Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel ekranowany FTP podłączenie bez patch panel'u

15 Jan 2021 12:13 300 7
 • Level 9  
  Cześć.
  Chciałbym Was zapytać o kilka rzeczy. Zaznaczę na wstępie, że nie jestem zdecydowany na skrętkę ekranowaną, ale bardzo przekonała mnie do niej ta prezentacja:
  http://www.pennington.net/archives/cabling/BICSI_Mythbusting_Shielded_Cabling.pdf
  Remontuję mieszkanie w bloku z lat 80. Układ sieci to TN-C-S (rozdział przewodu PEN następuje w domowej rozdzielnicy). W miejscach, w których będę miał telewizor i komputer chciałbym doprowadzić instalację sieci internetowej. Chciałem zrobić w ten sposób, ze od miejsca, w którym będzie router (nad drzwiami) poprowadzę przewody do wcześniej wspomnianych miejsc. Zarówno przy telewizorze, komputerze jak i routerze, będę miał gniazda ethernet (router planuję łączyć z gniazdami przewodami z dwiema wtyczkami męskimi). Nie planuję stosować patch panel'u. Przy założeniu stosowania skrętki ekranowanej FTP kategorii 6:
  1- Czy mając przewód PE, nie będący uziemieniem funkcjonalnym mogę do niego podłączyć ekran skrętki?
  2- (W przypadku pozytywnej odpowiedzi na powyższe pytanie) Jak połączyć ekran skrętki z przewodem ochronnym? Niestety nie znalazłem Keystone'ów z taką możliwością.
  W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc. Zdaję sobie, że skrętka FTP może być na wyrost, ale tyle się naczytałem, że po prostu MUSZĘ poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
  Pozdrawiam!
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Level 40  
  Żeby podłączyć ekran przewodu do masy należy zastosować po prostu końcówkę RJ45 ekranowaną dzięki czemu po zakuciu połączy ona ekran przewodu z masą urządzenia.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3614928.html
  Przedstawione doświadczeni pokazuje że sam ekranowany przewód jest wystarczającą ochrona przed zakłóceniami, chociaż i tak zalecają go uziemić.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Level 9  
  A co w przypadku, gdy ani router ani urządzenie odbiorcze (np. dekoder) nie mają uziemienia? Router jest zasilany poprzez zasilacz, w którym nie ma trzeciego bolca do przewodu PE.
 • Level 40  
  Oba urządzenia mają masę, czyli zazwyczaj minus zasilania, podłączenie pod nią ekranu przewodu spełnia identyczną rolę jakby był podłączony pod uziemienie.

  Moderated By jimasek:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  Imil wrote:
  A co w przypadku, gdy ani router ani urządzenie odbiorcze (np. dekoder) nie mają uziemienia? Router jest zasilany poprzez zasilacz, w którym nie ma trzeciego bolca do przewodu PE.

  Zależy od sytuacji - ale przy zwarciu ekranem kabla mas urządzeń zasilanych z różnych faz (a nawet tej samej w bardzo złym przypadku) przy gniazdkach bez bolca ochronnego (PE) może być nieciekawie. Mogą wystąpić różnice potencjałów, co może być i niebezpieczne, i powodować zakłócenia w działaniu. Do tego taki ekran działa wtedy jak antena, zbierając cały śmieć z otoczenia.

  Na szczęście, znakomita większość urządzeń domowych z portami FE/1G ma gniazda LAN nieekranowane i zwykle to wtedy działa.

  I jeszcze taka uwaga - bolec w gnieździe elektrycznym to NIE JEST uziemienie, a OBWÓD OCHRONNY PE. Uziemienie, jeśli już jest, to ZAWSZE jest to osobny obwód elektryczny. A to, że część ludzi używa obwodu PE jako uziemienia, to już inna sprawa.
 • Network and Internet specialist
  bubu1769 wrote:
  Oba urządzenia mają masę, czyli zazwyczaj minus zasilania, podłączenie pod nią ekranu przewodu spełnia identyczną rolę jakby był podłączony pod uziemienie.


  Jako inżynier elektroenergetyk ze specjalizacją z instalacji elektrycznych powiem: WIĘKSZEJ BZDURY DAWNO NIE CZYTAŁEM. Coś kolega słyszał, ale nie ma zielonego pojęcia o czym pisze.

  @autor
  W mieszkaniu nie ma żadnej potrzeby używania przewodów ekranowanych przy kategoriach 6 i 6A. Chyba, że masz tam napęd z falownikiem 50kW, w co szczerze wątpię.
  Na potrzeby 10Gbit Ethernet (więcej chyba przez najbliższe 20 lat nie będzie potrzebował) bez problemu w mieszkaniu starczy położyć U/UTP kat 6A. Oczywiście 2azne jest, aby liczba przewodów była wystarczająca. Przykładowo do każdego pokoju po minimum dwa przewody, a do salonu minimum cztery.
 • Level 9  
  No właśnie spotkałem się z różnymi opiniami na temat ekranowanych skrętek. Miałbym zatem jeszcze dwie wątpliwości.
  - Czy nie będzie problemem, jeżeli skrętka i przewody elektryczne będą znajdowały się w jednym peszlu? Niestety ze względu na konstrukcję budynku muszę bardzo oszczędnie kuć w ścianach. Stąd właśnie pomysł z przewodem ekranowanym.
  - Dlaczego aż 4 gniazdka? Ja widzę zastosowanie dla góra dwóch, ale dopytuję, bo może rzeczywiście czegoś nie przemyślałem.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  W jednym peszlu raczej nie. Dwa peszle obok siebie i odstęp tych kilku centymetrów może jednak mieć czasem znaczenie. Choć często puszcza się przewody razem w jednym korytku i nawet na niskich kategoriach nie ma problemu.
  Gniazda w salonie - przykładowo co się podłącza:
  -TV
  -Tuner, Dekoder SAT/Cable
  -Konsola do gier
  -Lokalny AP
  -Zestaw audio
  -NAS podłączony po HDMI do TV
  -Player DLNA/HDMI
  -TV Box
  -Baza telefonu (np VoIP)
  -Rejestrator NVR (podgląd HDMI na TV)
  -Video domofon
  -Rezerwa na urządzenia będące w użyciu za 10 lat