Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki sprzęt? Amlituner Yamaha r-n602 czy wzmacniacz AS701

Elizo 16 Jan 2021 13:53 591 9
 • #1
  Elizo
  Level 2  
  Co sądzicie o amplitunerze Yamaha r-n602?
  słucham muzyki z radia internetowego i innych serwisów internetowych. Mam głośniki komputerowe podłączone do laptopa. Chcę poprawić diametralnie jakość dźwięku. I nie wiem czy lepszy byłby wzmacniacz AS701 + głośniki. czy amplituner + głośniki. Oba modele są mniej więcej w tej samej cenie. Ponoć jakościowo sam wzmacniacz (701) jest lepszy niż ten wbudowany w amplituner (602) - czy różnica w odsłuchu jest duża? Myślałam też o o kombinacji amplituner Yamaha 303 d + lepsze głośniki.
  Budżet na całość ok 3800 zł. Więc jaka konfiguracja wg was będzie najlepsza dla jakości dźwięku. .
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  sunrise84
  Level 42  
  Elizo wrote:
  słucham muzyki z radia internetowego i innych serwisów internetowych.


  No więc hmmm.

  Rozumiem że masz transmisję na poziomie przynajmiej 320kbps.

  Przy niższej nie ma sensu ładować 3800zł w sprzęt średniej klasy aby słuchać na nim internetowego przekazu.

  Ale nasz klient nasz Pan jak to mówią w sklepach.

  Yamaha AS701 jest wzmacniaczem gdzie uzyskasz ok 100W na kanał przy 8ohm .

  Do tego jakieś kolumny .

  Pytanie tylko czego oczekujesz od kolumn(głośniki wchodzą w skład kompletnej kolumny).
 • #3
  Mobali
  Level 38  
  Elizo wrote:
  Chcę poprawić diametralnie jakość dźwięku. I nie wiem czy lepszy byłby wzmacniacz AS701 + głośniki. czy amplituner + głośniki.
  Do osłuchu muzyki zdecydowanie bardziej nadaje się klasyczny wzmacniacz. Amplituner to rozwiązanie, które sprawdza się właściwie wyłącznie w kinie domowym. Mimo tego, niektórzy wymagający użytkownicy, także do współpracy z wideo (filmy czy koncerty) preferują klasyczny system stereo.
  Elizo wrote:
  Ponoć jakościowo sam wzmacniacz (701) jest lepszy niż ten wbudowany w amplituner (602) - czy różnica w odsłuchu jest duża?
  Różnica jest duża, szczególnie przy dynamicznej muzyce i większej głośności. Poza budową końcówki mocy wzmacniacza, znacznie istotniejsza jest wydajność układów zasilania, które szczególnie w popularnych amplitunerach są bardzo słabe i zdecydowanie niewystarczające do poprawnego wysterowania nawet mniej wymagających kolumn.
  Elizo wrote:
  Więc jaka konfiguracja wg was będzie najlepsza dla jakości dźwięku.
  Beż wątpienia dla jakości dźwięku najlepszy będzie zestaw składający się ze stereofonicznego wzmacniacza i dwóch odpowiednio dobranych kolumn. To także mniejszy wydatek, bo nie musisz inwestować w wielokanałowy zestaw kolumn.
 • #5
  Mobali
  Level 38  
  sunrise84 wrote:
  Yamaha AS701 jest wzmacniaczem gdzie uzyskasz ok 100W na kanał przy 8ohm .
  Teoretycznie - dyskutowaliśmy o tym poprzednio w innym wątku. Jednak w tym wypadku, w porówananiu z amplitunerem, nie jest to aż tak istotne, bo wzmacniacz zagra znacznie lepiej.
  sunrise84 wrote:
  https://www.salonydenon.pl/zestawy-stereo/zestaw-stereo-pma-600ne-six.html
  ...pod warunkiem, że komuś odpowiada Denon i jego brzmienie oraz niezbyt wybitne kolumny oferowane w tym zestawie. Radzę kupować samodzielnie, kierując się własnymi preferencjami brzmieniowymi weryfikowanymi podczas porównawczych odsłuchów testowych. Praktycznie każdy salon audio, a nawet lepsze komisy oferują tego typu możliwości.
 • #6
  Elizo
  Level 2  
  Amlituner Yamaha 602 brałam pod uwagę gdyż jest to amplituner stereo (a nie amplituner kina domowego) , który oferuje m.in. obsługę serwisów muzycznych (Spotify, Tidal, Deezer i inne), odtwarzanie muzyki przesyłanej bezprzewodowo z urządzeń mobilnych (za pomocą Wi-Fi, Bluetooth, Airplay) lub komputera/serwera NAS, radio internetowe.
 • #7
  sunrise84
  Level 42  
  Mobali wrote:
  Teoretycznie - dyskutowaliśmy o tym poprzednio w innym wątku. Jednak w tym wypadku, w porówananiu z amplitunerem, nie jest to aż tak istotne, bo wzmacniacz zagra znacznie lepiej.


  Pominałem ten szczegół SPECJALNIE chyba doskonale wiesz co mam na myśli.

  Jeżeli autorka tego tematu ma 3800zł i chce nowy sprzęt z gwarancją to doradź coś dobrego.

  Dalej, zakup takich rzeczy jak właśnie kolumny i sprzęt należy przeprowadzić po odsłuchach, masz tutaj rację.

  Ale czytając ten temat od początku obecnie muzyka jest odtwarzana na "głośnikach" komputerowych nie mylić z głośnikami wbudowanymi w laptopa.

  Więc WIĘKSZE lub MNIEJSZE różnice brzmieniowe pomiędzy zestawami podczas pierwszego zakupu nie będą aż tak odczuwalne.

  Ale pierw tak jak mówisz należy się przejść do salonu audio i odsłuchać z maksymalnie 5 zestawów kolumn, wtedy możemy nabrać jakieś ogłady w tym wszystkim.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Mobali wrote:
  Jednak w tym wypadku, w porówananiu z amplitunerem, nie jest to aż tak istotne, bo wzmacniacz zagra znacznie lepiej.


  Jeszcze należy wziąśc pod uwagę jakim amplitunerem .

  Jeżeli będziemy się skupiać na nowych amplitunerach STEREO !
 • #8
  Mobali
  Level 38  
  Mimo faktu, że to amplituner stereo, i tak wskazany wzmacniacz tego samego producenta wypadnie znacznie korzystniej. Po prostu im mniej dodatkowych elementów obciążających zasilacz i wprowadzających zakłócenia, tym lepiej. Jeśli jednak najbardziej istotną dla Ciebie kwestią jest obsługa serwisów internetowych oraz komunikacja bezprzewodowa musisz sama zdecydować i gdzieś pójść na kompromis. Warto pamiętać, że zachowując wysoką jakość toru stereo, funkcje sieciowe można uzyskać także za pomocą zewnętrznego odtwarzacza multimedialnego i sieciowego. To także może się okazać tańszym rozwiązaniem.

  Stawiając na pierwszym planie jakość dźwięku, trzeba brać jednak pod uwagę przynajmniej przyzwoity wzmacniacz i dobrze dobrane kolumny. Oczywiście ten kierunek ma to sens tylko wtedy, jeśli będziesz także korzystać z najwyższej jakości źródeł sygnału (internet raczej nim nie jest). Dobrą jakość uzyskasz dzięki odtwarzaczom (CD, SACD, BD czy DVD), z gramofonu analogowego albo korzystając z dobrej klasy DAC (przetwornik C/A).

  sunrise84 wrote:
  Jeżeli autorka tego tematu ma 3800zł i chce nowy sprzęt z gwarancją to doradź coś dobrego. Dalej, zakup takich rzeczy jak właśnie kolumny i sprzęt należy przeprowadzić po odsłuchach, masz tutaj rację.
  W drugim zdaniu sam odpowiedziałeś sobie na pytanie z pierwszej części. Zamiast polecać komuś konkretny sprzęt zwykle radzę kierować się własnymi preferencjami i weryfikować wszelkie z natury subiektywne opinie podczas samodzielnego odsłuchu.
  sunrise84 wrote:
  Więc WIĘKSZE lub MNIEJSZE różnice brzmieniowe pomiędzy zestawami podczas pierwszego zakupu nie będą aż tak odczuwalne.
  Owszem, będą bardzo czytelne. Chyba, że ktoś kompletnie nie ma słuchu. Można dyskutować o "usłyszeniu" kabli czy rodzaju kolców pod kolumnami. Ale zasadnicze różnice pomiędzy konkretnymi zestawami są zwykłe jasne oraz bardzo czytelne nawet dla początkującego i zupełnie "niewyrobionego" amatora.
  sunrise84 wrote:
  Jeszcze należy wziąć pod uwagę jakim amplitunerem .
  W tym wypadku oba porównywane urządzenia są dokładnie wskazane i pochodzą od tego samego producenta. Proponuję odsłuchać obie te propozycje i samodzielnie sprawdzić co jednak zagra lepiej. Sądzę, że bez trudu wyłapiesz te "większe" i te "mniejsze" różnice brzmieniowe
  ;-)
 • #9
  Borutka
  Level 29  
  Pomijając gusta, w AS-701 jest powietrze, jest błysk i ogień. Żeby wejść na poziom AS-701, musiałabyś kupić RN803, ale wtedy dostaniesz też sporo więcej niż można się spodziewać. Jeśli mieszkasz w bloku, do kompletu weź używane Zensor 3 lub nowe Heco Aurora 300. Przekroczysz budżet, ale na dobry początek obiektywnie będzie z tego rakieta.
  No ale wiadomo.... zawsze lepiej najpierw odsłuchać.
 • #10
  Mobali
  Level 38  
  Borutka wrote:
  ...jest powietrze, jest błysk i ogień.
  Dokładnie. I zwykle ciężko wykrzesać takie smaczki z budżetowego amplitunera. I choć AS-701 także doskonałością nie jest, nie jest też sprzętem audiofilskim, to bez wątpienia zagra o niebo lepiej od "sześćsetdwójki".