Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amperomierz do spawarki inwertorowej

5050piotr 11 Jan 2021 14:55 918 6
    5050piotr
    Level 10  
    Witam,
    swego czasu kupiłem spawarkę inwertorową, bez amperomierza. Teraz te same spawarki mają fabrycznie wbudowany amperomierz i na dodatek kosztują mniej. Cenę pewnie obniżył rynek i nadmiar tych spawarek, ale z tego również wyciągam wniosek, że samo dodanie amperomierza nie musi być ani drogie ani skomplikowane. Amperomierz ma nie służyć jako miernik prądu, ale informować mnie o wartości nastawionego prądu spawania. Potencjometr, którym ustawiam prąd spawania ma na obudowie wymalowaną skalę w amperach. Ten dodany amperomierz ma pełnić rolę tej skali, ale bardziej bajerską no i wiadomo - dokładniejszą. Czy pokazuje dobrze, czyli jego skalowanie zrobię osobnym miernikiem podczas spawania.
    Z góry dzięki za podanie rozwiązania.
    Pozdrawiam
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Jeśli potencjometr zadaje prąd spawania regulując napięcie to wystarczy dołączyć woltomierz panelowy z dodatkowym zasilaczem i wszystko skalibrować podłączywszy wejście woltomierza do potencjometru. Trzeba jednak zbadać budowę spawarki.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    5050piotr wrote:
    Musiałbym to mieć jakoś z grubsza rozrysowane

Aby cokolwiek rozrysować trzeba wiedzieć jak jest zrobiona regulacja prądu w spawarce bez tego ani rusz. Musisz znaleźć schemat do spawarki albo wykonać odpowiednie pomiary.
    5050piotr
    Level 10  
    Myślę, że we wszystkich typach spawarek inwertorowych, niezależnie od producenta regulacja prądu robiona jest jednakowo. Może zajrzy tu jakiś serwisant tego sprzętu to pomoże. Schematu niestety nie znalazłem.
    Pozdrawiam
    witek
    Level 12  
    ArturAVS wrote:
    Jeśli potencjometr zadaje prąd spawania regulując napięcie to wystarczy dołączyć woltomierz panelowy z dodatkowym zasilaczem i wszystko skalibrować podłączywszy wejście woltomierza do potencjometru. Trzeba jednak zbadać budowę spawarki.

Zgadzam się. A nawet wydaje mi się, że nie trzeba mocno badać budowy spawarki; wystarczy zbadać napięcia na potencjometrze regulacji prądu spawania.
    Podam przykład na mojej spawarce Magnum Power VIP 4000 potencjometr ma oproność 830 ohm i zadaje napięcie bezpośrednio do układu sterowania prądu spawania: 0V to nastawa prądu 20A, a 6.60V to nastawa prądu 200A.

Można by to wykorzystać i podać napięcie z wyjścia potencjometru na wysokoimpedanycjny dzielnik napięcia w ten sposób, że wejściowe 0V zostanie przemianowane na 0V na wyjściu. Wtedy woltomierz panelowy pokaże 0.00 (proszę zwrócić uwagę na obecność kropki) - odpowiadało by nastawie prądu spawania 20A (i tu już widać ułomność tego rozwiązania, bo nastawa nie zgadza się ze wskazaniem woltomierza). Natomiast napięcie wejściowe 6.60V zostanie przemianowane na 2V na wyjściu i woltomierz panelowy pokaże wtedy 2.00, co by odpowiadało nastawie 200A.

Można by układ trochę poprawić i wymienić orginalny potencjometr na potencjometr podwójny. Pierwszy suwak podłączamy w miejsce tego orginalnego, a drugi wykorzysta się do sterowania woltomierzem panelowym. Drugi suwak należy podłączyć według poniższego szkicu:

Napięcie zasilania Vcc by było 2V. Gdy potencjometr będzie przekręcony maksymalnie w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) to woltomierz pokaże 2.00, co oznacza 200A. Gdy potencometr będzie ustawiony na wartość minimalną (w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara) to woltomierz powinien pokazać 0.20, co oznacza 20A. Wartość rezystancji R można wyliczyć z równania 1 na rysunku. Wartość potencjometru musiała by być zgodna z tym orginalnym ze spawarki (chociaż jeżeli chodzi tylko o regulację napięcia w pewnym zakresie to pewnie potencjometr mógłby być dowolny - temat do sprawdzenia).
    Pozostaje tylko sprawa tej nieszczęsnej kropki, którą wyświetla woltomierz panelowy. Trzeba by kupić taki woltomierz, który ma wyświetlacze siedmiosegmentowe. Wtedy trzeba by dobrać się do takiego wyświetlacza i odciąć nóżkę odpowiedzialną za wyświetlanie kropki.
  • Helpful post
    witek
    Level 12  
    No i dodałem taki amperomierz do swojej spawarki magnum Power VIP 4000. Pokazuje on wartość aktualnej nastawy. Przedstawia się to następująco:

W miejsce orginalnego potencjometru 830 ohm wstawiłem jeden podwójny o wartości 1k. Właściwie to tylko pierwszy suwak potencjometru podwójnego jest wlutowany zamiast tego orginalnego i służy on do zadawania nastawy prądu. Drugi suwak służy do generowania napięcia wyświetlanego na woltomierzu panelowym.
    Sprawa nie jest do końca taka prosta, gdyż musiałem dołożyć jeszcze trzy dodatkowe trymery nastawne (o odpowiednich wartościach - wszystko zależy od schematu spawarki) by odpowiednio "skalibrować" wyświetlacz z właściwa nastawą. Dla minimalnej nastawy 20A woltomierz powinien pokazywać napięcie 0.20V a napięcie na potencjometrze spawarki powinno być 0V. Dla maksymalnej nastawy 200A woltomierz powinien pokazywać 2.00V a napięcie na potencjometrze spawarki powinno być około 6.60V. W wyświetlaczu siedmiosegmentowym odciąłem nóżkę odpowiedzialną za wyświetlanie kropki dziesiętnej. W ten sposób można traktować wyświetlane wartości bezpośrednio jako amperaż nastawy.

Generalnie rozwiązanie działa i sprawdza się. Potrzebowałem spawać na przemian dwiema różnymi elektrodami (1.6mm i 2.0mm). Empirycznie ustaliłem, że dla tej mniejszej potrzebuje spawać prądem 33A a dla tej większej muszę użyć 45A. Bez wyświetlacza nastawy ciężko by mi było ustawić takie dwie konkretne wartości. W spawaniu jestem początkującym ale jakoś sobie poradziłem.

Więcej detali tutaj

Jedyny mankament jest taki, że wskazanie woltomierza nie pokrywa się ze skalą orginalnego potencjometru. Wynika to z faktu, że potenjometr podwójny, którego użyłem, ma większy kąt obrotu niż ten orginalny. Mi to nie przeszkadza, na orginalną skalę już w ogóle nie zwracam uwagi.