Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór stacji lutowniczej i pasty

Royeroscillator 15 Jan 2021 03:58 285 1
    Royeroscillator
    Level 3  
    Witam,
    Zamierzam kupić stację lutowniczą w niewielkim budżecie gdzieś do 150 zł. Co polecicie mi w tym zakresie finansowym? Stacja lutownicza i groty m.in minifala, nóż itp. .
    Stacja będzie używane do lutowania elektroniki – przerzucam się powoli na SMD i uczę się montażu powierzchniowego póki co za pomocą hot air i pasty lutowniczej EasyPrint /Sn96 5Ag3Cu0,5/ uczę się montażu i demontażu elementów SMD. Montaż to póki co kilka zestawów do nauki lutowania SMD zawierających kilka układów scalonych, kilka tranzystorów i w większości rezystory, kondensatory i diody w różnych obudowach. Na początek głównie nastawiłem się na 1206 - i w tym rozmiarze właśnie zakupiłem pierwszy zestaw rezystorów SMD 1206 szereg e24 itp.

Pytanie co jeszcze będzie mi potrzebne? (Takie rzeczy jak plecionka, odsysacz, izopropanol, kalafonia, topniki itp to wiadomo mam – nazbierało się. - pensety rozne mam i chwytaki etc. Gdzie kupiłem specjalny topnik do lutowania SMD typu no clean tk83.
    Czy topnik który zakupiłem oraz pasta lutownicza są dobrej jakości i nadają się do swojego zastosowania?
    Najlepszym rozwiązaniem dla mnie byłby zakup wszystkiego w jednym miejscu – jaka jest dodatkowa pasta lutownicza, stacja lutownicza, kilka tranzystorów, diod, układów scalonych itp.
    Jaki sklep, który oferuje wszystkie w/w rzeczy polecicie mi?
    Z tego co przeglądałem to duży wybór i wszystko co potrzeba można kupić w TME, albo Botland, czy AVT

Na sam koniec mam jeszcze pytanie odnośnie lutowania za pomocą pasty lutowniczej – jaką technikę/techniki się stosuje?
    Np najpierw umieścić niewielką ilość pasty lutowniczej na lutowane punkty i umieszczenie tam elementów a następnie podgrzanie HA? Czy każdy element wg tej techniki: najpierw grotem i cyną przymocować do pola lutowniczego jedno wyprowadzenie lutowanego elementu w celu jego unieruchomienia i dalej lutowanie pozostałych wyprowadzeń? Widziałem sporo metod i mam mały mętlik w głowie.

Jakiej temperatury hot air używać od - do i jaką siłę nadmuchu ustawić mniej więcej, czy grzać z bardzo bliska, czy trochę z odległości?
    vieleicht
    Level 36  
    Mogę z czystym sumieniem polecić Quicko (lub podobne sterownikowo klony Hakko) na groty T12. Jeżeli zamówisz u Chińczyków to zmieścisz się w budżecie. Jej plusy to przede wszystkim niska cena, łatwo wymienialne groty (lutownica nie musi stygnąć) czujnik temperatury w grocie, co pozwala komfortowo lutować zarówno na małych pola lutowniczych, jak i na dużych z wlutowanymi masywnymi elementami metalowymi. Moja wersja jest z wyświetlaczem siedmiosegmentowym (tańsza o kilka złotych). Lutownica umożliwia wprowadzania własnych ustawień jak np. czas wyłączenia od chwili odłożenia kolby, temperaturę spoczynkową i wiele wiele innych, których nie używam, ale w profesjonalnym montażu mogą być przydatne. Lutownice można zakupić w formie DIY do samodzielnego montażu, na części i np. jeżeli dysponujesz obudową lub masz gdzieś zasilacz, który możesz wykorzystać w konstrukcji, to koszt zakupu może spaść poniżej 100 zł.

Tutaj na forum jest jedną z trzech w teście (KSGER T12). A pod nim sporo bardzo przydatnych przy ewentualnym wyborze wypowiedzi forumowiczów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3518987.html