Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystory - zastosowania, wybór, konfiguracje, zabezpieczenia, obliczenia

Royeroscillator 08 Jan 2021 23:21 375 10
Altium Designer Computer Controls
    Royeroscillator
    Level 3  
    Vitem, Mam kilka pytań odnośnie tranzystorów, gdyż mimo przeczytanych dziesiątek artykułów i tematów na forum nadal nie potrafię sam dobrać tranzystora, obliczyć rezystor ograniczajacy prąd bazy itp.
    Bardzo bym prosil o wytlumaczenie mi na chłopski rozum - Jak dobierać tranzystor w zależności od układu w jakim ma pracować, i jaka funkcje ma pełnić?
    Kiedy stosowac tranzystory bipolarne (czy jest jakaś reguła kiedy stosować NPN a kiedy PNP?) a kiedy wybrac MOSFET?
    Jakimi czynnikami (rodzaj układu, napiecie zasilania etc.) i parametrami tranzystora się kierować przy jego wyborze?
    Projektując układ na przykład przetwornicy DC/DC wstepnie okreslamy takie parametry, jak napiecie zasilania, napiecie wyjsciowe, prąd etc. Okreslamy odpowiednią topologie w jakiej uklad będzie pracować i decydujemy się na zastosowanie tranzystora (lub tranzystorów) (w roli klucza/przełącznika) Na jakiej podstawie mam wiedzieć, jaki tranzystor wybrać, oraz jakie jego parametry sa dla mnie najważniejsze?
    I kilka krótkich, podzielonych pytań:
    - Co to oznacza, że tranzystory bipolarny są sterowane prądowo, a mosfet syn sterowany napięciowo
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    DawidYebadlo
    Level 14  
    Royeroscillator wrote:
    Co to oznacza, że tranzystory bipolarny są sterowane prądowo, a mosfet syn sterowany napięciowo

Tranzystor bipolarny jest urządzeniem sterowanym prądowo. Duży prąd kolektora ( Ic ) przepływa przez niego pomiędzy kolektorem a emiterem, kiedy tranzystor jest otwarty. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy do bazy wpływa prąd ( Ib ), umożliwiając jej sterowanie prądem w obwodzie kolektora.
    MOSFET jest sterowany napięciem. Przez wyłączony tranzystor w obwodzie dren-źródło nie płynie prąd. Dzieje się tak, ponieważ dren znajduje się na potencjale wyższym niż stykające się z nim podłoże (zwarte ze źródłem), co polaryzuje utworzone tam złącze p-n zaporowo.
    Royeroscillator wrote:
    Kiedy stosowac tranzystory bipolarne (czy jest jakaś reguła kiedy stosować NPN a kiedy PNP?) a kiedy wybrac MOSFET?

Tranzystory MOSFET nadają się bardzo dobrze do załączania dużych prądów, przy małych napięciach, w takim zastosowaniu mają mniejsze straty od bipolarnych. W układach analogowych tranzystory JFET i MOSFET stosowane są w układach o małych prądach wejściowych i w kluczach analogowych, oraz czasem jako zmienna rezystancja sterowana napięciem.
    Tranzystory bipolarne częściej spotykane są w np. układach logarytmujących. Ze względu na większą transkonduktancję tranzystory bipolarne są częściej stosowane w układach małosygnałowych.
  • Altium Designer Computer Controls
    DawidYebadlo
    Level 14  
    A nie pisałeś już podobnego tematu? :P Bo w poprzednim opisałem ci zasadę działania w skrócie oraz przykłady zastosowań ;)

Moderated By Mirek Z.:

Te tematy właśnie scaliłem...

Royeroscillator wrote:
    czy jest jakaś reguła kiedy stosować NPN a kiedy PNP?

Np u mnie na zajęciach z programowania mikrokontrolerów (stosujemy 8051) to przy wyświetlaniu cyfr na wyświetlaczu segmentowym. Kolektor tranzystora jest podłączony do katody w tym wyświetlaczu, natomiast emiter do masy. Aby uruchomić wyświetlacz trzeba na pin mikrokontrolera, który jest podłączony do bazy, podać stan niski, wówczas na bazie jest napięcie ujemne, przez co tranzystor jest włączony. Takich przykładów jest masa, a nie ma raczej żelaznej zasady, kiedy stosować pnp, a kiedy npn.

Royeroscillator wrote:
    Jakimi czynnikami (rodzaj układu, napiecie zasilania etc.) i parametrami tranzystora się kierować przy jego wyborze?

To zależy. Niektóre tranzystory mają "gorsze" parametry niż inne, a mimo to są stosowane. Wiadomo, że należy patrzeć na np prąd maksymalny kolektora, bo jeśli projektujemy układ i płynie tam stosunkowo duży prąd to musi ten tranzystor mieć ten parametr zdecydowanie większy, aby go nie spalić. Po spełnieniu pewnych podstawowych wymagań, wiele różnych tranzystorów może pracować równie sprawnie i efektywnie w szerokim aspekcie układów elektronicznych.

Royeroscillator wrote:
    W jakim ukladzie wpiac tranzystor (WE, WB, OC)?

Odpowiedź brzmi podobnie do poprzednich: to zależy. Ze względu na swoje właściwości dla przykładu wspólny emiter ma dość duże zastosowanie we wzmacniaczach średnich częstotliwości. A te właściwości to dość wysokie wzmocnienie napięciowe oraz wzmocnienie prądowe znacznie większe od 1.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Royeroscillator wrote:
    Vitem, Mam kilka pytań odnośnie tranzystorów, gdyż mimo przeczytanych dziesiątek artykułów i tematów na forum nadal nie potrafię sam dobrać tranzystora,
    Jeśli przeczytałeś dziesiątki artykułów to chyba rozumiesz że nikt nie napisze książki w odpowiedzi na forum, przejrzałem twoje pytania i myślę żeby tak minimum po pół ekranu na każde.... nie ma mowy. Wczoraj jeszcze miałem chęć spróbować odpowiedzieć, ale jak widzę ile podobnych tematów wygenerowałeś to tym bardziej mnie zniechęca. A tak na serio powinieneś uważne przeczytać kilka artykułów, zamiast byle jak kilkadziesiąt i postarać się zrozumieć, autorzy piszący w "Elektronice dla wszystkich" opisują chyba najprościej jak się da (a i tak dostają listy że za trudne).

Royeroscillator wrote:
    Mosfety zazwyczaj są lepsze jako klucze, (pomijając układy wysokonapięciowe).
    Royeroscillator wrote:
    W jakim ukladzie wpiac tranzystor (WE, WB, OC)?
    Trzy układy to doświadczonego elektronika to dodatkowe możliwości, dla początkującego problemy, zostań przy WE/WS.

Royeroscillator wrote:
    - Co to oznacza, że tranzystory bipolarne są sterowane prądowo, a MOSFET napięciowo?.
    To jest uproszczenie, w układach impulsowych nieprawdziwe.
    Royeroscillator wrote:
    - czy mozna zastapic dany NPN mosfetem N?
    Często można, ale nie bezmyślnie.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Royeroscillator wrote:
    Jesli ograniczymy się do pracy jako klucz i układu WE/WS to NPN/N stosuje się do załączania od strony masy, a PNP/P od strony plusa.

Jakbyś zadał jedno pytanie to miał byś szanse na wyczerpującą odpowiedź, ale pewnie wtedy wszystkie twoje pytania wymagały by kilku miesięcy dyskusji na forum, widzisz wąskie gardło :)
    CYRUS2
    Level 42  
    Royeroscillator wrote:
    Vitem, Mam kilka pytań odnośnie tranzystorów, gdyż mimo przeczytanych dziesiątek artykułów i tematów na forum nadal nie potrafię sam dobrać tranzystora, obliczyć rezystor ograniczajacy prąd bazy itp.
    Bardzo bym prosil o wytlumaczenie mi na chłopski rozum
    Nie da sie tego wytłumaczyć "na chlopski rozum"
    Dlaczego - bo "chłopski rozum" to tylko umiejętność logicznego myślenia.

To co che robić kolega Royeroscillator to otymalizacja układów.
    Do optymalizacji potrzebna jest gruntowna wiedza, znajomość wszystkich wad i zalet.
    Potrzebna jest gruntowna wiedza także w dziedznie układów elektronicznych.
    Royeroscillator wrote:
    gdyż mimo przeczytanych dziesiątek artykułów i tematów na forum nie porafie obliczyć rezystor ograniczajacy prąd bazy

Taka metoda zdobywania wiedzy, to metoda przypadkowa.
    Na PW zaczyna się od teorii obwodów.
    Teoria obwodów jest narzędziem pozwalającym zrozumieć układy elektroniczne.

Jest amerykańska książka "Przyrządy półprzewodnikowe i ich zastosowania".
    (przetłumaczona na język polski)
    Tam jest dokładnie to co w temacie :
    Quote:
    jarek_lnx
    Level 43  
    Sztuka elektroniki była by świetną lekturą, bardzo dużo tłumaczy na przykładach. Niestety niektórzy narzekają że trzeba mieć jakieś minimalny poziom wiedzy żeby ją zrozumieć, ja bym się nie zgodził, biorąc pod uwagę że są tam takie obrazkowe wyjaśnienia
    Wirnick
    Level 29  
    Royeroscillator wrote:
    Bardzo bym prosil o wytlumaczenie mi na chłopski rozum - Jak dobierać tranzystor w zależności od układu w jakim ma pracować, i jaka funkcje ma pełnić?

Pozdrawiam!

Na pewno nie napiszę o tym czego nie Czytałeś. Czytałeś, że tranzystor jest wzmacniaczem prądu, ale jest też tłumikiem napięcia. Wzrost napięcia wejściowego jest przyczyną obniżania się napięcia wyjściowego - tranzystor jest zawsze negatorem w układzie WE. Wartości znamionowe tranzystorów ustala producent. Na ich podstawie dobiera się elementy zewnętrzne, by tranzystora nie spalić. Układ WC jest wtórnikiem o wzmocnieniu 1. WB - opisz to Nam( będzie to pogląd, że przeczytałeś uważnie literaturę).
    DawidYebadlo
    Level 14  
    O tak, Sztukę elektroniki mogę polecić. :P
    CYRUS2
    Level 42  
    jarek_lnx wrote:
    Sztuka elektroniki była by świetną lekturą, bardzo dużo tłumaczy na przykładach, niestety niektórzy narzekają że trzeba mieć jakieś minimalny poziom wiedzy żeby ją zrozumieć.
    Masz rację.
    Zjawiska w elektryce i w elektronice wyjaśnia się na podstawie analizy schematów ideowych.
    Stosuje się do tego prawo Ohma i II prawo Kirchhoffa.