Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica PIM6541NSU - Wyzwala bezpiecznik, zwarcie tranzystora IGBT

perch 19 Jan 2021 18:49 681 6
 • #1
  perch
  Level 27  
  Witam.

  Przy używaniu jednego z pól grzejnych wyzwala bezpiecznik w instalacji. Po pomiarach stwierdziłem uszkodzony tranzystor IGBT - zwarcie między wszystkimi jego wyprowadzeniami. Reszta pól działa poprawnie, mostki prostownicze sprawne.
  Sądziłem, że przyczyną był słaby docisk tranzystora do radiatora, ponieważ blaszka dociskająca była pęknięta. Jednak po wymianie tego tranzystora i poprawieniu mocowania do radiatora sytuacja się powtórzyła - od razu zwarcie i spalony tranzystor.

  Wśród których elementów szukać przyczyny zwarcia tranzystora?
 • Helpful post
  #2
  madamsz1
  Level 38  
  Dobrze sprawdzić kondensatory (te duże), sterowanie tranzystora i co najważniejsze induktor (cewkę).
  Jeden tranzystor padł ? pokaż zdjęcie płyty.
 • #3
  perch
  Level 27  
  Kondensatory zmierzone, pojemność taka jak znamionowa. Elementy sterowania tranzystorem w okolicach uszkodzonego tranzystora mierzone względem sprawnego pola jest w porządku - porównywalne wyniki. Po włączeniu wszystko ok, przy uruchomieniu tego jednego pola robi się zwarcie i pali tranzystor. Reszta pól działa.
  Amica PIM6541NSU - Wyzwala bezpiecznik, zwarcie tranzystora IGBT
 • #4
  madamsz1
  Level 38  
  Tranzystory wymień parą. Sprawdziłeś induktor ? (pole grzewcze, może jest uszkodzone).
 • #5
  perch
  Level 27  
  Tutaj mam 4 tranzystory na 4 pola grzewcze. Po jednym na każde pole. Reszta jest sprawna. Induktor z zewnątrz wygląda ok, nie widać uszkodzonego uzwojenia. Rezystancja bliska 0Ω. Nie mam miernika indukcyjności. Nie wiem czy podmieniając ten induktor z innymi nie uszkodzę sprawnych tranzystorów. Chyba, że da się innym sposobem sprawdzić induktor. Spróbuję jeszcze wlutować orginalny tranzystor, na razie próbowałem z demontażu z innej płyty - 20N60A4D. Oryginał to H30R1203.
 • Helpful post
  #6
  Telo
  Service technician RTV
  Witam

  Pola grzewcze zawsze sprawdzaj miernikiem indukcyjności, a ten tranzystor jak się uszkodzi to zawsze ma zwarte trzy wyprowadzenia czy tylko dwa, sterowanie na pewno sprawdzone? Zawsze wymienia się parami tranzystory.
 • #7
  perch
  Level 27  
  Płyta działa. Pomogło wstawienie oryginalnego tranzystora. Nałożona nowa pasta i poprawione mocowanie tranzystorów do radiatora. Fabryczne, pękające blaszki to porażka.

  Powiedzcie z doświadczenia jaką indukcyjność mają typowe cewki? Jaki to rząd wielkości? Na przyszłość warto wiedzieć jaki miernik kupić.
  Dzięki wszystkim za podpowiedzi.