Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Laptop Toshiba Satellite L50D-B - bardzo ciemny obraz z matrycy.

Calvoman 17 Jan 2021 21:15 750 14
    Calvoman
    Level 3  
    Cześć Wszystkim.
    Może już ten temat byl poruszany. Toshiba satellite wyświetla dobrze na zewnętrzym monitorze natomiast ekran laptopa jest potwornie ciemny. Trzeba świecić latarką 🙈😁, żeby cokolwiek zobaczyć I ledwo widać. . Zdjąłem ramkę obudowy matrycy, na dole pod matryca napisane DO NOT TOUCH 🙄 kilka przewodow do kamery, no i nie mam pojęcia co sprawdzać. Może ktoś pomoże, będę bardzo wdzięczny.
    Wiem, że w tych laptopach często pada taśma łącząca monitor z płytą, ale nawet nie wiem która to taśma i gdzie ona jest w dwu zawiasach obudowy monitora są tylko zwykle przewody. 🤔
    Czytałem o wadliwym inwerterze, ale też nie mam pojęcia gdzie on jest. 😱 Może ktoś miał już taki przypadek?
    Dzięki za pomoc 🤔 Pozdrawiam.
  • Helpful post
    barzwiszc93
    Level 15  
    Miałem podobny przypadek, jednak w znacznie starszej Toshibie Satellite. Modelu nie pamiętam.
    Myślę że może być przyciemnione podświetlenie na maksa. Matryca sama w sobie wyświetla obraz, jednak do jego czytelności jest zastosowane podświetlenie, które może być mocno przyciemnione, albo po prostu padło. Skoro coś tam widać w nocy, a matryca świeci dobrze, ale za ciemno- stawiam na podświetlenie. A tu już mogą być przewody, lub sama świetlówka.
  • Helpful post
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Inwerter to raczej w starszym laptopie byś znalazł ;) Trzeba zrobić pomiary na złączu matrycy na płycie. Czujesz się na siłach by to zrobić niczego nie zwierając?

Podaj dokładny model laptopa najlepiej z oznaczeniem płyty głównej.
    Calvoman
    Level 3  
    Dziękuję Panowie za wszelkie podpowiedzi.

Sylwek dzięki. Dołączam zdjęcia modelu i płyty. Myślę , że dam radę pomierzyć. Popełniłem co prawda tylko technikum elektryczne specjalność elektroenergetyka i to 25 lat temu haha, w zawodzie nie pracuję, ale ręce mi się jeszcze nie trzęsą.
    To laptop mojej 12letniej córki, razem go rozkręciliśmy, co dziwne córce się bardziej podoba ta elektronika niż lalki 😁.
    A dodam jeszcze, że na kilka dni przed tym zonkiem pojawiały się pasy na monitorze. Znikał obraz. Córka ruszała pokrywa i później odpalała kompa i było ok. Później w ogóle komputer nie ruszał. Przez przycisk start. Myślałem że gniazdo zasilania. Ale zmierzylem że napięcie 19 V dochodzi do płyty. Taka historia.

Pomierzę co trzeba. Jak mi dasz radę wytłumaczyć co i jak gdzie. Mogę też fotki zbliżenia porobić jak mi zaznaczysz które elementy mam sfotografować. Dzięki. Dołączam 2 zdjęcia. Pozdrawiam.
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Wg. specyfikacji Link ten model oparto o AMD
    Quote:
    Satellite L50D-B-14P
    PART NUMBER: PSKULE-01L002EN

AMD A4-6210 Quad-Core Accelerated Processor

Na jednej ze stron płyty (mobo) powinien być napis > platforma
    - Quanta BLM rev.E
    Laptop Toshiba Satellite L50D-B - bardzo ciemny obraz z matrycy. Laptop Toshiba Satellite L50D-B - bardzo ciemny obraz z matrycy.
    :!:
    :idea: Potrzebne pomiary na złaczu matrycy
    - masz kol. miernik i "sprawne , nie drżące rece" (zeby nie zrobić zwarcia na pin. złacza matrycy)

Przy zabawie z tasiemka matrycy
    - odłacz zasilanie i wyjmij Akumulator , potem dopiero można sie ... zając tasiemką
    Filmik z rozbiórki z komentarzem (co i jak) Link

:idea: Moja rada znajdz serwis lub kogoś z tego forum (ogłaszaja się )

P.s
    Zbliżone
    - Quanta DA0BLKMB6E0 pod AMD > SM dostępny
    * Toshiba Satelitte L50-B-1FM DA0BLKMB6E0 REV.E
    - oshiba L50-B-175 (DABLIDMB8E0 Rev E) częściowo , pod Intel i5-4210U

Laptop Toshiba Satellite L50D-B - bardzo ciemny obraz z matrycy. Laptop Toshiba Satellite L50D-B - bardzo ciemny obraz z matrycy.
    Calvoman
    Level 3  
    Dziękuję za podpowiedzi
    jeśli dobrze rozumiem To przewód zasilający matryce jest patrząc z góry w prawym zawiasie i oznaczyłem go na zdjęciach na pomarańczowo. na filmiku na YouTubie nazywają go Split cable. Rozumiem że muszę wyciągnąć wtyczkę i dostać się tam pod spód aby zrobić pomiary na płycie. będzie to moje zasilanie matrycy. 🤔
    powiem szczerze że laptop kupiłem córce już jako mocno używany za parę stówek więc nie wiem czy jest sens inwestować w naprawę Tym bardziej że wiem że z Toshiba zawsze były i są problemy. Szczerze to wolałbym nie rozbierać laptopa na części pierwsze bo nie mam aż tak dużo wprawy Boję się żeby czegoś nie połamać. Dziękuję za wskazówki.

Inne przewody do monitora idą raczej do kamery i mikrofonu, więc wnioskuje, że dobrze odnalazłem zasilanie samej matrycy. Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Supercross
    Level 17  
    Czy ten model posiada czujnik światła? Możliwe że wystarczy w Windowsie wyłączyć funkcję automatycznego ściemniania.
  • Helpful post
    sylweksylwina
    Żaden laptop nie wyłączy całkiem podświetlenia nawet z czujnikiem.
  • Helpful post
    Supercross
    Level 17  
    Ostatnio miałem podobną sytuację i taka prosta sprawa rozwiązała problem. Później go odłączyłem i odinstalowałem. Laptop był dość stary a na nim win 10. Może jakaś aktualizacja coś zmieniła. Tylko sugestia. Pozdro
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    Ostatnio miałem podobną sytuację i taka prosta sprawa rozwiązała problem.

W jakim laptopie?
  • Helpful post
    sylweksylwina
    +1
    Prędzej obstawiałbym że laptop był dość stary + windows 10 i powstała jakaś anomalia, niż byłoby to spowodowane samym czujnikiem.
  • Helpful post
    safbot1st
    Level 43  
    sylweksylwina wrote:
    Żaden laptop nie wyłączy całkiem podświetlenia nawet z czujnikiem.

Mi w laptopie lenovo g580 został ściemniony obraz do zera (brightness klawiszami Fn celem oglądania filmu na monitorze zewnętrznym).
    Naprawiałem zdalnie. Przez parę dni diagnoza była - brak bootowania. Jakże mylna! :)
    Tymczasem logo POST i BIOS będą zawsze widoczne. Nie można się pomylić.
    Calvoman
    Level 3  
    Dziękuję Panowie za tyle komentarzy!

U mnie BIOS też jest ciemny jak zaraza, więc raczej wykluczam ściemnianie, rozjaśnianie systemowe. 😕Pewnie płyta, sama matryca lub podświetlenie matrycy się spaściło.😑
    Calvoman
    Level 3  
    Dokończę tylko temat.
    Kupiłem nową taśmę do matrycy, bo stara zachowywała się dziwnie jak się nią ruszało, jakby miała gdzieś przebicie, zwarcie. Koszt 25 złotych, ale to też nie pomogło. Dogadałem się z gościem, który sprzedaje matryce i miał tester do matryc, wysłałem mu cały laptop. W mojej matrycy spaliło się podświetlenie, a więc 350 złotych nowa matryca z 2letnia gwarancją i tfu tfu laptop córki hula. I tak zaoszczędzilem 150 złotych, bo tyle dodatkowo chcieli w lokalnym serwisie za test i wymianę matrycy.
    Dziękuję Wszystkim za pomoc!
    Pozdrawiam i Super Dnia!
    Calvoman
    Level 3  
    Dokończę tylko temat.
    Kupiłem nową taśmę do matrycy, bo stara zachowywała się dziwnie jak się nią ruszało, jakby miała gdzieś przebicie, zwarcie. Koszt 25 złotych, ale to też nie pomogło. Dogadałem się z gościem, który sprzedaje matryce i miał tester do matryc, wysłałem mu cały laptop. W mojej matrycy spaliło się podświetlenie, a więc 350 złotych nowa matryca z 2letnia gwarancją i tfu tfu laptop córki hula. I tak zaoszczędzilem 150 złotych, bo tyle dodatkowo chcieli w lokalnym serwisie za test i wymianę matrycy.
    Dziękuję Wszystkim za pomoc!
    Pozdrawiam i Super Dnia!

Dodano po 1 [minuty]:

Napisałem rozwiązanie w poprzednim poście. 😃Dobrego Dnia!