z elektroników twierdzi, że sprawdził wszystko w radiu po rozebraniu i nic nie znalazł.
    Jw napisane radio oryginalne, nic w kablach poza odłączeniem nie było grzebane, samochód posiadam od nowości.
    Jakby ktoś miał podobny problem lub zaświtało w głowie jakaś myśl będę wdzięczny za wszelką pomoc :)
    klonnek
    Level 5  
    Z tego co wiem to nie był sprawdzany. Dostałem informację jeszcze, żeby spróbować zresetować cały układ odłączając klemę na 2h. Jeżeli nie poskutkuje będę szukać kogoś kto sprawdził by CAN.
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 38  
    dzhimbala wrote:
    Czy CAN był sprawdzany?

Tam ACC idzie jeszcze po analogu ( tak samo jak ILL ).
    pocztowa1
    Level 11  
    Witam
    Mam ten sam problem z radiem w Toyocie Verso. Czy udało się rozwiązać problem?
    klonnek
    Level 5  
    Niestety, kupiony zamiennik chiński. Sprawdza się b. dobrze. Radio zepsute leży
    pocztowa1
    Level 11  
    A mógłbyś napisać jaki to zamiennik, bo chyba też tak zrobię. Bo już nie mam siły z nim walczyć.