Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wifi- Zabezpiecznie przed wspołlokatorami

12 Jan 2021 19:54 708 14
 • Level 2  
  Cześć,

  Wynajmuję mieszkanie i korzystam ze wspólnej sieci WIFI z moimi współlokatorami. Czy w związku z tym mam prawo do niepokoju? Czy któryś z moich współlokatorów jest w stanie podsłuchać/śledzić poprzez łącze internetowe jakoś moją aktywność w sieci? Mam zabezpieczony komputer hasłem, także nikt nie zaloguje się mi na kompa i nie przejrzy historii. Tak się składa, ze router znajduje się w moim pokoju. Zabezpieczyłem go hasłem i tylko ja mam do niego dostęp.
  Zauważyłem ostatnio, że pomimo korzystania ze wspólnej sieci mój współlokator ma ukryty adres IP i mac address swojego komputera. Na routerze natomiast widoczne są moje adresy IP, mac addressy moich urządzeń. W jaki sposób ja mogę ukryć IP i mac address moich urządzeń na routerze?

  Dziękuję
 • Helpful post
  Level 43  
  michankop wrote:
  Zauważyłem ostatnio, że pomimo korzystania ze wspólnej sieci mój współlokator ma ukryty adres IP i mac address swojego komputera

  Gdzie to zauważyłeś?
  Nie da się połączyć z routerem bez MAC i IP.
  michankop wrote:
  router znajduje się w moim pokoju. Zabezpieczyłem go hasłem

  Ale wifi czy panel administracyjny?
 • Helpful post
  Level 14  
  Ukryć IP możesz poprzez stosowanie np. VPN lub przeglądarki TOR.
 • Level 2  
  Posiadam router Xiaomi 4A, po zalogowaniu się do interfejsu routera widzę w panelu " STATUS" ilość urządzeń jakie są podłączone do sieci i jakie mają adresy IP i mac adres
  Wifi- Zabezpiecznie przed wspołlokatorami
  y. Coś jak na obrazku w załączniku. Po prostu mnie to zaciekawiło dlaczego jego dane są ukryte a moje nie. Cóż, mój współlokator pracuje w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem dlatego wolę dmuchać na zimne.
 • Level 43  
  michankop wrote:
  współlokator pracuje w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem dlatego wolę dmuchać na zimne.

  Ha ha. No to ładnie. :) To może zacznij od zmiany hasła do routera i wyłącz opcję dostępu do routera przez www.
  Później słuchaj czy ktoś zaczął przeklinać za ścianą... ;D
  A tak na poważnie - przecież na screenie widać adresy. Nic nie jest ukryte...
 • Level 2  
  Screen to przykład z neta. Kolega ukrywa swoje dane, sprawdziłem to włączając jego komputer (był podłączony do wspólnej sieci) i porównując dane IP. Wszystko się zgadzało tylko jego brakowało. Również jak kolega jest obok i korzysta z komputera jego dane są ukryte. Nie mam żadnym niecnych zamiarów, chcę tylko czuć się w miarę bezpiecznie w naszej wspólnej sieci na tyle ile mogę.
  Hasło do routera zmieniłem, wyłączę jeszcze opcję dostępu do routera przez www tak jak piszesz. Musi wystarczyć :D
  Dzięki
 • Level 43  
  michankop wrote:
  Kolega ukrywa swoje dane, sprawdziłem to włączając jego komputer (był podłączony do wspólnej sieci) i porównując dane IP. Wszystko się zgadzało tylko jego brakowało. Również jak kolega jest obok i korzysta z komputera jego dane są ukryte.

  Gdzie, co, jak? Przykłady? Screeny? Już pisałem, że NIE DA, się połączyć z routerem bez mac i IP.
  Sprawdź w panelu routera jak nie wierzysz. Tam będzie mac i ip kolegi. Gwarantuję 100%.

  A, że on ukrywa W INTERNECIE swoje IP to jest totalnie inna kwestia. Do tego służy VPN.
 • Level 27  
  DawidYebadlo wrote:
  Ukryć IP możesz poprzez stosowanie np. VPN lub przeglądarki TOR.

  Litości! Nie na routerze! Nie wprowadzaj ludzi w błąd!
 • Level 43  
 • Level 43  
  @kkknc Zanim dojdzie do niepotrzebnych ...napięć, pragnę zwrócić uwagę, że autor nie bardzo orientuje się w temacie i mam nadzieję, że przedstawia fakty jakie one są naprawdę:
  michankop wrote:
  Zauważyłem ostatnio, że pomimo korzystania ze wspólnej sieci mój współlokator ma ukryty adres IP i mac address swojego komputera.

  Dlatego chciałem screena zobaczyć. Napisał, że są we "wspólnej" sieci. Mam nadzieję, że tą siecią nie jest ... internet! ;)
 • Level 32  
  ...
  Może mu MAC Adres sklonował ;-)
  Tak na poważnie, może sobie swój Router po WDSie dopiął i wtedy II router jak i urządzenia dopięte przez II router nie będą widoczne.

  Wifi- Zabezpiecznie przed wspołlokatoramiWifi- Zabezpiecznie przed wspołlokatorami
 • Level 9  
  [quote="safbot1st"]
  michankop wrote:
  że NIE DA, się połączyć z routerem bez mac i IP.


  Herezja.
  IP nie jest konieczne do połączenia. Zgodnie z modelem OSI (opisującym warstwy sieciowe) jest coś takiego, jak warstwa druga (warstwa łącza danych). Opisuje ona właśnie połączenia po MAC adresach. Oprogramowanie warstwy drugiej enkapsuluje dane w ramki i pcha do warstwy pierwszej (fizycznej). Można się połączyć z każdym urządzeniem sieciowym, gdzie zaimplementowana jest warstwa druga (MAC) oraz warstwa pierwsza (fizyczna - kabel albo WiFi). Oczywiście w ramach sieci LAN (Ethernet/FDDI itp). Router potrzebuje już IP, bo lata po warstwie trzeciej (sieci), ponieważ jak sama nazwa wskazuje robi "routing" pomiędzy sieciami LAN/WAN/DMZ lub sieciami dystansowymi i innymi.

  Przykładem oprogramowania, które korzysta z połączenia po warstwie drugiej (bez adresu IP) jest winbox firmy Mikrotik do zarządzania routerami/przełącznikami tej firmy.

  Wracając do zabezpieczenia sieci WiFi: Temat rzeka i wszystko zależy od konkretnego rodzaju routera oraz poziomie bezpieczeństwa, na jakim Ci zależy. Spełniania standardów ISO/IEC 27001 nie potrzebujesz.

  Jeśli ktoś się zawodowo zajmuje IT Security/Governance to i tak znajdzie sposób, aby sobie "pożyczyć" WiFi. Chyba, że masz bardzo nietypowy router (najlepiej jakiejś mało znanej izraelskiej firmy). Większość typowych routerów jest dziurawych - niestety. Ja korzystam z Mikrotików i tylko jako sieć dla gości. Podłączenie tego do LAN to proszenie się o kłopoty.

  Na początek możesz "pospawać" MAC z IP na sztywno i wpuszczać tylko urządzenia z listy. Tyle, że znając MAC routera (polecam zabawę aircrack-ng) można poznać adresy MAC dozwolone. Spoofing adresu MAC (podszywanie się) jest banalny.

  Jeśli myślisz poważnie o zabezpieczeniu WiFi poczytaj o usłudze RADIUS. Tym można zabetonować każde WiFi.

  To tak mniej-więcej.
 • Level 43  
  megrims wrote:
  Herezja

  Bez przesady. Nie jesteśmy na forum religijnym.
  Piszę jak dla laika. Widać powinienem napisać, że nie da się połączyć z internetem bez IP, a z routerem bez MAC.

  Teraz czuję się jak heretyk. ;P

 • Level 37  
  A lokator pewnie boi używać wspólnego neta z powodów bezpieczeństwa i używa własnego ;)
  To autor ma wieksze przywileje w sieci, oni też mogą sie tego obawiać.
 • Level 39  
  Autor pewno listę MAC i IP widzi w przydzielonych adresach przez DHCP.

  Wystarczy, że współlokator przypisał sobie stały adres IP do karty (nie odpytuje DHCP) i takim cudem go "nie widać" na tej liście przydzielonych adresów.