Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Citroen C4, 1.6 VTI, nie odpala - Zgasł podczas jazdy, nie można uruchomić

peeterus 11 Jan 2021 17:43 2331 15
    peeterus
    Level 11  
    Witam.
    Jak w tytule, Citroen C4, 1.6 VTI, 120 koni, silnik 5FW, podczas jazdy zgasł i nie można uruchomić pojazdu. Ustaliłem już brak całkowity iskry, sprawdzone zostały wszystkie zasilania i masy na sterownik silnika, oscyloskopem sprawdzone czujniki wałka i wałków (ssący i wydechowy), dołączam przebiegi. Podejrzenie padło na ECU i było wysłane do sprawdzenia do Labormot, wszystko jest ok ze sterownikiem. Na prośbę klienta wymieniłem rozrząd, ponieważ hałasował od jakiegoś czasu. Sprawdzona kompresja i jest w normie. Błędy to: za bogata mieszanka, starzenie katalizatora i fazowe przesunięcie wałka rozrządu, strona wydechowa. Podejrzane są przebiegi z wałków, powinny być niby prostokątne, ale nie mam dojścia do wzorowego oscylogramu. Przebieg sygnału wysterowującego cewki to jakieś bzdury, też dołączam zdjęcie. Dlatego też zwracam się z prośbą do szanownego grona i jakieś sugestie, bo dawno nie miałem tak beznadziejnego przypadku.

Citroen C4, 1.6 VTI, nie odpala - Zgasł podczas jazdy, nie można uruchomić Citroen C4, 1.6 VTI, nie odpala - Zgasł podczas jazdy, nie można uruchomić Citroen C4, 1.6 VTI, nie odpala - Zgasł podczas jazdy, nie można uruchomić
    peeterus
    Level 11  
    Czujnik wału sprawdzony oscyloskopem Citroen C4, 1.6 VTI, nie odpala - Zgasł podczas jazdy, nie można uruchomić
    Przebieg prawidłowy ,a cewki to musiałyby paść wszystkie cztery 🤔
    peeterus
    Level 11  
    Jest zasilanie i masa na cewkach, zasilanie i masa jest wspólne, sygnał wysterowujący idzie osobno do każdej cewki bezpośrednio ze sterownika, ale jak widać na oscylogramie są to jakieś "krzaki".
    peeterus
    Level 11  
    No właśnie te cewki są do sprawdzenia i coś czytałem o felernych walkach w tych silnikach .Będę robił drugie podejście do tego strucla 😉 Dlatego muszę zgromadzić troszkę nowych informacji ,co dalej sprawdzać.

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

melas wrote:
    Ja obstawiam czujnik wałka, przy takim kształcie musiały by być na kółkach rozrządu szpiczaste wyciecia do impulsu

W takim razie oba czujniki ,ssący i wydech .
    peeterus
    Level 11  
    Znalazłem na necie przebiegi z identycznego silnika Citroen C4, 1.6 VTI, nie odpala - Zgasł podczas jazdy, nie można uruchomić
    Czyli w tym citroenie coś jest nie tak ,ale co ?
    Wałki wyglądają ok bez uszkodzeń ,co może mieć wpływ na taki oscylogram ?Żebym miał dojście do drugiego takiego Vti podmieniłbym oba czujniki wałków.
    dimitriew
    Level 15  
    Witaj, może się jeszcze przyda :)
    Sprawdź poprawność zasileń i mas na sterownik.
    Sygnały z czujników wałka są niewłaściwe. Z tego co pamiętam na pinach 1 jest +5V, na 2 syg +12V ref ze sterownika no i masa na 3. Układ pinolog na obu czujnikach wałków jest taki sam.
    peeterus
    Level 11  
    Sprawdzałem to co piszesz ,nawet pod obciążeniem podczas kręcenia rozrusznikiem. Jest 5V ,jest 12V i jest masa ,mam schemat do tego auta ,rozpiskę wszystkich pinòw w sterowniku itp. Także po sprawdzane zasilania i masy na ECU . Auto narazie stoi ,bo ile to można grzebać w jednym struclu 😉 Będę go wpychał na dniach ,sprawdzę jeszcze raz ustawienie rozrządu i parę innych tropów ,ktòre udało mi się uzyskać 🙂 wszystkie podpowiedzi nadal mile widziane 😉 Jak rozwiążę zagadkę ,na pewno napiszę dla potomnych 🙂
    peeterus
    Level 11  
    Miałem podzielić się dla potomnych o rozwiązaniu problemu w tym nie szczęsnym Citroenie 😉 Po wszystkich zabiegach jakie tu opisałem ,dodatkowo zakodowałem na nowo kluczyki oraz BSI ,wszystko Lexią . Każde odłączanie i podłączanie czujnikòw ,alternatora itp. podczas sprawdzania na zapłonie ,generowało nowe błędy w ECU ,nie możliwe pòźniej do usunięcia . Dało to do myślenia ,że sterownik jest w jakiś sposòb zablokowany ,i ostatni pomysł był założenie emulatora i pozbycia się immo . Po tym zabiegu auto odpaliło .Nie rozumiem ,żadnego błędu związanego z immo ,tylko jakieś głupoty typu ,przesunięcie fazowe wałka wydechowego rozrządu ,za uboga mieszanka ,starzenie katalizatora 🤦Kto tworzy takie algorytmy 😁
    kamyczek
    Level 38  
    PSA nie zgłasza błędu immo od zawsze , możesz jedynie sprawdzić stan komputera przyuczony , odblokowany lub przyuczony zablokowany . Jedyna dodatkowa wskazówka to brak możliwości kasowania błędów .
    peeterus
    Level 11  
    Teraz to już będę wiedział 😉
    peeterus
    Level 11  
    Teraz to już będę wiedział 😉

Dodano po 2 [minuty]:

Sterownik silnika zablokowany przez immobilizer .