Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stabilizator napięcia ok. 300 V, 5 A

09 Jan 2021 15:42 252 2
  • Level 10  
    Witam.
    Potrzebuje zbudować stabilizator(zasilacz) napięcia ok. 300 V i maksymalnym prądzie ok. 5 A. Mam trafo dużej mocy max 6 A, które po wyprostowaniu napięcia na wtórnym ma ok 360 V. Chciałem tym układem zasilić inwerter fotowoltaiczny celem sprawdzenia. Dołożyłem kondensatory 4 szt po 470 uf i inwerter 1 stringowy o mocy max 3 kW uruchamia się bez problemu, lecz 2 stringowy o max 5 kW (2x2,5 kW na string) już nie, a wiem że jest sprawny. Zaobserwowałem większy spadek napięcia przy podłączeniu tego większego inwertera, niż w przypadku małego. Minimalne napięcie przy którym się uruchamiają to 120 V, więc jest w normie.
    Czy kondensatorów jest za mało, czy trzeba by ustabilizować napięcie żeby było nawet niższe a stabilne?
    Proszę o podpowiedzi, ewentualnie jakiś schemat.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 41  
    Witam.
    300 V/5 A to znaczna moc, będziesz musiał wytracić około 60 Vx5 A=300 W w przypadku stabilizatora liniowego, nie wiem czy na takie napięcia będzie coś gotowego.
    Masz transformator 260 V/6 A i zasilasz tym inverter o mocy 3 kW to moc pobierana? Co by oznaczało że pobierasz do 10 A/300 V a to już stanowczo za dużo dla tego transformatora, w przypadku 5 kW będzie tylko gorzej = dużo większy spadek napięcia który obserwujesz.
    Jeżeli w tym tkwi problem to stabilizator nic tu nie da bo nie uzyskasz brakującej mocy z niczego.
    Jeżeli problem jest tylko w chwilowym poborze podczas startu to powinieneś znacząco zwiększyć pojemność tej baterii kondensatorów, ogólnie w przypadku zasilaczy stosuje się 1000 uF na 1 A przewidywanego prądu. Większa pojemność zapewni chwilowy mniejszy spadek napięcia, ale mocy tym nie podniesiesz.
    Pozdrawiam.
  • Level 10  
    Dzięki wielkie za opinie i podpowiedź, mocy w trakcie pracy nie brakuje. 3KW to moc maksymala jaką może przetworzyć inwerter. Ja testuje inwerter do max 1kw produkcji, jak wystartuje przełączam w szereg żarówkę i inwerter produkuje ok 200w przy napięciu zasilania dc 170v i jest ok.Bez żarówki bez problemu idzie do 2kw lecz żarówka ograniczam prąd żeby produkcja nie rosła. problem jest ze startem. myślałem o zwiększeniu pojemności tylko nie mam pod ręką więcej kondensatorów.ale nie byłem pewny ile pojemności trzeba. W tygodniu dokupię jeszcze kondensatorów sprawdzę i odpowiem.Dzięki wielkie.