Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki sprzęt? Amlituner Yamaha r-n602 czy wzmacniacz AS701

Elizo 16 Jan 2021 13:53 1296 9
 • #1
  Elizo
  Level 2  
  Co sądzicie o amplitunerze Yamaha r-n602?
  słucham muzyki z radia internetowego i innych serwisów internetowych. Mam głośniki komputerowe podłączone do laptopa. Chcę poprawić diametralnie jakość dźwięku. I nie wiem czy lepszy byłby wzmacniacz AS701 + głośniki. czy amplituner + głośniki. Oba modele są mniej więcej w tej samej cenie. Ponoć jakościowo sam wzmacniacz (701) jest lepszy niż ten wbudowany w amplituner (602) - czy różnica w odsłuchu jest duża? Myślałam też o o kombinacji amplituner Yamaha 303 d + lepsze głośniki.
  Budżet na całość ok 3800 zł. Więc jaka konfiguracja wg was będzie najlepsza dla jakości dźwięku. .
 • #2
  sunrise84
  Level 42  
  Elizo wrote:
  słucham muzyki z radia internetowego i innych serwisów internetowych.


  No więc hmmm.

  Rozumiem że masz transmisję na poziomie przynajmiej 320kbps.

  Przy niższej nie ma sensu ładować 3800zł w sprzęt średniej klasy aby słuchać na nim internetowego przekazu.

  Ale nasz klient nasz Pan jak to mówią w sklepach.

  Yamaha AS701 jest wzmacniaczem gdzie uzyskasz ok 100W na kanał przy 8ohm .

  Do tego jakieś kolumny .

  Pytanie tylko czego oczekujesz od kolumn(głośniki wchodzą w skład kompletnej kolumny).
 • #3
  Mobali
  Level 39  
  Elizo wrote:
  Chcę poprawić diametralnie jakość dźwięku. I nie wiem czy lepszy byłby wzmacniacz AS701 + głośniki. czy amplituner + głośniki.
  Do osłuchu muzyki zdecydowanie bardziej nadaje się klasyczny wzmacniacz. Amplituner to rozwiązanie, które sprawdza się właściwie wyłącznie w kinie domowym. Mimo tego, niektórzy wymagający użytkownicy, także do współpracy z wideo (filmy czy koncerty) preferują klasyczny system stereo.
  Elizo wrote:
  Ponoć jakościowo sam wzmacniacz (701) jest lepszy niż ten wbudowany w amplituner (602) - czy różnica w odsłuchu jest duża?
  Różnica jest duża, szczególnie przy dynamicznej muzyce i większej głośności. Poza budową końcówki mocy wzmacniacza, znacznie istotniejsza jest wydajność układów zasilania, które szczególnie w popularnych amplitunerach są bardzo słabe i zdecydowanie niewystarczające do poprawnego wysterowania nawet mniej wymagających kolumn.
  Elizo wrote:
  Więc jaka konfiguracja wg was będzie najlepsza dla jakości dźwięku.
  Beż wątpienia dla jakości dźwięku najlepszy będzie zestaw składający się ze stereofonicznego wzmacniacza i dwóch odpowiednio dobranych kolumn. To także mniejszy wydatek, bo nie musisz inwestować w wielokanałowy zestaw kolumn.
 • #5
  Mobali
  Level 39  
  sunrise84 wrote:
  Yamaha AS701 jest wzmacniaczem gdzie uzyskasz ok 100W na kanał przy 8ohm .
  Teoretycznie - dyskutowaliśmy o tym poprzednio w innym wątku. Jednak w tym wypadku, w porówananiu z amplitunerem, nie jest to aż tak istotne, bo wzmacniacz zagra znacznie lepiej.
  sunrise84 wrote:
  https://www.salonydenon.pl/zestawy-stereo/zestaw-stereo-pma-600ne-six.html
  ...pod warunkiem, że komuś odpowiada Denon i jego brzmienie oraz niezbyt wybitne kolumny oferowane w tym zestawie. Radzę kupować samodzielnie, kierując się własnymi preferencjami brzmieniowymi weryfikowanymi podczas porównawczych odsłuchów testowych. Praktycznie każdy salon audio, a nawet lepsze komisy oferują tego typu możliwości.
 • #6
  Elizo
  Level 2  
  Amlituner Yamaha 602 brałam pod uwagę gdyż jest to amplituner stereo (a nie amplituner kina domowego) , który oferuje m.in. obsługę serwisów muzycznych (Spotify, Tidal, Deezer i inne), odtwarzanie muzyki przesyłanej bezprzewodowo z urządzeń mobilnych (za pomocą Wi-Fi, Bluetooth, Airplay) lub komputera/serwera NAS, radio internetowe.
 • #7
  sunrise84
  Level 42  
  Mobali wrote:
  Teoretycznie - dyskutowaliśmy o tym poprzednio w innym wątku. Jednak w tym wypadku, w porówananiu z amplitunerem, nie jest to aż tak istotne, bo wzmacniacz zagra znacznie lepiej.


  Pominałem ten szczegół SPECJALNIE chyba doskonale wiesz co mam na myśli.

  Jeżeli autorka tego tematu ma 3800zł i chce nowy sprzęt z gwarancją to doradź coś dobrego.

  Dalej, zakup takich rzeczy jak właśnie kolumny i sprzęt należy przeprowadzić po odsłuchach, masz tutaj rację.

  Ale czytając ten temat od początku obecnie muzyka jest odtwarzana na "głośnikach" komputerowych nie mylić z głośnikami wbudowanymi w laptopa.

  Więc WIĘKSZE lub MNIEJSZE różnice brzmieniowe pomiędzy zestawami podczas pierwszego zakupu nie będą aż tak odczuwalne.

  Ale pierw tak jak mówisz należy się przejść do salonu audio i odsłuchać z maksymalnie 5 zestawów kolumn, wtedy możemy nabrać jakieś ogłady w tym wszystkim.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Mobali wrote:
  Jednak w tym wypadku, w porówananiu z amplitunerem, nie jest to aż tak istotne, bo wzmacniacz zagra znacznie lepiej.


  Jeszcze należy wziąśc pod uwagę jakim amplitunerem .

  Jeżeli będziemy się skupiać na nowych amplitunerach STEREO !
 • #8
  Mobali
  Level 39  
  Mimo faktu, że to amplituner stereo, i tak wskazany wzmacniacz tego samego producenta wypadnie znacznie korzystniej. Po prostu im mniej dodatkowych elementów obciążających zasilacz i wprowadzających zakłócenia, tym lepiej. Jeśli jednak najbardziej istotną dla Ciebie kwestią jest obsługa serwisów internetowych oraz komunikacja bezprzewodowa musisz sama zdecydować i gdzieś pójść na kompromis. Warto pamiętać, że zachowując wysoką jakość toru stereo, funkcje sieciowe można uzyskać także za pomocą zewnętrznego odtwarzacza multimedialnego i sieciowego. To także może się okazać tańszym rozwiązaniem.

  Stawiając na pierwszym planie jakość dźwięku, trzeba brać jednak pod uwagę przynajmniej przyzwoity wzmacniacz i dobrze dobrane kolumny. Oczywiście ten kierunek ma to sens tylko wtedy, jeśli będziesz także korzystać z najwyższej jakości źródeł sygnału (internet raczej nim nie jest). Dobrą jakość uzyskasz dzięki odtwarzaczom (CD, SACD, BD czy DVD), z gramofonu analogowego albo korzystając z dobrej klasy DAC (przetwornik C/A).

  sunrise84 wrote:
  Jeżeli autorka tego tematu ma 3800zł i chce nowy sprzęt z gwarancją to doradź coś dobrego. Dalej, zakup takich rzeczy jak właśnie kolumny i sprzęt należy przeprowadzić po odsłuchach, masz tutaj rację.
  W drugim zdaniu sam odpowiedziałeś sobie na pytanie z pierwszej części. Zamiast polecać komuś konkretny sprzęt zwykle radzę kierować się własnymi preferencjami i weryfikować wszelkie z natury subiektywne opinie podczas samodzielnego odsłuchu.
  sunrise84 wrote:
  Więc WIĘKSZE lub MNIEJSZE różnice brzmieniowe pomiędzy zestawami podczas pierwszego zakupu nie będą aż tak odczuwalne.
  Owszem, będą bardzo czytelne. Chyba, że ktoś kompletnie nie ma słuchu. Można dyskutować o "usłyszeniu" kabli czy rodzaju kolców pod kolumnami. Ale zasadnicze różnice pomiędzy konkretnymi zestawami są zwykłe jasne oraz bardzo czytelne nawet dla początkującego i zupełnie "niewyrobionego" amatora.
  sunrise84 wrote:
  Jeszcze należy wziąć pod uwagę jakim amplitunerem .
  W tym wypadku oba porównywane urządzenia są dokładnie wskazane i pochodzą od tego samego producenta. Proponuję odsłuchać obie te propozycje i samodzielnie sprawdzić co jednak zagra lepiej. Sądzę, że bez trudu wyłapiesz te "większe" i te "mniejsze" różnice brzmieniowe
  ;-)
 • #9
  Borutka
  Level 29  
  Pomijając gusta, w AS-701 jest powietrze, jest błysk i ogień. Żeby wejść na poziom AS-701, musiałabyś kupić RN803, ale wtedy dostaniesz też sporo więcej niż można się spodziewać. Jeśli mieszkasz w bloku, do kompletu weź używane Zensor 3 lub nowe Heco Aurora 300. Przekroczysz budżet, ale na dobry początek obiektywnie będzie z tego rakieta.
  No ale wiadomo.... zawsze lepiej najpierw odsłuchać.
 • #10
  Mobali
  Level 39  
  Borutka wrote:
  ...jest powietrze, jest błysk i ogień.
  Dokładnie. I zwykle ciężko wykrzesać takie smaczki z budżetowego amplitunera. I choć AS-701 także doskonałością nie jest, nie jest też sprzętem audiofilskim, to bez wątpienia zagra o niebo lepiej od "sześćsetdwójki".