Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Autokonsumpcja energi z instalacji PV - grzałka 1 fazowa czy 3 fazowa.

14 Jan 2021 21:20 585 18
  • Level 6  
    Witam

Mam instalację PV o mocy nominalnej ~5kWhp
    Ogrzewanie domu to głównie piec zgazowujący drewno.
    Do tego mam bufor 1000l, który jest takim centralnym miejscem magazynowania i dystrybucji ciepła.
    Alternatywne źródło ciepła to piec gazowy wpięty w dolną wężownicę zbiornika. Ze zbiornika (poprzez wymiennik płytowy) zasilany jest obwód grzejników. Górna wężownica to odbiór c.w.u.
    Na wysokości mniej więcej 1/3 i 2/3 mam otwory przeznaczone na montaż grzałki elektrycznej.

Mój dylemat jest taki: jaką/jakie grzałki zastosować i w jakiej konfiguracji?
    Wydawałoby się, że najlepiej dwie - jedną słabszą na górze (np.1,5-2kW), służącą do podgrzewania wody w okolicach wężownicy cwu i drugą o większej mocy (np. 3kW) niżej, która jednocześnie zapewniłaby ogrzanie większej ilości wody do wyższej temperatury i mogącej być spożytkowanej również do ogrzewania domu w okolicach jesień, wiosna.
    Jeśli warunki słoneczne nie byłyby super działała by słabsza grzałka a jeśliby się poprawiały, druga a przy maksymalnej mocy instalacji obie

Ale natknąłem się na wątek o niezbyt korzystnych rozliczeniach międzyfazowych (algebraiczne ws. wektorowe) i doszedłem do wniosku, że grzałka powinna być 3-fazowa.
    Po pierwsze czy dobrze myślę, że 3-faz. grzałka w przybliżeniu będzie symetrycznie z każdej fazy pobierać prąd?
    Jeśli w danym momencie produkuję 3kW energii i grzałka ma 3kW to upraszczając przy:
    - 3 fazowej - inwerter dzieli moc na 3 fazy po 1kW a ja z każdej z nich od razu zabieram.
    - 1 fazowej - inwerter dzieli moc na 3 fazy po 1kW a ja z jednej z nich zabieram 1 kWh i "dobieram" z sieci 2kW a na dwóch pozostałych fazach wysyłam do sieci łącznie 2kW.

Problem jest taki, że grzałkę o najmniejszej mocy 3faz. znalazłem 3kW, czyli byłoby sens ją "aktywować" dopiero po przekroczeniu takiej mocy instalacji. A dwie miałyby moc większą niż nominalna moc paneli więc z założenia wiązałby się z poborem energii z sieci.
    Co sądzicie o moich rozważaniach? Ktoś może z praktyki coś doradzi?
    Pomijam oczywiście sposób uruchamiania, sterowania takiej konfiguracji bo to temat chyba na zupełnie osobny wątek.

pozdrawiam
    atryda
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 29  
    Jaki typ grzałki- może są mniejszej mocy.
    Zasilanie 3 fazowe małych grzałek daje mniejsze obciążenie prądowe, jak się chce zmniejszyć moc wystarczy 3 fazowy prostownik pełnookresowy i zasilenie 1 grzałki prądem stałym.
    Należy to jednak dobrze przemyśleć i zatrudnić elektryka ze świadectwem kwalifikacji SEP E.
  • Level 6  
    Znalazłem przykładowe takie grzałki:
    http://www.gwarant.czest.pl/shop/img/cms/grza...%20karta/KartaKatologowa3F%20PL%20(Large).jpg

Twój pomysł trochę mi się wydaje "dziwny" (bez urazy ;-))
    Chodzi o to, że instalacja PV produkuje prąd stały, ale stosujemy falownik, bo zmienny jest wygodniejszy, wszystko jest na AC, itd...
    A potem AC zamieniamy na DC bo jest bardziej optymalne.
    Ale do meritum: czy taki prostownik można kupić gotowy na rynku, czy też należałoby go samemu skonstruować? Do tego ten elektryk z SEP E?
    Jaki to szacunkowy koszt?
    Bo dla tych w mojego linku to koszt pomiędzy grzałką 3kW 1faz 150zł a 3faz 469zł jest dość znaczny.

pozdr
    atryda
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 33  
    atryda22 wrote:
    Jaką masz nadwyżkę?
  • Level 34  
    rafbid wrote:
    atryda22 wrote:
    Jaką masz nadwyżkę?

To jest kluczowe pytanie, które determinuje sens dalszego dywagowania nad zasadnością użycia grzałek.

Pozdr
  • Level 6  
    Slawek K. wrote:
    rafbid wrote:
    atryda22 wrote:
    Jaką masz nadwyżkę?

To jest kluczowe pytanie, które determinuje sens dalszego dywagowania nad zasadnością użycia grzałek.

Pozdr

Generalnie pytanie było o rodzaj grzałki a nie o zasadność jej stosowania ;-)

Ale podaję dane, które mam:
    Zużycie:
    2019r - 3300kWh
    2020r - 3600kWh
    Produkcja:
    od 20.12.2020 - 38kWh
    01.2021 - 24kWh

Do szacunków można wziąć więc instalację o podobnej mocy będącej ok. 5km ode mnie
    https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100610#/pv0
    od 20.12.2020 - 75kWh
    01.2021 - 20kWh

Wydaje się że w zimę jego produkcja jest większa niż moja (na płaskim dachu, ale ja w styczniu odśnieżałem ;-)), ale potem się wyrówna
    Jego produkcja 2020 to 5660kWh
    Przyjmując nawet 80% daje 4800kWh
    A zużycie również może wzrosnąć (praca zdalna) do 3900kWh
    Daje to nadwyżki od 900 do nawet 1500kWh
  • Level 34  
    Zastanów się, na ile podgrzania wody w buforze wystarczy Ci te 1MWh energii.
    Jeżeli masz bufor 1000l to zdecydowanie nie taka grzałka jak z linku. Aby to miało sens, to grzałka musi być długa (średnica bufora) i z martwą strefą.
    Skończy się to tak, że wykorzystasz autokonsumpcję a potem będziesz kupował energię na potrzeby bytowe.

Temat dość wielokrotnie wałkowany na forum, i moim zdaniem słabo to się sprawdza, ale to oczywiście Twoja decyzja.

Pozdr
  • Level 6  
    Slawek K. wrote:
    Zastanów się, na ile podgrzania wody w buforze wystarczy Ci te 1MWh energii.
    Jeżeli masz bufor 1000l to zdecydowanie nie taka grzałka jak z linku. Aby to miało sens, to grzałka musi być długa (średnica bufora) i z martwą strefą.
    Skończy się to tak, że wykorzystasz autokonsumpcję a potem będziesz kupował energię na potrzeby bytowe.

Temat dość wielokrotnie wałkowany na forum, i moim zdaniem słabo to się sprawdza, ale to oczywiście Twoja decyzja.

Pozdr

Jeżeli grzałkę 3kW zamontuję w 2/3 wysokości to korzystając z
    https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php
    330l wody podgrzanej od 30 do 60 st.C zajmie 4h czyli skonsumuję 12kWh
    Co daje mi 75 dni ciepłej wody bez palenia w piecu :-)
    Alternatywą jest że darowuję ten 1MWh ... społeczeństwu ;-)
  • Level 29  
    Chcesz grzać bezpośrednio w zbiorniku cwu czy wpierw bufor a cwu przez wężownice z bufora?
  • Level 6  
    3301 wrote:
    Chcesz grzać bezpośrednio w zbiorniku cwu czy wpierw bufor a cwu przez wężownice z bufora?

Nie mam osobnego zbiornika cwu. W buforze jest wężownica, która służy od razu do przygotowywania cwu.
  • Level 36  
    Dobrze rozumiem, żeby mieć ciepłą wodę w kranie to muszę te 1000l bufora zagrzać?
  • Level 6  
    kosmos99 wrote:
    Dobrze rozumiem, żeby mieć ciepłą wodę w kranie to muszę te 1000l bufora zagrzać?

I tak i nie ;-)
    Musisz zacząć grzać. Żeby mieć letnią wodę wystarcza jeśli w punkcie pomiarowym tuż nad punktem mocowania grzałki (powiedzmy, że 75% wysokości zbiornika) będzie już ok 50 st.C. Pamiętaj że bufor pracuje warstwowo, nie nagrzewa się równomiernie w całej objętości.
    Jeśli jest w pełni naładowany (z góry na dół 80-90 st.C) to wystarcza na 3 do 4 dni przygotowywania cwu. Jeśli ma na dolnym termometrze 30-40 st a na górnym mniej niż 60 st.C to znak że jutro będę palił w piecu ;-)

Stąd moje wyliczenia że max 60st. C i 330l a nie 1000l wody
  • Level 29  
    Ciekawe rozwiązanie ale przy grzaniu elektrycznym nieskuteczne ekonomicznie, oddzielny zbiornik cwu z grzałką to by się sprawdził
  • Level 6  
    3301 wrote:
    Ciekawe rozwiązanie ale przy grzaniu elektrycznym nieskuteczne ekonomicznie, oddzielny zbiornik cwu z grzałką to by się sprawdził

Sądzę że temat ekonomii mojego rozwiązania jako całości nie jest głównym tematem tego wątku ;-)

Pytanie było czy bardziej optymalna jest grzałka 1 faz czy 3 faz.
    No ewentualnie hybryda wg pomysłu kolegi trojan 12 czyli grzałka(i) 1 faz zasilana pośrednio 3 faz zasilaczem
  • Helpful post
    Level 29  
    Racja, nie ekonomia a bilansowanie
    Mając pv 5kW to ciągła moc na fazie to 1,5 i jeżeli chodziłoby o grzanie to trójfazowa 3 kW czy 4 byłoby optymalnie ale gdy obciążenie związane z innymi urządzeniami z reguły jednofazowymi nie będzie symetryczne to grzałka 1-faz np. 1,5 - 2 kW byłaby bardziej optymalna gdyby obciążała fazę nieobciążoną przez inne odbiory
  • Helpful post
    Level 29  
    Na AL... wpisz mostek prostowniczy trójfazowy- bez szukania znalazłem za 22 zł, 35A/1000V.
    Można zasilić 1, 2 grzałki czyli 1000, 2000W. Można jeszcze bardziej zmniejszyć moc łącząc w szereg lub bezpośrednio 3000W.

Samą grzałkę można kupić dużo taniej- na tym samym portalu aukcyjnym AL... grzałka 3 x 1000W.
  • Level 6  
    trojan 12 wrote:
    Na AL... wpisz mostek prostowniczy trójfazowy- bez szukania znalazłem za 22 zł, 35A/1000V.
    Można zasilić 1, 2 grzałki czyli 1000, 2000W. Można jeszcze bardziej zmniejszyć moc łącząc w szereg lub bezpośrednio 3000W.

Samą grzałkę można kupić dużo taniej- na tym samym portalu aukcyjnym AL... grzałka 3 x 1000W.

O, dzięki wielkie za trop :-)
    Nawet nie wiedziałem że są takie cuda jak 3 grzałki 1 faz w jednym kołnierzu. Niektóre mają dopisek bimber bo stosowane są przy destylacji ;-)
    Nie mają termostatu, więc musiałbym to jeszcze jakoś rozwiązać.
    Ale trop jest bardzo obiecujący, tylko muszę to jeszcze faktycznie z kimś kto się na elektryce zna przegadać

pozdr
    atryda

Dodano po 7 [minuty]:

3301 wrote:
    Racja, nie ekonomia a bilansowanie
    Mając pv 5kW to ciągła moc na fazie to 1,5 i jeżeli chodziłoby o grzanie to trójfazowa 3 kW czy 4 byłoby optymalnie ale gdy obciążenie związane z innymi urządzeniami z reguły jednofazowymi nie będzie symetryczne to grzałka 1-faz np. 1,5 - 2 kW byłaby bardziej optymalna gdyby obciążała fazę nieobciążoną przez inne odbiory

Czyli żeby mieć jaśniejszy obraz sytuacji potrzebowałbym teraz mieć wiedzę jak aktualnie każda z faz jest obciążana,
    Czyli jeszcze licznik trójfazowy....
    Dzięki za tę sugestię :-)

pozdr
    atryda
  • Level 33  
    atryda22 wrote:
    Daje to nadwyżki od 900 do nawet 1500kWh
    1kg suchego drewna daje 4kWh. 1m³ drewna ma od 360-420 kg. Czyli 1m³ drewna ma 1440-1680 kWh.

Przy ogrzewaniu domu zaoszczędzisz góra 1m³ drewna. Lepszym wyjściem wydaje mi się grzanie cwu latem.

Dodano po 6 [minuty]:

atryda22 wrote:
    Czyli jeszcze licznik trójfazowy....
    Trójfazowy nie liczy prądu dla każdej fazy osobno tylko sumuje. Musiał byś sprawdzić co w domu jest podłączone pod która fazę.
  • Level 29  
    Są i z termostatem takie grzałki, trochę droższe.
    A to do bimbru to dobry trop (nierdzewki).