Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napiecie kondensatora

17 Paź 2005 22:59 900 5
  • Poziom 14  
    w programie Crocodile Phisics polaczylem szeregowo 2 kondensatory do baterii 18V. ze wzorow:
    C=Q/U
    C=C1*C2/(C1+C2)
    C1=Q/U1
    mozna wyliczyc, ze napiecie pomiedzy koncami kondensatorow jest stale. dla sprawdzenie podlaczylem woltomierz. ku mojemu zdziwienie, napiecie zmienialo sie. nie rozumiem skad bierze sie ta zmiana. czy moze mi to kots wytlumaczyc?
  • Poziom 21  
    To tylko program ;) symuluje zachowanie układu wg pewnego algorytmu... A algorytmy często nie całkiem dokładnie opisują rzeczywistość ... niestety ;)
    Normalnie kondensatory naładują się, przez moment może "bujnąć"delikatnie - wręcz niezauważalnie napięciem, na skutek pasożytniczych indukcyjności i to wszystko...
    A weź sobie takie prawdziwe kondensatorki i woltomierz do ręki, bateryjkę lub dwie 9V i sprawdź empirycznie ;)
  • Specjalista elektronik
    A morze programiści uwzględnili rezystancje miernika. A tak na prawdę to kondensator nigdy się nie naładuje, teoretycznie to dopiero w nieskończoności napięcie na kondensatorze zrówna się z napięciem na baterii.
  • Poziom 21  
    Dokładnie tak - teoretycznie - ale w praktyce jest to prawie niemierzalne ;)

Nie wiem czy dobrze zrozumialem zapytanie - przyjąłem, iż piszesz, że występują oscylacje w tym symulowanym obwodzie. Bo jeśli tylko napięcie po troszku dochodzi do wartości ustalonej, to może jeszcze trwają obliczenia, i może to dać taki efekt bardzo powolnego przechodzenia do stanu ustalonego... znaczy napięcie się zmieniało to faktycznie mało precyzyjne określenie, bo jak "się zmieniało" od momentu włączenia i "dochodziło" do wartości ustalonej, to może być normalna reakcja ;)
  • Poziom 14  
    napiecie, po pewnym czasie uzyskuje wartosc taka, jaka sie wylicza ze wzoru. jezeli mowicie, ze to normalne, to jak wyliczyc czas w jakim napiecie bedzie stale w swojej wartosci? czy to chodzi o to:
    Q=UC
    I=Q/t
    t=Q/I
  • Specjalista elektronik
    Cytat:
    czy to chodzi o to:
    Q=UC
    I=Q/t
    t=Q/I

Ta chodzi o to
    to chyba powinno być tak
    C=Q/U