Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425HT - montaż soft startu

1991Tomek 08 Jan 2021 13:51 549 8
    1991Tomek
    Level 5  
    Witam. Posiadam odkurzacz Zelmer Jupiter.
    Jakiś czas temu padł w nim silnik (łożysko) o mocy 1000W, wiec wymieniłem go.
    Lecz takiej samej mocy był w cenie około 300zł, znalazłem identyczny ale o mocy 2200W za 120zł.
    Długo nie myśląc od razu kupiłem. Więcej znaczy lepiej🙂w moim rozumowaniu.
    Fakt że silnik jest mocniejszy, lepiej ciągnie ale ma jedną wadę.
    Przy ustawieni mocy max (jest w odkurzaczu regulacja suwakiem) wywala korek. Na minimum nie. Można z tym żyć, ale postanowiłem kupić urządzenie za 20zł z przesyłką soft start. Niestety nie wiem jak podłączyć. Proszę o pomoc. Jak podłączyć z tą płytką i czy w ogóle się da. By ruszał miękko na ustawieniu max.
    Odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425HT - montaż soft startu Odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425HT - montaż soft startu Odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425HT - montaż soft startu
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    misiek1111
    Level 28  
    Czyli ma zostać dołożony soft start, przy istniejącym regulatorze obrotów?
    Może być problem. Jedno może zakłócać drugie.
    Jeśli już, należałoby podłączyć soft start przed regulatorem obrotów.
    1991Tomek
    Level 5  
    Właśnie tak bym chciał by niezaleznie od ustawienia mocy odkurzacza suwakiem urzadzenie startowalo delikatnie.
    Tylko jak to podlaczyc przed ta plytka sterujaca?
  • Helpful post
    teskot
    Level 34  
    To nie przejdzie. Jedno i drugie to regulatory fazowe zbudowane w oparciu o triak. W tym regulatorze odkurzacza jest jeszcze najpewniej zasilacz beztransformatorowy, który nie zadziała poprawnie jak dostanie taką poszarpaną sieczkę z układu softstart. Mało, że nie zadziała to może się uszkodzić. Funkcję miękkiego startu można też zrealizować na termistorze rozruchowym (Zelmer tak robi w tańszych robotach kuchennych) tylko przy tej mocy silnika ciężko będzie dobrać termistory o właściwym prądzie dopuszczalnym. Trzeba by połączyć kilka sztuk w układzie szeregowo-równoległym. Jakiej wartości jest zabezpieczenie, które rozłącza?

Napisz, czy w fabrycznym regulatorze odkurzacza siedzi jakiś układ scalony, a jeśli tak to podaj jego symbol bo być może ma on funkcję miękkiego startu ale jest ona niewykorzystana. Lub czas jest za krótki.
    1991Tomek
    Level 5  
    Odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425HT - montaż soft startu Generalnie dobrze zrobilem by tu napisac bo bym sobie popsul odkurzacz. Zabezpieczenie? W sensie bezpiecznik(laik jestem)?ten drugi od prawej rozlacza L10A

[img-0]

Dodano po 3 [minuty]:

Jak powiekszysz zdjecia to tam sa jakiej dwie plastikowe kostki na tej plytce
  • Helpful post
    teskot
    Level 34  
    Ano niestety takie zabezpieczenie jest na skraju wytrzymałości przy tym silniku. Ale jego wartość nie wzięła się z kosmosu i jest zapewne podyktowana możliwościami instalacji elektrycznej. Przypuszczalnie jest to blok z lat 80-tych, jeszcze aluminiowe przewody o przekroju zapewne 1,5mm² więc 10A to maksymalna wartość zabezpieczenia jaka może w tych warunkach występować.
    1991Tomek
    Level 5  
    Masz racje koncowka 80 poczatek 90.
    Odkurzacz mial 1000w ale jak juz pisalem silnik 2200w byl za 120zl tez firmy domel jak orginal co padl a 1000w 300zl. Nie sadzilem ze bedzie bezpiecznik siadal🤭.
    Nic bede startowal z minimalnych obrotow.
    Nie wiem czy ten suwak moc do np 1000w ogranicza czy jak to dziala ale nie wywala korkow.
    Dziekuje wszystkim za pomoc.
    1991Tomek
    Level 5  
    Masz racje koncowka 80 poczatek 90.
    Odkurzacz mial 1000w ale jak juz pisalem silnik 2200w byl za 120zl tez firmy domel jak orginal co padl a 1000w 300zl. Nie sadzilem ze bedzie bezpiecznik siadal🤭.
    Nie wiem czy ten suwak moc do np 1000w ogranicza czy jak to dziala ale nie wywala korkow.
    Dziekuje wszystkim za pomoc.

Dodano po 54 [sekundy]:

Nie rozwiazano. Nie warto kombinowac w moim przypadku
    karolark
    Level 42  
    1991Tomek wrote:

Niestety to jedna z najprostszych porad.
    Wymiana zabezpieczenia o ile możliwa to wymaga elektryka i sprawdzenia