Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FAAC 452 MPS (JA592) aktywna LedFSWOP - urządzenia bezpieczeństwa otwierania

nairdasiara 10 Jan 2021 13:42 972 4
Relpol
 • #1
  nairdasiara
  Level 2  
  Witam serdecznie,
  Niedawno jak wróciłem z pracy to nie mogłem otworzyć bramy. Okazało się, że wybiło mi bezpiecznik od bramy w rozdzielni w domu. Po załączeniu płyta ożyła. Jednak brama nie reagowała na piloty i zauważyłem, że kanał pierwszy na radiolinii nie reaguje. Wymieniłem radiolinię było słychać już cykanie przekaźnika, lecz brama nadal się nie otwierała, bo nie świeciła się dioda FSWOP. W instrukcji wyczytałem, że jak nie świeci to jest aktywne zabezpieczenie otwarcia. To logicznie myśląc szukałem przyczyny w fotokomórkach, lecz mam je jedynie ustawione na zamykanie, a nie otwieranie. Fotokomórki obie świeciły i jak przecinałem ich ścieżkę to przekaźnik cyka i zapala się dodatkowa dioda na fotokomórce, a na płycie gaśnie dioda FSWCL, także wstępnie uznałem, że fotokomórki działają dobrze. Zamówiłem taką samą płytę. Oczywiście nie odbyło się bez kolejnej przygody, bo nie chciała się programować w trybie zaawansowanym ( ciągle otwierała oba skrzydła). Wymieniłem na inną i już dało się ją na nowo zaprogramować i co ciekawe dioda FSWOP świeci się. Brama się otwiera, a jak naruszę fotokomórki przy zamykaniu to brama natychmiastowo się otwiera. Wnioskuje, że na starej płycie musi być coś zwarte, odpowiadające za zabezpieczenie przy otwieraniu. Pytanie co i gdzie mam tego szukać na płycie?

  Z góry dziękuję za pomoc.
  P.S
  Jeszcze wyczytałem w instrukcji, że można pominąć zabezpieczenia za zamykaniu i otwieraniu zwierajać 12 i 13 z 19. Wtedy dioda FSWOP świeci i brama się otwiera, lecz jest lekki strach jak nie działają fotokomórki.
 • Relpol
 • #2
  madamsz1
  Level 39  
  Nie widać dobrze, ale czy przypadkiem ta ścieżka nie jest uszkodzona ?
  FAAC 452 MPS (JA592) aktywna LedFSWOP - urządzenia bezpieczeństwa otwierania

  Swoją drogą te automaty zachowują się czasami dość dziwnie i nie wiadomo czy po tym uszkodzeniu coś jest nie uszkodzone np. w programie .
 • Relpol
 • #3
  nairdasiara
  Level 2  
  Ścieżka odeszła od płyty, ale nie jest przerwana. Z tego co zauważyłem jest odpowiedzialna za zwarcie open A z radiolinii.
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Wnioskuje, że na starej płycie musi być coś zwarte, odpowiadające za zabezpieczenie przy otwieraniu.

  Nie tyle zwarte co przerwane.
  Zdejmij zieloną plastikową oprawę listwy i zobacz co sie dzieje na samej płytce - często pod plastikiem robią sie zwarcia lub ścieżki korodują.
  Zdarza się, że taka niewidoczna usterka ścieżki wystarczy, aby LEDa się zaświeciła, ale prąd jest za mały na zmianę stanu wejścia procka - niby wejście jest OK i szukaj tatka latka.
  Totalne przelutowanie całej okolicy może pomóc.
 • #5
  nairdasiara
  Level 2  
  Witam ponownie,
  zdjąłem plastiki, lecz u mnie było czysto. Przeglądałem ścieżki pod lupą i kamerką - szczerze to niczego się nie dopatrzyłem. Posprawdzałem ścieżki miernikiem i wszystko wskazuje jak kolega wcześniej pisał, że raczej coś jest z logiką. Wymieniłem z rozpędu kondensatory i przelutowałem piny. Użyłem ciepłego powietrza, żeby poprawić luty. Jak pogoda pozwoli to sprawdzę w praktyce, lecz wątpię, że coś to zmieniło. Jeszcze z ciekawości sprawdzę odwrotną konfigurację fotokomórek - zamiast na zamknięciu to dać je na otwarciu ( gdzie niby mam błąd), a zworkę dać na fotokomórkach na zamknięciu.