Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung UE55MU6172 - Nie włącza się, płyta BN94-12774A

18 Jan 2021 08:14 1230 34
  • Level 19  
    Witam,

TV nie startuje, brak obrazu. Widoczne są wyłącznie próby załączenia podświetlenia Led (cykliczne miganie, przygasanie). Wygląda to jak przeciążenie podczas próby załączenia elektroniki matrycy.

Oryginalnie w TV siedziała płyta BN94-12774A P45R. Podmiana na płytę BN94-12774A P44R z UE55MU6179 (podobno sprawna) nie rozwiązała problemu. Dodatkowo podmieniono zasilacz na inny - objawy identyczne.

Zauważyłem, że odpięcie jednej dowolnej taśmy od matrycy (BOE) pozwala na stabilne uruchomienie podświetlenia.

Czy możliwe, że uszkodzeniu uległa sama matryca?
  • Level 17  
    mogą być 2 przyczyny: zwarcie na elektronice matrycy lub zwarcie na podświetleniu ledowym.
  • Level 19  
    Wstępne pomiary nie wskazały zwarcia. Tak jak pisałem podpięta 1 lub 2 taśma z matrycą pozwala na start podświetlenia. Zapięcie obu daje dziwne efekty, jak by płyta główna powodowała przeciążenie.
  • Level 17  
    kolego ta płyta oryginalna nie jest dedykowana pod matrycę BOE niestety,albo masz inną płytę podpiętą albo inna matrycę.

Dodano po 57 [sekundy]:

podaj pełny model matrycy z naklejki i bn95-........
  • Level 19  
    Na podobno oryginalnej płycie jest oznaczenie BN94-12774A P45R oraz oznaczenie modelu UE55MU6172UXXH. Na obudowie tv jest identyczne oznaczenie UE55MU6172UXXH oraz wersja 08.

Na samej matrycy jest naklejka BOE oraz oznaczenie na taśmach: BN96-39903A PANEL REV.00
  • Level 17  
    chodzi o naklejkę na matrycy,na plecach matrycy

Dodano po 2 [minuty]:

model matrycy rozpoczyna się od CY-GM055......
  • Level 19  
    Na plecach jest taka naklejka w okolicach płyty zasilacza:

NO REV BN96-44614B
    BN96-44614B SHC "B"

55" MU 6100 BOE

Na dużej naklejce jest:

SK09BN9504562AS004K1T1553 KW04 55S6AU0VM

Model matrycy CY-GM055HGHV3H
  • Level 17  
    napisałem ci kolego,co powinno byc napisane na naklejce z modelem matrycy CY-GM055....... jesli tego brak to jest coś nie tak z tv,może to jakiś składak złożony z różnych części nie pasujących do siebie.Na razie z tego co podajesz masz płytę nie pasującą do samej matrycy.
  • Level 36  
    j4rek wrote:
    Oryginalnie w TV siedziała płyta BN94-12774A

Czy jest możliwe że ktoś grzebał w tym TV wcześniej?
  • Level 19  
    Na pewno ktoś w nim grzebał - była podmieniana w serwisie rtv płyta główna na UE55MU6179UXZG BN94-12774A P44R i efekt jest ten sam. Nie wiem co tam siedziało oryginalnie.

A jakiej płyty mam szukać pod matrycę CY-GM055HGHV3H ?
  • Helpful post
    Level 36  
    Szukaj takich :

BN94-12438D , BN94-12438K , BN94-12486N
  • Helpful post
    Level 17  
    a no widzisz,czyli podejrzewałem dobrze,masz matrycę CSOT a nie BOE i tu masz problem.Kolega GanCegall podesłał ci model płyt które podejdą.
  • Level 19  
    Dziękuję za pomoc i podpowiedzi. Znajomy, którego jest tv będzie prawdopodobnie szukał płyty na podmianę. Jak coś będę wiedział czy naprawa się udała to dam znać.

Pozdrawiam
  • Level 19  
    Witam,

w TV została zamontowana płyta BN94-12438D. Niestety nie ma poprawy, jedyna różnica jest taka, że na matrycy są teraz zauważalne linie/paski.

Nadal występuje cykliczny restart - matryca nie dostaje napięcia zasilania (na liniach zasilania do taśmy można zaobserwować na oscyloskopie chwilowe próby załączenia zasilania - nie wygląda to jednak na zwarcie, ale na zwykłe wyłączenie zasilania).

Na jednej z PCB matrycy siedzi flash SPI 25Q32CSIG. Możliwe, że płyta nie może się dogadać z matrycą (np. uszkodzony wsad) i zrzuca napięcia zasilania.

Wychodzi na to, że problem jest z matrycą lub płyta, którą dostałem jest wadliwa.
  • Level 17  
    szukaj w takim razie płyty o oznaczeniu bn94-12774a

Dodano po 1 [minuty]:

może być też matryca uszkodzona elektronicznie,ale trzeba zacząć od sprawnej płyty głównej a później zabrać się za naprawę samej matrycy jeśli jest taka szansa.
  • Level 19  
    bn94-12774a posiadam 2 szt., ale czy są w 100% pewne to nie wiadomo.

Właściciel chyba już odpuszcza naprawę i tv pójdzie na części.
  • Level 11  
    Czy TV został naprawiony? Mam dokładnie ten sam model i dokładnie te same objawy uszkodzenia. Po wypięciu tylko jednej z taśm LCD TV rusza i słychać fonie stacji TV, stacje się przełączają TV z pilota można wprowadzić w stan czuwania. Po wpięciu taśmy TV samoczynnie się włącza po wpięci go do gniazdka 230V następuje restart który się zapętla. Przy dłuższym wyłączeniu z gniazdka zasilania (2-3 tygodnie) czasami uda mu się go załączyć i wtedy działa, by po ponownym załączeniu był już tylko czarny ekran z podświetleniem LED który za chwile przygasa i TV się restartuj. Z opisu skłaniam się do diagnozy że uszkodzony jest wyświetlacz, szkoda bo jak już wystartuje jest w 100% sprawny bez uszkodzeń.
    Samsung UE55MU6172 - Nie włącza się, płyta BN94-12774A
  • Level 19  
    Niestety tv nie ruszył na żadnej z dostarczonych płyt głównych i poszedł na części/złom. Nie było 100% pewności czy problemem była uszkodzona matryca.
  • Level 11  
    Jak za jakiś czas znowu wystartuje, postaram mu wgrać najnowszy firmware. Może pomoże. TV nie grzebany, model UE55MU6172 a na płycie głównej naklejka z opisem UE55MU6170.
  • Level 21  
    Czy są jakieś nowe wnioski odnośnie tej usterki, mam taki sam na stole.Po jakimś czasie zaskoczył, na matrycę wchodzą napięcia 3,2V 7,6V i 15V .Gdy usterka występuję ,nie załącza napięć 7,6 i 15V.
  • Service technician RTV
    MAIN BOARD BN94-12774A czyli płytka (bez elementów) BN41-02568B (lub A) / MODEL:KANT_M_BUILT_IN
    - pomiedzy A i B są pewne znaczące róznice (np. IC401 VLS1R0A)
    IC MainBoard:
    - cpu SDP1601,
    - KLM4G1FEPD, K4F8E30 4HBMGCH, 24512FD, 25Q40CLSIP, 25Q80DVSIG

Zazwyczaj winny cpu.
    Był temat na tym forum Link

Podswietlenie oparto o SM1251= modyfikacja układu 7014X.
    - w zał. driver podświetlenia _datasheet

BN41-02568B (bn94-12774a)
    Spoiler:

DTOS24EH7A BN40-00331A tuner
    KLM4G1FE3B
    K4F8E30
    25q80dvs1g
    25q40cls
    TAS5749m
    VPM1R0A
    VLS1R0A
    24512FD
  • Level 21  
    Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy.TV ciągle próbkuje/restartuje z podpiętymi taśmami matrycy. Jęśli jedną odłączę ,tv gra ,podświetlenie jest,brak treści obrazu.
    Teraz akurat jest znowu tak, że normalnie gra,obraz jest w porządku .
    Czyli wina procesora , może bardziej jego lutów BGA ?
  • Service technician RTV
    Jaka matryca ?
    Którą tasme odpinasz (lewa czy prawa)

Samsung UE55MU6172 - Nie włącza się, płyta BN94-12774A Samsung UE55MU6172 - Nie włącza się, płyta BN94-12774A Samsung UE55MU6172 - Nie włącza się, płyta BN94-12774A
  • Level 11  
    Obojetnie ktora tasme odpinam, TV startuje i podświetlenie ekranu jest (ledy swiecą). Ekran jest czarny bo nie ma jednej taśmy sterowania. Wiec nie jest to wina podswietlenia. Ono jest w porządku. To że podświetlenie sie wyłacza wynika z ciągłego restartowania TV przy wpiętych dwóch taśmach sterowania ekranu.
  • Level 19  
    W moim przypadku było tak samo. Odpięcie jednej dowolnej taśmy pozwalało na wystartowanie podświetlenia. Może zapięcie obu taśm powoduję zamknięcie szeregowego połączenia/obwodu kontrolnego (obecności poprawnego zapięcia obu taśm). Pozwala to wtedy procesorowi wysterować kontrolery/napięcia do matrycy i wtedy może następować jakieś przeciążenie powodujące restarty. Ja nie miałem innej matrycy do podmiany i temat został odpuszczony. Dodam, że na każdej z małych tasiemek matrycy (pod metalową maskownicą) jest zintegrowany chip-kontroler. Jeśli tam powstaje uszkodzenie to matryca do utylizacji.
  • Level 11  
    Ja byłem na tyle zdeterminowany, ze załączałem telewizor bez jednej tasiemki, wtedy startował i na włączonym telewizorze załączałem (wsuwałem) tasiemkę. Po jej wpięciu telewizor przestał odbierać program i znowu zaczynał się restartować. Wydaje mi się że uszkodzona jest jednak matryca.
  • Level 21  
    U mnie tak samo ,obojętnie którą wypnę tv startuje.Wczoraj po wymęczeniu tv i podawaniu m.i. zewnętrznego napięcia 3,2V na matrycę telewizor normalnie ruszył i działał cały dzień .Wiem na pewno że to nie to napięcie obciąża.Uruchamiałem go kilkukrotnie po przerwach i było ok. Dziś po nocy znowu nie działa. Na chwilę startuje ,jest głos, podświetlenie ok, brak treści obrazu i restart.
    Wydaję mi się że jest to usterka termiczna, albo BGA procesora na maine albo coś w matrycy-jak wstępnie nagrzane to działa.
    Być może i zasilacz, że jakieś napięcie krótko klęka przy rozruchu.
    Kiedyś w plazmie LG miałem taki przypadek że na zimno po nocy plazma nie startowała, zasilacz cykał włączał i wyłączał. Jak się coś podgrzało to się włączył i działał normalnie cały dzień.Potem mogłeś go do woli uruchamiać i wszystko było ok.
    Przeorałem cały zasilacz , luty elko ,nic to nie dało.Wymiana zasilacza na nowy pomogła.
    Trzymam skurczygnata(stary zasilacz) do dziś na pamiątkę.

Biorę suszarkę do ręki i spróbuję popodgrzewać maina , tcon i zasilacz.
  • Service technician RTV
    Napisz jaka matryca lub T-con
  • Level 21  
    matryca CY-GK055HGLVBH
    Pisząc T-con miałem oczywiście na myśli listwy / drivery od matrycy , jako że tu niema fizycznie osobnego t-cona.