Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saeco SUP021YBDR - nie zawsze robi kawę (wyzwala tryb standby)

kulek91 09 Jan 2021 14:42 363 12
    kulek91
    Level 9  
    Dzień dobry. Mam kłopot z moim ekspresem a mianowicie:
    ekspres się uruchamia, grzeje itd ale w momencie jak chcemy zrobić kawę czasami się dziwnie zachowuje. Wybieram np. dużą kawę uruchamia się młynek popracuje z 1-3 sekundy i wchodzi w tryb stand by. Coraz częściej występuje takie zjawisko, po kolejnych próbach wykonania kawy potrafi już dokończyć robotę bez niespodzianek, czasami po 2 a czasami po 10 podejściach. Jest to dość upierdliwe zwłaszcza gdy wymagam porannego zastrzyku kawki jak i marnuje ziarenka.
    Zdarzyło się 2,3 razy podczas wykonywania kawy już po zmieleniu ziaren - jak upycha kawę w bloku potrafił mi wyzwolić test samoczynny.
    Przebieg 9668 kaw
    Bez porannej kawy to się nie nadaję do życia 😉
    A właśnie - w tych ekspresach zawsze to podświetlenie wyświetlacza było takie symboliczne?

Pozdrawiam :)
    leotdipl
    Level 22  
    kulek91 wrote:
    Dzień dobry. Mam kłopot z moim ekspresem a mianowicie:
    ekspres się uruchamia, grzeje itd ale w momencie jak chcemy zrobić kawę czasami się dziwnie zachowuje. Wybieram np. dużą kawę uruchamia się młynek popracuje z 1-3 sekundy i wchodzi w tryb stand by. Coraz częściej występuje takie zjawisko, po kolejnych próbach wykonania kawy potrafi już dokończyć robotę bez niespodzianek, czasami po 2 a czasami po 10 podejściach. Jest to dość upierdliwe zwłaszcza gdy wymagam porannego zastrzyku kawki jak i marnuje ziarenka.
    Zdarzyło się 2,3 razy podczas wykonywania kawy już po zmieleniu ziaren - jak upycha kawę w bloku potrafił mi wyzwolić test samoczynny.
    Przebieg 9668 kaw
    Bez porannej kawy to się nie nadaję do życia 😉
    A właśnie - w tych ekspresach zawsze to podświetlenie wyświetlacza było takie symboliczne?

Pozdrawiam :)

ewidentnie problem w zasilaniu.

Pytania:
    1.) Czy codziennie uruchamiasz ekspres z tyłu wyłącznikiem sieciowym ?
    2.) Czy jesteś w stanie zdemontować płytę główną i ją dokładnie obejrzeć ?
    (dokładnie chodzi o ścieżki płyty i możliwy "mostek" w wyniku kondensacji
    oparów)
    arekb81
    Level 28  
    Wygląda to na problem z elektroniką.
    Brak dobrego styku, a prędzej skorodowane elementy na płycie sterującej w wyniku działania na nie wilgoci z nieszczelnego zaworu pary.
    kulek91
    Level 9  
    leotdipl wrote:

1.) Czy codziennie uruchamiasz ekspres z tyłu wyłącznikiem sieciowym ?
    2.) Czy jesteś w stanie zdemontować płytę główną i ją dokładnie obejrzeć ?
    (dokładnie chodzi o ścieżki płyty i możliwy "mostek" w wyniku kondensacji
    oparów)

1 zawsze jest włączony
    2 tak już to grałem ( wymieniałem przewód sieciowy bo już był w stanie agonalnym ) , chodzi o korozje pcb i elementów dobrze rozumiem ?
    kulek91
    Level 9  
    rozebrałem ekspres obie płyty zawierały po parę zimnych lutów (ktoś nieudolnie podejmował próbę naprawy tego urządzenia ) . Jest poprawa w pracy urządzenia ale czasem podczas mielenia kawy i rozpoczęciu procesu ugniatania kawy wywala test samoczynny :?:
    leotdipl
    Level 22  
    kulek91 wrote:
    rozebrałem ekspres obie płyty zawierały po parę zimnych lutów (ktoś nieudolnie podejmował próbę naprawy tego urządzenia ) . Jest poprawa w pracy urządzenia ale czasem podczas mielenia kawy i rozpoczęciu procesu ugniatania kawy wywala test samoczynny :?:

najprościej? - kupić płytę jako pewną używkę.
    Jesteś w stanie kupić w okolicach 120-140,- zł

ps.
    jeśli płyta była nieudolnie naprawiana, to szkoda czasu.
    kulek91
    Level 9  
    Męczona była płyta zasilająca , pytanie czy ta sterująca (z wyświetlaczem ) która z nich płata figle
    leotdipl
    Level 22  
    kulek91 wrote:
    Męczona była płyta zasilająca , pytanie czy ta sterująca (z wyświetlaczem ) która z nich płata figle

jeśli przechodził samoczynnie w tryb Stand by (plus inne wymienione przez Ciebie)
    to płyta zasilająca.

Możesz jeszcze posprawdzać dokładnie płytę sterującą/zasilającą (główną).
    Ale musisz wziąć lupkę min. x5 i pooglądać dokładnie wszystkie ścieżki PCB
    i punkty lutowań. Miernikiem ew. sprawdzić pewność przejścia lutu. Bez lupki
    nie da rady.

Sam miałem taką sytuację - Saeco Syntia (SUP 037DR) wyłączała się losowo
    w ten tryb - odnajdziesz w moich postach co było przyczyną - właśnie mostek -
    wrzuciłem tam też foty.
    kulek91
    Level 9  
    Kupię płytę zasilająca i zobaczymy co będzie się działo
    leotdipl
    Level 22  
    kulek91 wrote:
    Kupię płytę zasilająca i zobaczymy co będzie się działo

poczekaj... Przyjrzałem się SUP021YBDR w Service Manual.
    Widzę plus na fotce z Allegro, że ona posiada mikrokontroler (chip), zasilanie i
    złącza na płycie/module panelu sterowania. Tak? Czyli to jest cała płyta główna ?

Na Allegro masz akt. 2 panele/płyty - od tego samego sprzedawcy.
    Za 120,- zł i z uszkodzonym podświetlaniem za 99,- zł.
    kulek91
    Level 9  
    Po wymianie płyty wykonawczej / zasilacza kłopoty ustały Saeco SUP021YBDR - nie zawsze robi kawę (wyzwala tryb standby) Saeco SUP021YBDR - nie zawsze robi kawę (wyzwala tryb standby)

Podświetlenie wyświetlacza jest dosyć symboliczne ,czy to norma w tym modelu ?

Kupiłem smar silikonowy (z atestem pzh o wody pitnej) ,tylko o-ringi się tym smaruje ?