Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Polar PTL 1019 - błąd, awaria świecą się kontroli błędu.

adrian8891 11 Jan 2021 12:13 489 21
    adrian8891
    Level 9  
    Polar PTL 1019 - błąd, awaria świecą się kontroli błędu.

Panowie,

Jestem bardzo początkujący w elektronice/elektryce i AGD... jedyne co wiem to:

1. „Kochanie, pralka się zepsuła”
    2. Polar PTL 1019
    3. Po uruchomieniu bęben kręci 2 lub 3 razy, włącza się pompa na chwile
    4. Po chwili świecą się diody:
    prędkości wirowania (jest to ta wartość, która jest ustawiona przez użytkownika) + pranie zasadnicze + na czerwono serwis + miga kontrolka Start (prawy dolny róg)
    Co to może być?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    adrian8891
    Level 9  
    Ok, biore sie za rozkręcanie. Mam miernik elektryczny, gdybyście mogli poinstruować co mam na nim ustawić i jak zmierzyć to będę wdzięczny. Jestem totalna noga w tym.
  • Helpful post
    Kenworth 18
    Level 41  
    By wykryć upływność prądową grzałki musiałbyś mieć multimetr z zakresem pomiaru minimum 50MΩ, a w tym przypadku to najistotniejszy jest pomiar.
    Tutaj jak to zrobić: https://youtu.be/0gIfXZHdGQU
    Istnieje sposób alternatywny, ale o mim musisz już znaleźć informacje sam ponieważ wielu użytkowników pozostawiało pralkę z uszkodzoną grzałką co jest wbrew zdrowemu rozsądkowi i bezpieczeństwo życia i zdrowia.
    adrian8891
    Level 9  
    Nie wiem o czym do mnie piszesz ;) Mam taki miernik foto.
    niewolno2
    Level 39  
    Odłącz pralkę od prądu, odepnij przewody z grzałki, ustaw miernik na wartość 2000K, jeden zacisk miernika podłącz do zacisku grzałki a drugi do obudowy/masy grzałki.
    adrian8891
    Level 9  
    Zrobiłem tak jak piszesz,

Pralka odłączona z prądu, wszystkie kable z grzałki wyciągnięte. Jedynie gdy dam kabel czerwony do obudowy, a czarny do Środkowego „metalu” przy grzalce to wartość się zmienia z „1” na około „-200”.

Gdy zmienię pozycje czarnego kabelka z miernika na któreś ze skrajnych „metali” grzałki to niestety wartość nadal na „1”

Dodano po 2 [minuty]:

Dodaje obrazek ;) Polar PTL 1019 - błąd, awaria świecą się kontroli błędu.
    adrian8891
    Level 9  
    Czy mówisz zatem o takim pomiarze? Bo jesli tak to zarówno przy lewym i prawym zacisku wynik jest „1” czyli tak jak jest bez jakiekolwiek próby pomiaru (wartość domyślna)

Zarówno gdy czerwony kabel przestawię na te skrajne „metale” wystające przy samej grzalce, wówczas wynik nadal jest „1”

Kenworth 18
    Level 41  
    Kolego proszę Cię obejrzyj uważnie film a później rób pomiar: https://youtu.be/gKW5haeXDxM
    Albo zostaw odłączony przewody od grzałki i zaizoluj je by nie zetknęly się że sobą i włącz program piorący w pralce. Jeśli pralka pobierze wodę i rozpocznie cykl prania to grzałka do wymiany.
    adrian8891
    Level 9  
    Ok, sprawa jest jaśniejsza. Dopiero teraz wyświetliło się zdjecie prezentujące sposób pomiaru. Zmyliło mnie słowo „obudowa” wiec od razu domyślnie myślałem o obudowie pralki.

Film obejrzałem, dziękuje! Za około godzinę będę w domu to dokonam pomiaru. Udało mi się w miedzyczasie wyciągnąć grzałkę z jakimś...czujnikiem? Taki metalowy bolec. Jest on trochę pokryty kamieniem, tak jak i grzałka, wiec spróbuje przed montażem jeszcze go przeczyścić.

Dam znać jakie wyniki pomiarów :)
  • Helpful post
    niewolno2
    Level 39  
    Jak poluzujesz nakrętkę na grzałce to dla świętego spokoju wyciągnij ten czujnik aby go nie uszkodzić podczas ewentualnego demontażu grzałki.
    adrian8891
    Level 9  
    Ok, dokonałem pomoaru Jak sugerowaliscie. W obu przypadkach czyli:

1. Miernik z jednej strony przy korpusie grzałki (ten środkowy metal) a drugi przy lewym zacisku

2 miernik przy korpusie grzałki + prawy zacisk

Miernik na 2000k Ohm

W każdej z tej opcji wynik się nie rusza. Tak jak wskazywał „1” tak nadal tyle wskazuje.

Przy ustawieniu miernika w tryb badania przejścia prądu - mówię tutaj o sygnale dźwiękowym - to w obydwu przypadkach brak jest sygnału dźwiękowego. Polar PTL 1019 - błąd, awaria świecą się kontroli błędu.
    adrian8891
    Level 9  
    Przy ustawieniu 2000k Ohm wynik wskazuje „1”. Polar PTL 1019 - błąd, awaria świecą się kontroli błędu.

Dodano po 50 [sekundy]:

Po zmianie na 200 Ohm, wynik nadal „1”
    adrian8891
    Level 9  
    Edytowałem już post, po ustawieniu na 200Ω nadal wynik „1”. Czyli pędzić do sklepu po nówkę sztukę?
    adrian8891
    Level 9  
    Dziękuje! To pędzę bo sklep do 16:30 :)
    Edit:
    Pany!
    Zrobione! Kupiłem grzałkę (59zł) zamontowałem, skręciłem pralkę, wstawiłem ją tam gdzie stała, przemeblowałem znów pól łazienki i ku mojemu zdziwieniu - działa!

Ale żeby nie było tak miło to kojarzycie po środku grzałki ten bolec i nakrętkę? No... to ja pomyślałem ze przecież ona jest po nic! Jakież było moje zdziwienie gdy woda zaczęła mi zalewać łazienkę przy próbnym praniu! Zakręciłem wodę, milion ręczników na ziemi, znów przemeblowanie połowy łazienki wraz z odkręcaniem kranu i zlewozmywaka itp. Dokręciłem na tyle na ile miałem siły... Czekam do jutra, dziś już za późno żeby hałasować sąsiadom.
    Kenworth 18
    Level 41  
    A wystarczyło zapytać na forum lub zerknąć na YouTube i obeszło by się bez niespodzianek. Pozdrawiam.
    adrian8891
    Level 9  
    A to prawda! Film dokładnie obejrzałem do momentu sprawdzania pomiaru elektrycznego... dalej już się nie chciało... za głupotę i lenistwo się płaci ;)