Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Aktualizacja serwera zaowocowała wysypaniem skryptów

12 Jan 2021 09:32 411 6
 • Level 29  
  Cześć!

  Na Raspberry mam postawiony serwer PHP+Apache2 (pehap w wersji 7.3) i wszystko było do tej pory fajnie, skrypty działały.
  Wczoraj zaktualizowałem system komendą apt-get upgrade i od tego momentu konkretne skrypty nie działają w ogóle (działa tylko HTMLowa otoczka, mimo odpowiednich wstawek w kodzie nie wyświetla żadnych błędów).

  Generalnie o co chodzi?

  Skrypt, który oddziałuje bezpośrednio shell_exec'iem na system działa bezproblemowo, problem pojawił się przy skryptach, które mają na celu wprowadzenie nowej treści do pliku, bądź podmianę gotowego pliku z odpowiedniego katalogu.

  Po aktualizacji z poziomu urządzenia nie mam też za bardzo możliwości przekierowania po IP localhost (127.0.01).

  Tzn. wszelkie linki, które prowadziły do dajmy na to http://127.0.0.1/druga_podstrona.html wyświetlają błąd, że podana strona nie odpowiada.
  Z "leceniem" po plikach jest podobnie - o ile dokument nie jest w katalogu NADRZĘDNYM, a w tym samym lub podrzędnym, to wszystko jest cacy.

  Przykład - jesteśmy w /var/www/html/projekt2/ - w katalogu projekt2 mogę odwołać się do wszystkich dokumentów i katalogów podrzędnych, ale nie uruchomię dokumentu czy CSS'a z katalogu nadrzędnego /html/.
  Zapodanie pełnych adresów, tj /var/www/html/projekt2/index.html --> /var/www/html/zdjęcie.png - nie skutkuje, zdjęcie się nie ładuje.
  Jeśli skopiuję zdjęcie do katalogu projekt2, wczyta się ono bezproblemowo.

  Na dodatek po aktulizacji Chromium pojawił się problem z cache - wcześniej, aby zobaczyć zmianę na stronie starczył F5, aktualnie muszę robić refresh z pominięciem cache (CTRL+SHIFT+R), a restart cache i tak nie pomaga. Ale jak pisałem, to akurat jest pikuś, ważniejsze jest to wyżej.

  Reasumując, padła mi komunikacja z plikami tekstowymi funkcjami fopen fread.

  Ktoś ma jakiś pomysł? Pilne, liczę na pomoc.
 • Level 31  
  A co mówią logi?
  Myślę, że warto sprawdzić, na prawach którego użytkownika i grupy działają procesy php, a czyją własnością są (i jakie prawa mają) te pliki, do których dostępu teraz nie ma.
  No i czy nie zaszły może jakieś zmiany w konfiguracji php.ini, które zablokowały fopen/fread...
 • Level 29  
  Sam Sung wrote:
  na prawach którego użytkownika i grupy działają procesy php

  www-data.

  www-data ma też uprawnienia maksymalne, a pliki mają 0777 CHMOD.
 • Level 29  
  Przestudiowałem krok po kroku co się sypie, wychodzi na brak uprawnień Pythona, nie PHP.
  PHP odpala skrypt Pythona, który ma podmienić dane w pliku konfiguracyjnym, ale z jakiegoś powodu tego nie robi - nie sypie błędem, ale jakby nie dał rady zapisać tej kopii przed restartem, który jest jednocześnie zamknięciem skryptu.
 • Level 31  
  Aha, czyli to jest zadanie dla jasnowidza.
 • Level 29  
  Wymusiłem odpalanie Pythona przez użytkownika root.[/i]