Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka czujki PIR na mikrofalową

maniolx 12 Jan 2021 20:03 270 4
Optex
 • #1
  maniolx
  Level 14  
  Witam . Posiadam prosty bezprzewodowy system alarmowy z czujką PIR . Niestety jej czułość oraz wrażliwość na sytuację pogodową , zwłaszcza na promienie słoneczne sprawia że całkowicie nie sprawdza się u mnie . Postanowiłem zamienić to na czujnik mikrofalowy , lecz nie budować całkowicie na nowo cały zestaw nadawczy , tylko wymontować czujnik PIR i w jego miejsce dać czujnik mikrofalowy . A ponieważ zapewne oba czujniki różnie działają to nie wiem jak to ogarnąć . Moduł mikrofalowy jaki zakupiłem jest zasilany napięciem 5V i posiada 3 piny - vcc , gnd i pin sygnałowy na którym po wykryciu ruchu pojawia się poziom wysoki (+5V) . Jak się podpiąć z tym modułem pod wymontowany czujnik PIR z mojej centralki nadawczej . Poniżej przedstawiam zdjęcia modułu nadawczego czujnika pir . Przeróbka czujki PIR na mikrofalową Przeróbka czujki PIR na mikrofalową
 • Optex
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Ta czujka nie zda egzaminu, bo jeszcze bardziej będzie "wariowała" niż PIR.
  Czujki mikrofalowe "widzą" poprzez okna, ściany i drzwi i reagują na deszcz, śnieg, wodę płynącą w rurach kanalizacyjnych czy w rynnach, zwierzęta, ptaki itp.

  Jeżeli już chcesz to ogarnąć to zastosuj lepszą czujkę PIR lub czujkę dualną PIR + mikrofala uruchamiając w niej funkcję AND czyli zadziałanie dopiero po jednoczesnym pobudzeniu czujnika podczerwieni i mikrofalowego.
 • Optex
 • #3
  maniolx
  Level 14  
  Mam w domu czujkę mikrofalową do załączania oświetlenia i od pięciu lat działa bardzo dobrze w przeciwieństwie do kilkunastu czujek PIR które wcześniej miałem . Ten moduł mikrofalowy ma regulację czułości czujki więc myślę że warto popróbować . Dlatego czekam dalej na radę jak to ogarnąć z tą zamianą .
 • #4
  CYRUS2
  Level 42  
  Quote:
  tylko wymontować czujnik PIR i w jego miejsce dać czujnik mikrofalowy
  Nierealne metodą wymiany "gadżetów".
 • #5
  maniolx
  Level 14  
  CYRUS2 wrote:
  Quote:
  tylko wymontować czujnik PIR i w jego miejsce dać czujnik mikrofalowy
  Nierealne metodą wymiany "gadżetów".

  No Boże wiem że jest to niemożliwe przez samą zmianę czujnika z jednego na drugi . Dlatego tu napisałem temat . Jakby bylo inaczej to tylko bym je podmienił .Chodzi o pomoc przy np dodaniu jakiegoś układu który po podaniu stanu wysokiego generował impuls wytwarzany przez czujnik PIR i wtedy ten układ podpiął bym pod miejsce po czujniku PIR .