Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłączenie generatora asynchronicznego do sieci

boreclc 19 Jan 2021 00:38 534 7
 • #1
  boreclc
  Level 9  
  Szanowni Forumowicze,

  czy ktoś z Was orientuje się, czy w świetle obowiązujących kodeksów sieciowych jest możliwe przyłączenie małej elektrowni wodnej napędzanej turbiną z silnikiem asynchronicznym klatkowym 3f pracującym jako generator? Moc zespołu dwóch silników to 112 kW.
  W dokumencie dotyczącym przyłączenia jednostek wytwórczych NC RFG jest mnóstwo zapisów o kształtowaniu charakterystyk współczynnika mocy i częstotliwości od produkowanej mocy. W oczywisty sposób to nie dotyczy generatora asynchronicznego.
  Po rozmowach z różnymi "ekspertami" mam wrażenie, jakby było możliwe przyłączenie tylko jednostek wytwórczych synchronicznych przez przetwornice częstotliwości.
  Czy ktoś z Was mierzył się ostatnio z podobnym tematem?
  Pozdrawiam,
  Boreclc
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  trojan 12
  Level 33  
  Samych asynchronicznych się nie da bo trzeba się synchronizować z siecią (50 Hz).
  Jest możliwość inwertora + transformator tak jak w elektrowni słonecznej.
  Elektrownie wiatrowe mają prądnicę asynchroniczną /racja/ale też regulator i inwertor stabilizujący napięcie i częstotliwość.
 • #3
  3301
  Level 29  
  Właśnie asynchronicznych klatkowych przyłączonych do sieci nie ma potrzeby synchronizować, w mew silniki klatkowe są takimi generatorami ale uruchomionymi paręnaście lat temu więc ncrfg w obecnym zapisie nie było
 • #4
  trojan 12
  Level 33  
  Pytającemu chodzi o podłączenie elektrowni wodnej do sieci czyli prądnica synchroniczna w jednakowej fazie i częstotliwości.
 • #5
  stomat
  Level 36  
  Nie widzę powodu dla którego nie było by to możliwe. Przecież elektrownie wiatrowe też mają generatory asynchroniczne i jakoś je przyłączają. Pokaż który konkretnie zapis w którym dokumencie spędza ci sen z powiek.
  Kolega Trojan nie wie o czym pisze.
 • #6
  czesiu
  Level 34  
  trojan 12 wrote:
  Pytającemu chodzi o podłączenie elektrowni wodnej do sieci czyli prądnica synchroniczna w jednakowej fazie i częstotliwości.
  Raczej asynchroniczna.

  Słyszałem, że biogazownie do 100kW wykonuje się w dalszym ciągu na silnikach asynchronicznych, więc na pewno istnieje sposób zalegalizowania takiego źródła.
  Większe robią już synchroniczne ze względu na lepszą kontrolę nad mocą bierną. Przerabianie MEW z asynchronicznej na synchroniczną pewnie nie będzie opłacalne, wiec trzeba drążyć aż się zgodzą.
 • #7
  boreclc
  Level 9  
  stomat wrote:
  Nie widzę powodu dla którego nie było by to możliwe. Przecież elektrownie wiatrowe też mają generatory asynchroniczne i jakoś je przyłączają. Pokaż który konkretnie zapis w którym dokumencie spędza ci sen z powiek.
  Kolega Trojan nie wie o czym pisze.


  Konkretnie chodzi mi o zapisy zawarte w dokumencie "ZBIÓR WYMAGAŃ DLA MODUŁÓW WYTWARZANIA ENERGII TYPU A, W TYM
  MIKROINSTALACJI" wydanego przez Tauron (w załączniku). W warunkach przyłączeniowych jest zapis, że instalacja musi spełniać wszystkie wymagania określone w NC RFG (link: https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/nc-rfg).
  W załączonym dokumencie są wymienione różnego rodzaju źródła i sposób w jaki mają kształtować charakterystyki częstotliwości i cos(fi) w funkcji generowanej mocy. Dla źródeł odnawialnych przyłączonych przez falowniki jest to oczywiste. Jednak generator asynchroniczny pracuje w pełnej synchronizacji z siecią i nie mamy żadnych możliwości regulacji (oczywiście prócz mocy samej turbiny, czy dołączenia kondensatorów na wyjściu w celu utrzymania tg(fi)).
  Osoba pracująca w Tauronie powiedziała, że najlepiej będzie zastosować przemiennik częstotliwości, co jest dla mnie absurdem dla elektrowni tej mocy, których jest w Polsce wiele i działają w oparciu o silniki asynchroniczne.
 • #8
  stomat
  Level 36  
  Moim zdaniem to ciebie w ogóle nie dotyczy. Twój generator nie jest "synchronicznym modułem wytwarzania energii"

  Definicje:
  a) moduł wytwarzania energii - synchroniczny moduł wytwarzania energii albo moduł parku energii;
  b) synchroniczny moduł wytwarzania energii - niepodzielny zestaw instalacji, który może wytwarzać energię elektryczną w taki sposób, że częstotliwość generowanego napięcia, prędkość wirowania generatora oraz częstotliwość napięcia sieciowego pozostają w stałej proporcji i są tym samym zsynchronizowane;


  A w twoim generatorze prędkość wirowania generatora i częstotliwość sieci nie są zsynchronizowane bo występuje poślizg. W dodatku poślizg jest zmienny.
  Dotyczyło by to ciebie gdybyś podłączył to przez przemiennik. Jest napisane przecież:

  8. Wymagania w zakresie regulacji mocy biernej
  8.1. Wymagania ogólne: Mikroinstalacja przyłączona przez falownik musi być zdolna do pracy w normalnych warunkach eksploatacji w paśmie tolerancji napięcia od 0,85 Un do 1,1 Un z następującą mocą bierną:
  a) zgodnie z krzywą charakterystyki zadanej przez OSD w obrębie współczynników przesunięcia fazowego podstawowych harmonicznych napięcia i prądu od cos φ=0,9ind do cos φ =0,9poj, gdzie moc czynna wyjściowa mikroinstalacji jest równa 20% znamionowej mocy czynnej lub większa,
  b) bez zmian mocy biernej więcej niż o 10% znamionowej mocy czynnej mikroinstalacji przy mocy czynnej niższej niż 20% znamionowej mocy czynnej.


  A twój generator nie będzie podłączony przez falownik. No chyba że jest tak, że nie można już produkować energii w generatorach asynchronicznych. Najlepiej skontaktuj się z operatorem sieci i zapytaj.