Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Predom Zelmer typ 151.8 - jak sprawdzić odkurzacz?

Galaxisunitra123 16 Jan 2021 10:22 849 13
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    Witam !
    Otóż mam odkurzacz Predom Zelmer typ 151.8. Siedzi w nim silnik typ 300, lekko podrdzewiały, ale uzwojenia, szczotki, komutator i kondensator filtrujący są ok, na pewno będą do wymiany łożyska, ale nie w tym rzecz. Podłączyłem go pod 19V i zaczął działać, nawet lekko wciągać. Czy wobec tego, mogę go bezpiecznie podłączyć pod 230V i nic nie walnie? A może w szereg dać żarówkę, tylko jaką? [Predom Zelmer typ 151.8 - jak sprawdzić odkurzacz? Predom Zelmer typ 151.8 - jak sprawdzić odkurzacz?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Galaxisunitra123 wrote:
    Podłączyłem go pod 19v i zaczął działać, nawet lekko wciągać.
    A skąd wziąłeś takie napięcie?
    sunrise84
    Level 42  
    Szeregowo żarówka 60/100W 230V i sprawdzaj.

Ale generalnie jeżeli silnik się kręci swobodnie to jedynie zapewne będzie "WYŁ" z racji zużytych łożysk.

Dodano po 30 [sekundy]:

Galaxisunitra123 wrote:

Pewnie z zasilacza laptopa.
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    sunrise84 wrote:
    Szeregowo żarówka 60/100W 230V i sprawdzaj.

Ale generalnie jeżeli silnik się kręci swobodnie to jedynie zapewne będzie "WYŁ" z racji zużytych łożysk.

Dodano po 30 [sekundy]:

Galaxisunitra123 wrote:

Pewnie z zasilacza laptopa.

Tak, z laptopa 😂
    A jak podłączyć żarówkę ? To znaczy wiem że szeregowo, ale jaki przewód do żarówki na obciążenie 600w ?
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    sunrise84 wrote:
    Zwykły 2x1.5mm2 wystarczy.

Ale zapytam czy czujesz się pewny grzebania przy napięciu wyższym niż 24V ?

Jeżeli nie to odpuść sobie temat bo chodzi o Twoje bezpieczeństwo !

Robiłem tak już kiedyś, szeregowo żarówka i testowałem wentylator ze śmietnika, żarówka 75w, nie świeciła maksymalną mocą, więc okazał się sprawny i normalnie go podłączylem i działał.

Jakby co to ja jestem bardzo ostrożny,
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    Podłączyłem go przez żarówkę i zaświeciła pełnym światłem a silnik cicho buczał to przypominało dźwięk transformatora. Tak ma być ? Dodam że ja mu wirnik i łożyska wymieniłem oraz szczotki też bo stare okazały się zatarte. Czyli mogę go podłączyć do gniazdka ?
    Ture11
    Level 38  
    Jeśli boisz się przebicia "fazy" na obudowę odkurzacza, to pomierz rezystancję między korpusem silnika a stykami zasilania.

Jeśli boisz się wysadzenia bezpieczników w domu lub czegoś innego, uruchom odkurzacz na podwórku z agregatu prądotwórczego (nie inwerterowego!).

No, a jeśli boisz się dalszych uszkodzeń silnika... Może podłącz przez autotransformator regulowany i zadawaj coraz wyższe napięcie, nasłuchuj?
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    Ture11 wrote:
    Jeśli boisz się przebicia "fazy" na obudowę odkurzacza, to pomierz rezystancję między korpusem silnika a stykami zasilania.

Jeśli boisz się wysadzenia bezpieczników w domu lub czegoś innego, uruchom odkurzacz na podwórku z agregatu prądotwórczego (nie inwerterowego!).

No, a jeśli boisz się dalszych uszkodzeń silnika... Może podłącz przez autotransformator regulowany i zadawaj coraz wyższe napięcie, nasłuchuj?

1. Nie boję się przebicia fazy na obudowę odkurzacza.

2. Właśnie boję się że coś walnie, nie jestem w stanie określić czego, a po drugie mieszkam w bloku i nie mam podwórka ani agregatu prądotwórczego.

3. Nie mam autotransformatora, a szkoda.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jak dobrze poskładałeś i przede wszystkim lekko się obraca, to możesz włączyć, ale uwaga ten silnik lubi "skoczyć" gdy mu podasz napięcie, a jest założona turbina. Bez turbiny nie wolno uruchamiać, chyba że na kilka sekund, bo nie ma studzenia.
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    stanislaw1954 wrote:
    Jak dobrze poskładałeś i przede wszystkim lekko się obraca, to możesz włączyć, ale uwaga ten silnik lubi "skoczyć" gdy mu podasz napięcie, a jest założona turbina. Bez turbiny nie wolno uruchamiać, chyba że na kilka sekund, bo nie ma studzenia.

Ja nie będę uruchamiał gołego silnika tylko on będzie w obudowie.

P.S. Z tymi turbinami to chyba nie chodzi o to, że ma być studzenie tylko o to zeby ten silnik się zbytnio nie rozpędzał bo jak są założone turbiny to jest opór powietrza. I nie wolno uruchamiać tych silników bez turbin bo może pęknąć komutator bo się za szybko rozpędzi.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli masz silnik w obudowie, to dla ciebie bezpieczniej, ale nie potrafisz ocenić, czy wszystko się dobrze udało, np. nadmierne iskrzenie. Dlatego ja takie próby robię przed poskładaniem do obudowy.
    Galaxisunitra123 wrote:
    Z tymi turbinami to chyba nie chodzi o to, że ma być studzenie
    Każdy może mieć swoje zdanie...
    Galaxisunitra123
    Level 6  
    stanislaw1954 wrote:
    Jeśli masz silnik w obudowie, to dla ciebie bezpieczniej, ale nie potrafisz ocenić, czy wszystko się dobrze udało, np. nadmierne iskrzenie. Dlatego ja takie próby robię przed poskładaniem do obudowy.
    Galaxisunitra123 wrote:
    Z tymi turbinami to chyba nie chodzi o to, że ma być studzenie
    Każdy może mieć swoje zdanie...

Nadmierne iskrzenie to ja już tam sprawdzę we własnym zakresie, jednak może jutro poproszę Wujka i Wujek mi go sprawdzi.