Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ściana karton gips (dla akustyki)

Taggin 11 Jan 2021 01:15 567 17
    Taggin
    Level 9  
    Cześć.
    Niedługo będą mi montować ściankę 5 cm z wełny.
    Zawsze myślałem, że taka ścianka z GK + wełna nie może mieć kontaktu ze ścianą, która będzie wygłuszona. A kolega chce do niej przykręcić stelaż. Czy tak może być?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    bratHanki
    Level 27  
    Stelaż zawsze jest przykręcony do ścian, sufitu i podłogi. W celu wygłuszenia ścianki pod stelaż stosuje się dedykowane taśmy akustyczne.

Ps. Ścianka 5 cm? To pewnie na profilu U30 i płyty 10-ki. Cienka jakaś. :D
    Taggin
    Level 9  
    Ok, dzięki.
    Ogólnie razem to 7 cm, wełna 5 cm ISO p80 i Knauf akustic 1.5 cm.
    Dzisiaj kolega jednak powiedział, że się da. :) Czyli nie będzie kontaktu ze ścianą wyciszoną, do sufitu, podłogi i na boki będzie.
    Nie szaleje bo dużo mi to nie da, z sąsiadem dzięki nas 25 silki, wspólny fundament i strop... Ale w sypialni słychać szum wody jak włącza, mimo, że ma obok łazienkę, na przeciwko naszej (odbicie lustrzane) bliźniak.
    sunrise84
    Level 42  
    Ooo!

I jest temat dla mnie. :D

Poczytaj ten artykuł, tzn. zobacz ofertę:

https://www.wyciszamy.net/wyciszanie--sciany--i--sufitu

Sam będę miał dylemat jak wyciszyć swoje pomieszczenie odsłuchowe aby nie drażnić sąsiadów.

Dodano po 1 [minuty]:

I nie jestem podpłaconym reklamodawcą.

Po prostu trochę poczytałem w necie rozmawiałem z akustykiem z tej firmy i mam jasny obraz co i jak.

Wełna jest daremna w wyciszaniu lub izolacji akustycznej...
    Taggin
    Level 9  
    Nie jest daremna, daremna jest jak stosujesz o niskiej gęstości. Wolę wełnę bo jest a) tańsza, b) grubsza, c) sama pustka powoduje już wyciszenie.

Jak chcesz wyciszyć to jest materiał bardzo drogi, chyba 500 zł za 2 m2, do tego wełna zabiera ok. 15 cm, ale to naprawdę pomaga, ale nie pamiętam nazwy, jak poszukasz na forach to znajdziesz. :)

Zresztą, każdy Ci powie, że co ma mi pomóc Aku pr jak mam wspólny strop, fundament, niska częstotliwość i tak przejdzie. ;)
    sunrise84
    Level 42  
    Taggin wrote:
    niska częstotliwość i tak przejdzie

Niska częstoliwość ZAWSZE przejdzie.

Zobacz wykres częstoliwośći do zakresu ok. 200 Hz i zobacz jaka długa powstaje fala.

Taggin wrote:
    Wolę wełnę bo jest a) tańsza b) grubsza c) sama pustka powoduje już wyciszenie.

a) zgodzę się.
    b) grubsza, ale nie tak gęsta jak AKU-PR.
    "Główne zalety izolacji:
    - bardzo duża gęstość materiału: 140 kg/m? gwarantuje wysoką izolacyjność akustyczną (gęstość tradycyjnie stosowanej do izolowania dźwięków wełny mineralnej to ok 30-50 kg/m?)"
    c) pustka działa jak pudło rezonansowe.

"Najczęściej stosowane grubości izolacji akustycznej AKU-PR 140/30 lub 140/50 (w zależności od indywidualnej oceny uciążliwości hałasu). W przypadku budownictwa mieszkaniowego standardem są 3 cm. W przypadku dźwięków o podwyższonym natężeniu (gra na instrumentach, głośna muzyka, wybitnie przeszkadzający sąsiad) proponowana grubość AKU-PR 140 to 5 cm."

Dodano po 1 [minuty]:

"a) tańsza"

https://www.wyciszamy.net/AKU-PR-140---Izolac...styczna/p35/k19sub1531#AKU-PR140-30-100--3cm-

m2 kosztuje 69 zł przy grubości 3 cm.

Dodano po 2 [minuty]:

Taggin wrote:
    Zresztą, każdy Ci powie, że co ma mi pomóc Aku pr jak mam wspólny strop, fundament, niska częstotliwość i tak przejdzie.

Więc po co poruszać w ogóle temat jakiejś izolacji akustycznej?

Bo:

Taggin wrote:
    Dzisiaj kolega jednak powiedział, że się da
    Taggin
    Level 9  
    Przeczytaj jeszcze raz po co bo napisałem. I w tym celu styka wełna.

A Aku pr pchaj komuś innemu.

Nie tylko gęstość gra rolę.

W sumie inaczej, po co Ci te Aku pr? Kup sobie Mustwall 700 kg gęstości.

Za 10 m2 płace 240 zł za Aku 69 zł za M2 i da mi to samo.

2) Nie poruszam tematu akustyki, Ty poruszasz. Ja poruszam jak zamontować, a nie co wybrać, to wcześniej poruszałem w innych tematach.
    sunrise84
    Level 42  
    Taggin wrote:
    Za 10 m2 place 240 zł za Aku 69 zł za M2 i da mi to samo.

Oki, nie było tematu.

I abyś potem nie narzekał że cała ściana robi ci za wielkie pudło rezonansowe.
    Dodam tylko abyś podkleił miejsca styku kartongipsu ze stelażem oraz ścianami.

LSPE ? taśma powinna znajdować się na styku wszystkich krawędzi płyty GK z prostopadłymi do niej powierzchniami: ścianami, sufitem i posadzką. Po montażu płyt GK, naddatek taśmy wystający zza płyty należy obciąć.
    bratHanki
    Level 27  
    Najtaniej wyjdzie drobny , suchy piasek, który zapobiegnie rezonansom i zamieni drgania mechaniczne na ciepło.
    Taggin
    Level 9  
    sunrise84 wrote:
    Taggin wrote:
    Za 10 m2 place 240 zł za Aku 69 zł za M2 i da mi to samo.

Oki, nie było tematu.

I abyś potem nie narzekał że cała ściana robi ci za wielkie pudło rezonansowe.
    Dodam tylko abyś podkleił miejsca styku kartongipsu ze stelażem oraz ścianami.

LSPE ? taśma powinna znajdować się na styku wszystkich krawędzi płyty GK z prostopadłymi do niej powierzchniami: ścianami, sufitem i posadzką. Po montażu płyt GK, naddatek taśmy wystający zza płyty należy obciąć.

Nie wiem, w tematach na forach akustycznych podkreślają, że ważna jest pustka.
    Koleżanka kleiła w bloku te Aku pr i dalej słyszy sąsiada (tv)

A to pudło to czym się objawia ? (Z ciekawości )
    sunrise84
    Level 42  
    "postukaj" po ścianie z karton gipsu to się dowiesz.
    Zwłaszcza po ściance działowej lub konstrukcji wykonanej na stelażu.
    Zawszę będzie "dudnić" głuchym dźwiękiem.

Taggin wrote:
    na forach akustycznych podkreślają

Chodzi im o ADAPTACJĘ AKUSTYCZNĄ a nie o IZOLACJĘ AKUSTYCZNĄ.

To są Kolego dwie zupełnie inne sprawy.
    Taggin
    Level 9  
    sunrise84 wrote:
    "postukaj" po ścianie z karton gipsu to się dowiesz.
    Zwłaszcza po ściance działowej lub konstrukcji wykonanej na stelażu.
    Zawszę będzie "dudnić" głuchym dźwiękiem.

Taggin wrote:
    na forach akustycznych podkreślają

Chodzi im o ADAPTACJĘ AKUSTYCZNĄ a nie o IZOLACJĘ AKUSTYCZNĄ.

To są Kolego dwie zupełnie inne sprawy.

Wiem, że to są dwie różne rzeczy i nie mówię tu o adaptacji.

A dźwięk np. muzyki sąsiada w takim pudle co by powodował? Bardziej bym go słyszał ?

Sąsiad zrobił wełna i jest niebo a ziemia, przed wełna wszystko przechodziło. A zrobił to wełna o niskiej gęstości
    sunrise84
    Level 42  
    Taggin wrote:
    Sąsiad zrobił wełna i jest niebo a ziemia,

Więc wykonaj to samo.

Chciałem ci wcześniej wytłumaczyć że:

Ściana karton gips (dla akustyki)

Wykonanie takiej izolacji akustycznej nie jest aż tak drogie a unikniesz rezonansu płyt GK plus stelażu.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeżeli nie jesteś pewny tej technologi to zadźwoń do firmy i za 13-15zł przyślą ci paczkę z próbkami tego akupr i zrobisz sobie test tak jak na tym filmiku :

https://youtu.be/OZN8emcGtmU

Ale z zastosowaniem płyt GK i wełny z których planujesz wykonać ową przedściankę.
    Taggin
    Level 9  
    A w przypadku zamontowania tak jak zaproponowałeś może coś pomoc w wytłumieniu basu? Czy to nierealne ?
    sunrise84
    Level 42  
    Niskie częstotliwości są bardzo ciężkie do wytłumienia.
    Tutaj propozycja z piaskiem między dwoma ścianami jest akurat trafionym pomysłem.
    Ale to ekstremalna propozycja.

Zastosowanie tej 3/5cm warstwy AKU PR obniży słyszalność sąsiada ale nie wyeliminuje do zera niskich częstotliwości.

A teraz zastanów się nad tym co sam pisałeś:

Taggin wrote:
    Sąsiad zrobił wełna i jest niebo a ziemia, przed wełna wszystko przechodziło. A zrobił to wełna o niskiej gęstości

by za moment :

Taggin wrote:
    Koleżanka kleiła w bloku te Aku pr i dalej słyszy sąsiada

Pytanie co słyszy.

Zastosowanie materiału izolującego dźwięki o gęstości 140kg/m2 + ścianka z 25cm silikatu + wełna i GK sąsiada na pewno zmniejszy ilość przedostającego się dźwięku od sąsiada.

Ja po długiej rozmowie z akustykiem z tej firmy dostałem wytyczne że tak naprawdę aby pozbyć się wszelkich dźwięków z zewnątrz należałoby postawić kolejną ściankę z pustaków o podwyższonej barierze akustycznej.

AKU PR 5cm(3cm wersja budżetowa) + płyta GK akustik Knauff do ci dobrą izolację akustyczną od sąsiada.

Pytanie tylko jak macie zainstalowane takie sprawy jak gniazdka, rurki ogrzewania(np wspólna jedna rurka/rurki na dwa mieszkania). tutaj jest dużo detali do rozpatrzenia.
    bratHanki
    Level 27  
    sunrise84 wrote:
    Niskie częstotliwości są bardzo ciężkie do wytłumienia.
    Tutaj propozycja z piaskiem między dwoma ścianami jest akurat trafionym pomysłem.
    Ale to ekstremalna propozycja.

Zgodnie z prawem zachowania energii można jedynie jeden jej rodzaj zamienić w inny więc energię mechaniczną drgającej ściany można zamienić w energię potencjalną, co w tym przypadku nic nam nie da , albo w energię cieplną , co możemy osiągnąć wsypując między płyty G-K suchy piasek i drgania jego drobin w wyniku tarcia pomiędzy nimi zamienić w ciepło. Podwójna korzyść, sąsiada nie słychać i można zaoszczędzić na ogrzewaniu. :D
    Można też całą ścianę zabudować głośnikami z cewkami obciążonymi rezystorami, na których wydzieli się energia cieplna. Waga takiej ścianki będzie porównywalna do ścianki z piaskiem ale koszta nieporównywalnie większe . :D
    Trzecie rozwiązanie to pułapka basowa ale to już wyższa szkoła jazdy.
    Taggin
    Level 9  
    u nas jest jeszcze chyba inny problem. Wydaje mi się, że scianki gk z wełną są połączone ze sciąną wspólną (po stronie sąsiada). I nie wiem teraz czy to nie spowodowało, że jak leci bas to bardziej u nas słychać. Właśnie robi się to pudło o którym wspomniano?

dwa. Jeśli wyciszamy tą część sciany a w łazience i salonie nie (mamy po całej długości wspólną) to zrobi się mostek, tak?
  • Helpful post
    sunrise84
    Level 42  
    Taggin wrote:
    Właśnie robi się to pudło o którym wspomniano?

Stelaż jak już na samym początku wspomniano musi być fizycznie połączony z sufitem, ściankami, podłogą.

Nie jesteśmy w stanie z tego wirtualnego miejsca zajrzeć do sąsiada i wykonać oceny wizualnej i jakości wykonanej pracy.
    Wełna wyłożona pomiędzy profilami w jakiś sposób tam wytłumi dźwięki, natomiast problem nadal pozostaje ponieważ mimo wszystko pomiędzy fizyczną ścianą was dzielącą jest przestrzeń do GK która została wypełniona wełną.
    Cała ścianka wykonana z GK na stelażu jest podatna na wpadanie w wibracje lub również podbijanie pewnych częstotliwośći.
    Dlatego moja ponad dwugodzinna rozmowa z akustykiem sprowadziła nas do tego, że aby wykonać izolację akustyczną i odciąć pomieszczenie należy wykonać SZCZELNIE przylegającą do ściany izolację np. AKU PR , następnie postawić jeszcze jedną SZCZELNIE dolegającą do AKUPR przed ściankę z materiałów o zwiększonej izolacji akustycznej.

Dodano po 1 [minuty]:

Taggin wrote:
    Jeśli wyciszamy tą część sciany a w łazience i salonie nie (mamy po całej długości wspólną) to zrobi się mostek, tak?

Jeżeli masz 15min to przysiądź przy laptopie/komputerze i zrób szkic pod paintem co dokładnie chcesz osiągnąć i jakie jest rozmieszczenie tych pomieszczeń.

Widok z góry jak rysunek architektoniczny(ale nie aż tak dokładny z wymiarami itp.)

Dodano po 15 [minuty]:

Taggin wrote:
    I nie wiem teraz czy to nie spowodowało, że jak leci bas to bardziej u nas słychać. Właśnie robi się to pudło o którym wspomniano?

Pewnie powstał efekt o którym wspominałeś ty:
    Taggin wrote:

Tak przed wełną przechodziło WSZYSTKO a teraz ścianka+wełna zatrzymała częstotliwości wyższe od 200Hz(strzelam częstotliwość bo nie masz mikrofonu i programu aby sprawdzić jakie częstotliwości dochodzą do Ciebie).
    I w efekcie drażni cię już nie wszystko a niskie częstotliwości które przedtem były "tłumione" całą resztą słyszalnego pasma.