Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Linia kroplująca grawitacyjna - wydajność

pkolodziej 16 Jan 2021 16:56 1074 4
    pkolodziej
    Level 4  
    Witam.
    Buduje linie kroplującą grawitacyjną do nawadniania pomidorów w tunelu która będzie sterowana przez arduino. Na początku miałem, użyć pompy ponieważ, wszystkie elektrozawory wymagają ciśnienia 0,2 bar. Pomyślałem, że wykonam siłownik zaworu, który nie będzie wymagał minimalnego ciśnienia. Dzięki temu zmniejszę koszt projektu.
    Schemat instalacji

Zasada działania w teorii jest taka.
    Centralka jest wyposażona w moduł GSM, po wysłaniu SMS zawór się otworzy a zamknie gdy przepływomierz odmierzy ustaloną wartość wody. Założenie jest takie, że zawór zamknie się po 25l (25 krzaków czyli 1l na krzak) . Zawór musi być zamykany po upłynięciu danej ilości wody a nie ustawieniu czasowym, ponieważ im mniejszy będzie słup wody to będzie malała wydajność linii.
    Problem polega na tym, że przepływomierz odmierza prawidłowo wodę przy prędkości przepływu 3l/min. Woda z beczki o wysokości słupa 1m wylatuje przez zawór 1/2 cala dn15 w ilości 5/l min.

Do linii kroplującej nie mogę użyć takich kroplowników (2,4,8, lub 16l/h) ponieważ wymagają ciśnienia minimum 0,5bar, a linia będzie miała max 0,2bar

Teraz banalne pytanie, bo ja już zgłupiałem.
    Czy jeśli zamiast wyżej pokazanych kroplowników, użyje zwykłych wkłuwek , do tego dam zwykły wężyk 5mm, to czy ilość upłyniętej wody będzie taka sama na początku jak i na końcu linii ?

Tak ma to wyglądać, emiterów nie będzie bo mają one tylko 2l/h co przy 25 pomidorach daje 50l/h czyli niecałe 1l/min.

Starałem się wyjaśnić jak najprościej mój problem, mam nadzieje, że wiecie o co mi chodzi.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    101pawel
    Level 27  
    Cały sens podlewania kropelkowego polega na dostarczeniu do każdej rośliny takiej samej ilości wody w tym samym czasie. Jeśli nie dasz kroplowników z kompensacją ciśnienia, to nie spełnisz tego warunku. Kroplowników z kolei jak sam zauważyłeś nie możesz stosować, bo masz zbyt niskie ciśnienie. Tym samym zabawa w zdalne sterowanie elektrozaworem to niestety przerost formy nad treścią.
    Pozdrawiam.
    pkolodziej
    Level 4  
    Muszę to jakoś rozwiązać . Tunel mam oddalony o 20km od miejsca zamieszkania, nie raz było tak że nie miał mi kto podlać i sam musiałem jechać przed pracą. Taki system to dla mnie bardzo duże ułatwienie .
    101pawel
    Level 27  
    Skoro musisz, to zrób tak: 6mb linii kropkującej to nie jest żadna odległość, kup wkłuwki i tyle. Ostatnia roślina dostanie nieco mniej wody, ale będzie to tylko parę procent mniej przy użyciu typowego 5mm wężyka zakończonego zwykłym kroplownikiem patykowym z labiryntem (poniżej 20 gr/szt). Gdybyś chciał, by każda roślina dostała taką sama ilość wody grawitacyjnie, to do każdego rzędu połóż dwa węże - nie są drogie, a właściwie są b. tanie. Jeden wąż podłącz do zbiornika wody "z przodu", a drugi "od tyłu". Te węże do trójnika, a trójnik do zbiornika. Tym samym każda roślina będzie dostawała wodę z dwóch wężyków. To jest rozwiązanie najprostsze z skutecznych.
    pkolodziej
    Level 4  
    Dzieki. Zrobię tak jak na rysunku u Ciebie.