Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter EFFEKTA ES 5000 -(Er22)

andczar007 09 Jan 2021 15:16 792 4
Relpol
 • #1
  andczar007
  Level 9  
  Er22- Przekaźnik wyjścia nie działa. Wadliwe działanie przekaźnika wyjściowego fotowoltaicznego falownika słonecznego.

  Tak można przeczytać w tabeli kodów błędów tegoż inwertera. Po wymianie przekaźników końcowych nic się nie zmieniło. Inwerter próbuje się połączyć z siecią, ale coś jest nie tak. W marcu tamtego roku kupiłem sprawny inny inwerter EFFEKTA ES 3000, który po podłączeniu do sieci pokazywał Er22. Z uwagi na drogę, jaką pokonał z nad morza na południe Polski, podejrzenie padło na rozłączenie się przewodów wewnątrz inwertera i tak było, a oprócz tego wstrząsy były na tyle mocne, że oberwały się nóżki jednego z MOSFETów. Po usunięciu usterek inwerter zaczął normalnie pracować. Opis tabeli kodów błędów jest bardzo ogólny i czasem może źle pokierować podejrzenia, chociaż w innym egzemplarzu inwertera EFFEKTA ES 5000 wystarczyło przeczyścić styki przekaźnika i po takim zabiegu inwerter jeszcze działa.
  Czy ktoś może spotkał się z taką sytuacją, że: przekaźniki wymienione na nowe, elementy współpracujące z przekaźnikiem sprawne, nie ma ,,zimnych,, lutów, a on w dalszym ciągu nie może połączyć się z siecią. Próbuje, a nie może. Gdzie jeszcze szukać, co sprawdzić?
 • Relpol
 • #2
  Cytro12
  Level 26  
  Lokalizację masz dobrze wybrana?
 • Relpol
 • #3
  andczar007
  Level 9  
  Od 2017 roku działał do listopada 2020. Podpinam taki sam i śmiga. Nie za bardzo rozumiem tego pytania, dotyczącego lokalizacji, skoro pracował przeszło 3 lata?
  W jaki sposób lokalizacja się mogła zmienić? Jeszcze raz napiszę: PODŁĄCZAM DRUGI TAKI SAM I TEN DRUGI DZIAŁA.
 • #4
  Cytro12
  Level 26  
  Skoro ktoś nim rzucał, potem było grzebane w środku to lokalizacja mogła się zmienić/zresetować na domyślną i falownik się nie synchronizuje z siecią. Czego tutaj można nie rozumieć? To są podstawowe rzeczy, które się sprawdza.
 • #5
  andczar007
  Level 9  
  No to przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem mojego posta, począwszy od tematu :-) Pytanie dotyczy inwertera EFFEKTA ES 5000, a opisana sytuacja wstrząsaniem dotyczy inwertera EFFEKTA ES 3000. Błąd Er22 dotyczy ES 5000, który pracował przeszło 3 lata bez wstrząsania :-), a dla przykładu podałem sytuację, kiedy przyczyną błędu Er22 nie był przekaźnik końcowy, tylko urwane nóżki MOSFETa.