Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra M2405S - silnik przestał działać, być może z powodu odłączenia przewodu.

michalq9 10 Jan 2021 18:27 717 8
    michalq9
    Level 2  
    Dzień dobry. :)

Zacząłem po wielu latach używać magnetofonu szpulowego. Dobrze się sprawował przez kilka dni, potem przestał kręcić. Myślałem, że to problem mechaniczny, ale po otwarciu tylnej pokrywy zobaczyłem wiszącą końcówkę przewodu odchodzącego od dużego kondensatora. Podejrzewam, że to przyczyna usterki, ale nie mam pojęcia, gdzie go podłączyć. Oczywiście mogę zacząć analizę schematu, ale pomyślałem, że tutaj u pasjonatów znajdę odpowiedź szybciej ;) Czy ktoś może pomóc?
    Pozdrawiam serdecznie!
    Michał Q
    Unitra M2405S - silnik przestał działać, być może z powodu odłączenia przewodu. Unitra M2405S - silnik przestał działać, być może z powodu odłączenia przewodu.
    wojtek 9007
    Level 39  
    Witam - proszę sprawdzić bezpieczniki , natomiast ten przewód zakończony spinką to prawdopodobnie masa ,
    która odpieła się od przykrywy spodniej .
    michalq9
    Level 2  
    Sprawdzę, dzięki! A blaszka odstająca od pokrywy rzeczywiście wydaje się być najlepszym punktem podłączenia spinki kabla ;)

Dodano po 10 [godziny] 13 [minuty]:

Bezpieczniki są w porządku, przynajmniej te frontowe, najbliżej kabla zasilającego. Dla pewności zwarłem je na krótko. Żarówki się świecą. Silnik nie rusza.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Zasilanie sieciowe prowadzone jest do silnika poprzez przełącznik - skoro bezpieczniki są ok, to pozostaje sprawdzenie gdzie "ginie" to napięcie.
    Unitra M2405S - silnik przestał działać, być może z powodu odłączenia przewodu.
    zadam64
    Level 39  
    Wiec bez zalaczonego zasilania "wtyczka wyciagnieta z gniazdka na silniku SAZ 7 sa dwa uzwojenia polaczone szeregowo .Ponizej schematu opis pinow na silniku -wykonac pomiar rezystncji obydwoch uzwojen .
    trojan 12
    Level 38  
    Skąd jesteś- możesz oglądnąć u mnie. Na PW.
    władziowek
    Level 21  
    A silnik nie zatarty?
    michalq9
    Level 2  
    398216 i zadam64 - dzięki za podpowiedzi, to wydaje się dobry trop!
    władziowek - nie mam pojęcia, jak to sprawdzić(?)
    trojan 12 - PW czyli na Polibudzie? bardzo chętnie! odwiedzę swoją dawną uczelnię ;) - napisałem wiadomość na priv
    michalq9
    Level 2  
    Poddałem się z braku czasu. Zmierzyłem napięcie na silniku - było prawidłowe, 230V podzielone równo na 2 uzwojenia. Magnetofon sprzedałem osobie, która zrobi z niego użytek. Bardzo dziękuję za Wasze podpowiedzi! Pozdrawiam serdecznie :)