Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofon TRACER STUDIO PRO... jak efektywnie podłączyć...

18 Jan 2021 11:00 1041 29
  • Level 9  
    Witam kolegów...
    Ostatnio nabyłem zestaw TRACER PRO STUDIO

https://www.euro.com.pl/mikrofony/tracer-studio-pro.bhtml

i chciałbym podłączyć go do komputera na tyle efektywnie, by nie szumiał... aktualnie wpinam go do karty zintegrowanej z płytą główną i po nagraniu próbki w Audacity dość mocno szumi... W zawiązku z powyższym:
    1) czy wystarczy zakupić zewnętrzną kartę dźwiękową na sticku USB, by wyeliminować szumy? (czy to coś da?)
    2) czy lepszym rozwiązaniem byłby zakup zewnętrznego interfejsu audio z obsługą mikrofonu pojemnościowego?
    Mam świadomość, że nie jest to sprzęt w pełni profesjonalnym, ale zależy mi aby nagrywał przyzwoicie...

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam

]Link[/url]
  • Level 35  
    Im lepsza karta dźwiękowa lub zastosowany zewnętrzny interfejs audio tym lepiej, ale musisz najpierw ocenić skąd pochodzą szumy. Jeżeli są to szumy własne mikrofonu to nic tu nie pomoże, chyba, że obróbka po nagraniu. Szumieć może też "pomieszczenie" jeżeli nie jest zaadaptowane. Szumy mogą pochodzić np. z wentylatora w komputerze. Normalnie możesz ich nie zauważać, ale po wychwyceniu ich przez czułą wkładkę pojemnościową słychać je bardzo w nagraniu. Interfejs z wejściem symetrycznym pozwoli wyeliminować w znacznym stopniu ewentualny przydźwięk sieci, ale nie szumy pomieszczenia lub szumy mikrofonu. Posłuchaj na Youtube testów tego mikrofonu i porównaj ze swoim nagraniem.
    https://www.youtube.com/results?search_query=tracer+studio+pro
  • Level 9  
    vieleicht wrote:
    Im lepsza karta dźwiękowa lub zastosowany zewnętrzny interfejs audio tym lepiej, ale musisz najpierw ocenić skąd pochodzą szumy. Jeżeli są to szumy własne mikrofonu to nic tu nie pomoże, chyba, że obróbka po nagraniu. Szumieć może też "pomieszczenie" jeżeli nie jest zaadaptowane. Szumy mogą pochodzić np. z wentylatora w komputerze. Normalnie możesz ich nie zauważać, ale po wychwyceniu ich przez czułą wkładkę pojemnościową słychać je bardzo w nagraniu. Interfejs z wejściem symetrycznym pozwoli wyeliminować w znacznym stopniu ewentualny przydźwięk sieci, ale nie szumy pomieszczenia lub szumy mikrofonu. Posłuchaj na Youtube testów tego mikrofonu i porównaj ze swoim nagraniem.
    https://www.youtube.com/results?search_query=tracer+studio+pro

Dzięki za podpowiedź i linka... dokonam analizy zgodnie z Twoim zaleceniem... generalnie zauważam też, że sam mikrofon jest bardzo cichy... nawet podbicie dB w Audacity niewiele daje, zwiększając tylko poziom szumów i zniekształceń... czy zastosowanie zewnętrznej karty dźwiękowej lub interfejsu może spowodować, że mikrofon stanie się "głośniejszy"?
  • Level 35  
    Do nagrywania tego mikrofonu najlepsze efekty da zastosowanie zewnętrznego interfejsu audio ze specjalnym preampem dla mikrofonu i zasilaniem phantom dla niego oraz połączenie kablem symetrycznym.
  • Level 9  
    vieleicht wrote:
    Do nagrywania tego mikrofonu najlepsze efekty da zastosowanie zewnętrznego interfejsu audio ze specjalnym preampem dla mikrofonu i zasilaniem phantom dla niego oraz połączenie kablem symetrycznym.

...rozumiem, że chodzi o kabel z typowymi końcówkami "mikrofonowymi"? Ten oryginalnie posiada mini jack i złącze "mikrofonowe" wpinane w sam mikrofon...
    ... czy polecałbyś jakąś konkretną markę, jeśli chodzi o interfejs zewnętrzny (Behringer, Presonius itp.). Zależy mi na niedrogim (ok. 150-200 max), a spełniającym swoje zadanie...
  • Level 35  
    Jeżeli chodzi tylko o podwyższenie jakości nagrań z mikrofonu to właściwie każdy interfejs z preampem i wejściem symetrycznym dla mikrofonu (nawet tani , Behringer, Presonius czy Focusrite) będzie przejściem o jedną, albo dwie ligi wyżej w porównaniu z popularną kartą dźwiękową.
  • Level 43  
    Poczytaj oceny klientów z linka który wkleiłeś w pierwszy post. Tu fragment jednego tekstu: " Szumy wyraźnie słyszalne, a nagrany głos bez „głębi” znanej z mikrofonów pojemnościowych. Sytuacja odwraca się o 180 stopni po podłączeniu do zewnetrznego interfejsu audio (u mnie tani Behringer UMC22 - ok.160 zł). Mikrofon zdecydowanie wymaga zasilania phantom, które taki interfejs oferuje. Nagranie przez interfejs jest doskonałej jakości nawet bez odszumiania".
    Doskonałej to przesada, ale na pewno sporo lepszej jak na zintegrowanej karcie.
    Za twoją kasę kupisz co najwyżej coś z Behringera (UM-2, UMC 22), ale możesz też poszukać używanego interfejsu innej firmy;
    vieleicht wrote:
    Presonius czy Focusrite

M-audio, ESI, Mackie itp.

Pozdrawiam.
  • Level 9  
    vieleicht wrote:
    Jeżeli chodzi tylko o podwyższenie jakości nagrań z mikrofonu to właściwie każdy interfejs z preampem i wejściem symetrycznym dla mikrofonu (nawet tani , Behringer, Presonius czy Focusrite) będzie przejściem o jedną, albo dwie ligi wyżej w porównaniu z popularną kartą dźwiękową.

Bardzo dziękuję za cenną poradę... a więc teraz rozglądam się za interfejsem audio... pozdrawiam :-)

Dodano po 1 [minuty]:

DjMapet wrote:
    Poczytaj oceny klientów z linka który wkleiłeś w pierwszy post. Tu fragment jednego tekstu: " Szumy wyraźnie słyszalne, a nagrany głos bez „głębi” znanej z mikrofonów pojemnościowych. Sytuacja odwraca się o 180 stopni po podłączeniu do zewnetrznego interfejsu audio (u mnie tani Behringer UMC22 - ok.160 zł). Mikrofon zdecydowanie wymaga zasilania phantom, które taki interfejs oferuje. Nagranie przez interfejs jest doskonałej jakości nawet bez odszumiania".
    Doskonałej to przesada, ale na pewno sporo lepszej jak na zintegrowanej karcie.
    Za twoją kasę kupisz co najwyżej coś z Behringera (UM-2, UMC 22), ale możesz też poszukać używanego interfejsu innej firmy;
    vieleicht wrote:
    Presonius czy Focusrite

M-audio, ESI, Mackie itp.

Pozdrawiam.

Serdeczne dzięki kolego... a więc mój najbliższy krok to zakup interfejsu... pozdrawiam :-)
  • Level 9  
    Stało się... dzisiaj odbieram Behringera UMC202 HD z paczkomatu... pewnie wieczór upłynie pod znakiem testów... Na razie zaznajamiam się z instrukcją i od razu mam pytanie... czy do tylnych wyjść służących do monitorów odsłuchowych można podłączyć jedynie i bezpośrednio same monitory (wedle instrukcji, czy też są to wyjścia na wzmacniacz? Nie chciałbym czegoś spalić na dzień dobry...

• Level 35  
    Do tego mikrofonu prawdopodobnie będziesz potrzebował jeszcze adaptera XLS-Mini jack (z konwerterem zasilania Phantom).
  • Level 9  
    vieleicht wrote:
    Do tego mikrofonu prawdopodobnie będziesz potrzebował jeszcze adaptera XLS-Mini jack (z konwerterem zasilania Phantom).

... dlatego od razu zaopatrzyłem się w odpowiedni kabel mikrofonowy XLR po obu stronach :-) Myślę teraz nad DAW... Pro Tools 10, Audacity czy Reaper?
  • Level 35  
    Tak może nie zadziałać, bo prawdopodobnie musi być konwerter zasilania. Sprawdź dokładnie w instrukcji, bo niektóre mikrofony z wyjściem XLR mają zasilanie nie 48V, tylko dostosowane np. do napięcia z kart dźwiękowych (kilka woltów). Żebyś sobie nie uszkodził tego mikrofonu przy okazji.
  • Level 9  
    vieleicht wrote:
    Tak może nie zadziałać, bo prawdopodobnie musi być konwerter zasilania. Sprawdź dokładnie w instrukcji, bo niektóre mikrofony z wyjściem XLR mają zasilanie nie 48V, tylko dostosowane np. do napięcia z kart dźwiękowych (kilka woltów). Żebyś sobie nie uszkodził tego mikrofonu przy okazji.

ups, tego nie przewidziałem, dzięki za cenną uwagę :-(
  • Level 35  
    Tak to wygląda, o ile będzie potrzebne to zwróć uwagę na to czy konwertuje zasilanie, bo są też takie identyczne na wygląd, pasywne przejściówki bez konwertera poziomu napięcia.
  • Level 9  
    vieleicht wrote:
    Tak to wygląda, o ile będzie potrzebne to zwróć uwagę na to czy konwertuje zasilanie, bo są też takie identyczne na wygląd, pasywne przejściówki bez konwertera poziomu napięcia.

Dzięki, prawdopodobnie uratowałeś mnie przed uszkodzeniem sprzętu... browar gwarantowany! :-)
    Hmm... nie wiem, czy nie zwrócę w tym wypadku tego mikrofonu (mam taką możliwość) i nie kupię z zasilaniem phantomowym...

Dodano po 51 [minuty]:

... jedno pytanko: jest szansa, że ten mikrofon wpięty do Behringera z wyłączonym napięciem 48V będzie działał lepiej niż ze zintegrowaną kartą w komputerze?
  • Level 35  
    Bez zasilania nie będzie działał w ogóle. Widzę, że jest napisane w specyfikacji tego Tracera - zasilanie: 1,5V.
  • Moderator of Acoustics
    showmannn wrote:
    bezpośrednio same monitory (wedle instrukcji, czy też są to wyjścia na wzmacniacz?

Są to wyjścia na wzmacniacz, na poziomie liniowym. Jeżeli monitory są aktywne, czyli mają wbudowany wzmacniacz, to takie podłączasz bezpośrednio. Jeżeli Twoje monitory nie mają wzmacniacza, to wpięcie ich bezpośrednio nic nie da, nic nie usłyszysz.
    W specyfikacji piszą że ma wyjścia TRS, czyli chyba symetryczne. W takim wypadku warto to wykorzystać jeżeli wzmacniacz przyjmuje sygnał symetryczny, i użyć kabli symetrycznych TRS, czy TRS/XLR.

showmannn wrote:
    jest szansa, że ten mikrofon wpięty do Behringera z wyłączonym napięciem 48V będzie działał lepiej niż ze zintegrowaną kartą w komputerze?

Producent nic nie pisze na ten temat. Co więcej sugeruje żeby podłączać do komputera przez dedykowany kabel.
    Nie miałem tego cuda w rękach i nie znając budowy wewnętrznej unikał bym takiego podłączania, mając na uwadze możliwość uszkodzenia mikrofonu.
    BDW, napisałem do producenta w tej sprawie, dam znać jak coś napisze.

Ale co miało by dać większe napięcie zasilania? W niektórych mikrofonach (z dobrą dokumentacją, np Shure PG81) piszą że napięcie zasilania ma tylko wpływ na maksymalny SPL, a dokładniej punkt w którym następuje przesterowanie sygnału w mikrofonie. Pozostałe parametry są bez zmian.
    Natomiast wiedząc jak są zasilane wkładki elektretowe, a takowa na 99,9% jest w tym mikrofonie, można wydedukować że podniesienie napięcia zasilania nic nie da. Robiłem jakiś czas temu w FAQ wpis o zasilaniu mikrofonów. Zachęcam do lektury.

Tak czy siak samo wpięcie tego mikrofonu przez przejściówkę do tego behringera a nie wejścia mikrofonowego da lepszy dźwięk i odstęp od szumów.
  • Level 9  
    Wielkie dzięki za bardzo szczegółowe wyjaśnienie... czyli mogę wpiąć ten mikrofon zwykłą przejściówką mini Jack - Jack do wejściac Behringera jako instrument zcwylaczonym napięciem Phantom bez żadnego ryzyka?
  • Level 35  
    showmannn wrote:
    Wielkie dzięki za bardzo szczegółowe wyjaśnienie... czyli mogę wpiąć ten mikrofon zwykłą przejściówką mini Jack - Jack do wejściac Behringera jako instrument zcwylaczonym napięciem Phantom bez żadnego ryzyka?

Tak, ale na 99,9% nie będzie działać.
  • Level 9  
    ... czyli jednak nie obejdzie się bez bez jakiejś taniej pojemnościówki... szkoda, ten Tracer ma fajne akcesoria... konwerter napięć też swoje kosztuje, więc chyba lepiej wziąć jako mikrofon... może Behringer C-1...?
  • Level 43  
    adambyw wrote:
    wkładki elektretowe, a takowa na 99,9% jest w tym mikrofonie,

Tu piszą że pojemnościowy z dużą membraną: https://www.tracer.pl/zestaw-z-mikrofonem-tracer-studio-pro
    Jest też sprzedawany z zasilaczem phantom: https://allegro.pl/oferta/tracer-studio-pro-mikrofon-zestaw-zasilacz-phantom-8760451607
    Tu ten sam mikrofon pod inną nazwą: https://www.amazon.in/Maono-AU-A03-Condenser-Microphone-Podcast/dp/B07JJ62B1B i fragment opisu" you can start recording, but if you want better recording effect, you might need an extra phantom power (not included) some pc models".
    Jak klikniesz w powyższym linku: " Quick Installation method [PDF 283 KB] " to wyświetli się obrazkowa instrukcja z opisem: "Audio mikser with 48V phantom power support".

Moim zdaniem, działa z zasilaniem BIAS - ale słabo, działa też z zasilaniem 48V - nieco lepiej.

Pozdrawiam.
  • Level 9  
    ... czyli kabel XLR-XLR ii 48 V nie powinien wyrządzić mu krzywdy?
  • Level 43  
    Poczytaj oceny klientów z linku który zamieściłeś: https://www.euro.com.pl/mikrofony/tracer-studio-pro.bhtml
    Wielu poleca choćby najtańszą kartę USB a jest też parę wpisów o zastosowaniu interfejsu audio z zasilaniem phantom, np na 4 stronie.

Jak ma służyć do nagrywania śpiewu a możesz go zwrócić, to zrób to i kup lepszy mikrofon pojemnościowy. Jak nie masz kasy na dobry mikrofon pojemnościowy, to lepiej kupić dynamiczny.

Pozdrawiam.
  • Level 9  
    DjMapet wrote:
    Poczytaj oceny klientów z linku który zamieściłeś: https://www.euro.com.pl/mikrofony/tracer-studio-pro.bhtml
    Wielu poleca choćby najtańszą kartę USB a jest też parę wpisów o zastosowaniu interfejsu audio z zasilaniem phantom, np na 4 stronie.

Jak ma służyć do nagrywania śpiewu a możesz go zwrócić, to zrób to i kup lepszy mikrofon pojemnościowy. Jak nie masz kasy na dobry mikrofon pojemnościowy, to lepiej kupić dynamiczny.

Pozdrawiam.

Witam szacowne grono kolegów...
    Na wstępie dziękuję za bardzo cenne porady i sugestie... dziś wykonałem kolejny ruch i zadzwoniłem do serwisu dystrybutora... uzyskałem odpowiedź, że ten mikrofon rzeczywiście nie obsługuje phantom'a mimo złącza XLR... po konsultacjach otrzymałem też info, że mogę testować go bezpiecznie bez i z napięciem 48 V....

Z kolei firma oferująca ten model mikrofonu z dodatkowym zasilaczem odpisała, że "wręcz powinno się go podpiąć pod phantom'a... wtedy >>rozwinie on skrzydła<< i uzyska właściwy potencjał"... mam nadzieję, że nie "rozwinie on skrzydeł" dosłownie i "nie odleci"... Jak sądzicie, przetestować bez obaw?

Niezależnie od tego, czy testy okażą się zadowalające i efekt będzie wystarczający czy nie, prawdopodobnie zostawię ten zestaw chociażby za dobre wykonanie kosza, ramienia i filtra... wtedy (być może) w grę faktycznie wejdzie zakup bardziej konkretnego mikrofonu...

Pozdrawiam (prawie)weekendowo :-)
  • Level 35  
    To jeszcze daj znać, czy faktycznie tak działa, tak jak twierdzi serwis.
  • Level 10  
    Pytanie do autora , i jak sobie poradziłeś w końcu z tym mikro ? również go mam i kombinuje co zrobić aby lepiej działał.
  • Level 9  
    vieleicht wrote:
    To jeszcze daj znać, czy faktycznie tak działa, tak jak twierdzi serwis.

Sorry, że tak długo milczałem... w końcu dopadłem chwilę wolnego czasu na testowanie i... zastanawiam się, kogo zatrudniają w tym serwisie... Mikrofon po podłączeniu do interfejsu audio (w moim przypadku Behringer UMC202HD) i podaniu napięcia phantomowego 48V staje się... w pełni wartościowym, prawdziwie działającym, czułym i głośnym mikrofonem pojemnościowym! Powiem więcej... w zwykłym pomieszczeniu bez wyciszenia, jakiejś dbałości o akustykę itp. właściwie nie zbiera żadnych szumów... po nagraniu w DAW nie trzeba kompletnie redukować żadnych szumów! Także jak dla mnie - nie jakiegoś tam profesjonalisty - bomba... do podcastów i audiobooków spokojnie, do wokalu również... oczywiście trzeba trochę wgłębić się w wiedzę o miksowaniu, postprodukcji... jeszcze nie jestem na tym etapie, ale pierwszy chrzest bojowy sprawdzający czy w ogóle ten mikrofon daje jakąkolwiek radę wypadł wg mnie doskonale!
    Teraz muszę złapać więcej czasu na drążenie tematyki, o której wspomniałem wcześniej...

Podsumowując, było warto i nie żałuję... tylko wiadomo, trzeba trochę doinwestować (interfejs audio koniecznie z phantomem albo zasilacz phantom i dobrej klasy karta dźwiękowa... chociaż lepiej chyba ten pierwszy wariant, bo mamy pewność że pozbywamy się niepotrzebnych zakłóceń z komputera)

Nie ma to jak "kompetentni" serwisanci, pozdrawiam :-)

Dodano po 9 [minuty]:

kukiz87 wrote:
    Pytanie do autora , i jak sobie poradziłeś w końcu z tym mikro ? również go mam i kombinuje co zrobić aby lepiej działał.

Witam, tak powyżej odpisałem... wstępnie podłączyłem ten mikrofon pod interfejs audio (Behringer UMC202HD) , włączyłem napięcie phantom i... mikrofon zaczął pracować tak jak powinien... nie zauważam żadnych szumów, nie ma potrzeby ich korekcji, głośno i wyraźnie nagrywa w DAW (a nie bawiłem się w wytłumianie pomieszczenia, normalny pokój). Jeżeli chcesz z niego wyciągnąć maximum to bez interfejsu audio nie obejdzie się... jest ich sporo na rynku... ja po długich analizach wybrałem ostatecznie wspomnianą markę i model i jak dla mnie rewelacja (stosunek jakości do ceny doskonały!) .

W przypadku nagrania wokali trzeba trochę posiedzieć nad programem DAW i zgłębić tajniki miksowania i edycji dźwięku... ile mikrofon wyciśnie w przypadku nagrywania klasycznych dźwięków, np. z gitary akustycznej? Myślę, że z pewnością wiele... ale do tego trzeba dojść metodą prób i doświadczeń... Pewnie znajdą się "wyznawcy" innych mikrofonów pojemnościowych, uznających je za lepsze... może i mają rację, ale jak na mój gust i potrzeby, zestaw który nabyłem w zupełności mi wystarczy...

Powodzenia i satysfakcji... z interfejsem z pewnością będziesz zadowolony z tego mikrofonu... :-)
  • Level 43  
    Czyli Twoje testy potwierdziły to, co zamieściłem w poście #21.
    Przyda się, bo już są i zapewne będą podobne wątki.

Pozdrawiam.
  • Level 9  
    DjMapet wrote:
    Czyli Twoje testy potwierdziły to, co zamieściłem w poście #21.
    Przyda się, bo już są i zapewne będą podobne wątki.

Pozdrawiam.

Dokładnie tak... też dziękuję Ci za tamtego posta... on spowodował, że z marszu nie oddałem go do sklepu, tylko drążyłem temat... myślę, że jak za tę cenę jego możliwości są naprawdę w porządku w tej klasie sprzętowej... mogło być znacznie gorzej... pamiętam pierwsze jego podłączenie do komputera na dedykowanym kabelku producenta... widać, więc że nie mają konkretnego maual'a, ten w pudełku wprowadza tylko w błąd...

Pozdrawiam
  • Level 43  
    Widocznie dystrybutor (Tracer) sam nie do końca wie co sprzedaje.
    Podany przeze mnie inny dystrybutor, sprzedający te same mikrofony pod nazwą Maono, zawarł w opisie wzmiankę o zasilaniu Phantom.

Nie chce mi się szukać, ale pewnie znalazło by się więcej dystrybutorów, sprzedających te mikrofony pod swoimi "markami". :-)

Pozdrawiam.