Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mazda 3 1,6 b+g - silnik nie chce zapalić, nie trzyma obrotów, gaśnie

KJAP1981 18 Jan 2021 23:31 273 6
    KJAP1981
    Level 3  
    Witam Forumowiczów,

problem jak w temacie, przy temp. -16 stopni Celsjusza auto nie chciało zapalić, zrobiło to po kilkunastu próbach, nie trzyma obrotów biegu jałowego, gaśnie. Dojazd do każdego skrzyżowania kończy się zgaśnięciem silnika. Pomimo przejechania 25 km i rozgrzania się silnika do temperatury roboczej objawy nie ustają. Samochód ma moc, normalnie przyspiesza, bez problemu przełącza się z benzyny na gaz.
    Gdzie szukać problemu w pierwszej kolejności?
    KJAP1981
    Level 3  
    Przepustnica na linkę i silnik elektryczny.
    KJAP1981
    Level 3  
    Obstukiwanie , niestety, nic nie pomogło, niedługo wymontuję przepustnicę i wtedy napiszę co i jak.
    KJAP1981
    Level 3  
    Po ponad tygodniu postoju auto odpaliło normalnie, silnik trzymał obroty i nie gasł, jakby wcześniejszy problem nigdy nie istniał. Diagnostyka komputerowa nie wykazała żadnych błędów mimo zaświecania się kontrolki "check engine" w czasie występowania usterki. Profilaktycznie, kilka dni później, zdemontowałem przepustnicę, odkręciłem od niej silnik krokowy i wszystko dokładnie wyczyściłem choć nie sprawiało wrażenia mocno brudnego poza delikatnym, czarnym osadem.
    Sprawdziłem też wszystkie kostki elektryczne i przeczyściłem styki preparatem do czyszczenia srebra. Wszystko działa bez problemu.

Z racji tego, że brudu wewnątrz było niewiele a usterka ustąpiła samoczynnie, jestem skłonny podejrzewać że winowajcą był przymarznięty silnik krokowy, który po jakimś czasie odtajał.

Temat do zamknięcia.