Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Garaż system kanadyjski - na co zwrócić uwagę

faral yrab 15 Jan 2021 19:22 708 14
    faral yrab
    Level 4  
    Witam.
    Czy ktoś ma/wykonywał garaż w systemie kanadyjskim? Czy można prosić o opinię, to znaczy czy garaż spełnia swoje zadanie, czy występują jakieś problemy, na co zwrócić uwagę przy budowie? Czy taki garaż można postawić na betonowych bloczkach, czy musi być cała płyta z betonu. Aha, jaki był koszt w Waszym wypadku.
    Piasek80
    Level 31  
    Nie prościej napisać konstrukcja szkieletowa?
    Najlepiej mieć przygotowaną monolityczną wylewkę pod nim. Chyba że podłogę też drewnianą robisz, to szkielet drewniany i usadawiasz na betonowych stopach/słupach/szklankach.
    faral yrab
    Level 4  
    Niestety monolitycznej wylewki już nie będzie. Są już przygotowane pecki w ilości 9 z czego 2 są duże, przygotowane pod bramę.
    Pomijając już kwestie posadowienia, rozmawiałem już z jedna ekipą i jest to dla nich ok.
    Moje drugie pytanie - chciałbym wykończyć garaż płytami OSB a na nie dać ocieplenie. Czy jest w ogóle sens? Ocieplić planowałem styropianem, potem zarobić to siatką i wytynkować. Z zewnątrz będzie wyglądał jak murowany.
    Drugim rozwiązaniem jakie przyszło mi do głowy jest położenie paneli pcv. Wybrałem takie rozwiązania bo zależy mi na trwałości i nazwijmy to bezobsługowości. Miał być cały drewniany, ale malowanie tego co parę lat raczej u mnie nie wypali.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    faral yrab wrote:
    Drugim rozwiązaniem jakie przyszło mi do głowy jest położenie paneli pcv

Odpuść sobie te panele. Będą się nagrzewały, falowały od słońca a i o uszkodzenie nie jest trudno. Ponadto na styropian będziesz musiał kręcić listwy nośne pod te panele. Ja zrobiłbym to styropianem, zasiatkował i po kleju pomalował dobra farbą elewacyjną . Czyli tak jak pisałeś wyżej.
    faral yrab
    Level 4  
    hej
    a powiedzcie mi czy jest w ogole sens bawienia sie w cale ocieplenie garazu? moze lepiej jednak wziasc caly drewniany, ma on tylko sluzyc za schowek na rowery i kosiarke plus oczywiscie samochod.nic wiecej, zadnego majsterkowania i tp?
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Też może być . Ale w życiu nie bierz blaszaka.
    faral yrab
    Level 4  
    nie, nie, blaszak już odpadł dawno. stąd pomysł na garaż drewniany w różnych wariantach
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli chcesz drewniany, czy z płyty osb, to ja bym tego nie "tynkował " żadnym klejem, tylko z zewnątrz przykręcił kolorową blachę np. pomalowaną na słoje drewna. Dlaczego?, bo to nie jest zbyt stabilne i tynk będzie pękać nawet na siatce, a blacha zabezpieczy drewno , czy płytę z zewnątrz przed działaniem deszczu, słońca itp.,
    faral yrab
    Level 4  
    ale przeykrecenie blachy z zewnatrz mija sie z celem skoro zrezygnawałem z blaszaka. to by byly niepotrzebne koszty.pomijam fakt ze taka blacha jest jak kartka papieru bo ma 0,45 w najlepszym razie.
    ja juz coś to pytam o samo drewno, wtedy bez płyt OSB
    stanislaw1954
    Level 43  
    faral yrab wrote:
    ale przeykrecenie blachy z zewnatrz mija sie z celem
    Jeśli samo drewno, to nie rób nic, ale malowanie, co kilka lat to też wydatek i robota. Ładna blacha załatwi sprawę na lata, żadne tynkowanie ( siatka, klej), czy malowanie nie jest takie trwałe, a że cienka? to tylko osłona, choć jak uważasz, że to mało, obij ściainy blachą #2 mm lub grubszą, albo chromoniklową. Będzie na całe życie, albo i na kilka pokoleń.
    faral yrab
    Level 4  
    z tą blachą to jest tak że zapłaciłbym podwójnie-jeden raz za garaż z drewna i dwa obicie blachą, a juz blacha drewnopodobną kosztuje sporo. to juz lepiej zrobic z drewna i malowac co pare lat.
    stanislaw1954
    Level 43  
    faral yrab wrote:
    z tą blachą to jest tak że zapłaciłbym podwójnie-jeden raz za garaż z drewna i dwa obicie blachą, a juz blacha drewnopodobną kosztuje sporo. to juz lepiej zrobic z drewna i malowac co pare lat.
    Twój garaż, twoja decyzja.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    faral yrab wrote:

Trochę popraw się z kwota bo pod blachę na OSB trzeba jeszcze dać masztowanie a więc kontrłaty i łaty gdyż w przypadku zastosowania bezpośrednio na OSB to płyty załatwisz w ciągu dwóch no góra trzech lat. Z wnętrza garażu będzie działać wilgoć a z zewnątrz wysoka temperatura wytwarzana przez promienie słoneczne na blachę. To ja bym jednak wolał do szkieletu garażu przykręcić szalówkę ( oczywiście raz malowana przed montażem a drugi raz po zamontowaniu ( montaż na wkręty ).
    faral yrab
    Level 4  
    hej
    dziekuje za odpowiedz.
    ostatecznie temat blachy na OSB upadł. za dużo kombinacji i koszty mogą wzrosnąć dość sporo. będę robił cały drewniany. trudno trzeba będzie to jakoś malować co parę lat.
    co do ocieplenia- czy jest w ogole sens robienia tego w miejscu, ktore nie bedzie w żaden sposób ogrzewane? chodzi tylko o przełamanie temperatury.
    stanislaw1954
    Level 43  
    faral yrab wrote:
    ostatecznie temat blachy na OSB upadł. za dużo kombinacji i koszty mogą wzrosnąć dość sporo. będę robił cały drewniany. trudno trzeba będzie to jakoś malować co parę lat.
    No nie wiem, czy OSB + blacha , to jednak nie taniej, niż drewno i to jeszcze co kilka lat malowane.
    faral yrab wrote:
    co do ocieplenia- czy jest w ogole sens robienia tego w miejscu, ktore nie bedzie w żaden sposób ogrzewane? chodzi tylko o przełamanie temperatury.
    Jakie ocieplanie?, jeśli nie będziesz grzał w środku, to jaki sens docieplania? Po to, by mieć satysfakcję że masz garaż docieplony?