Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakiego producenta invertera wybrać?

seba_x 20 Jan 2021 15:36 702 19
 • #1
  seba_x
  Level 31  
  Witam

  Planuję budowę instalacji 49kW, o ile panele mam już wstępnie wybrane to z falownikiem mam kłopot tzn. nie wiem którzy producenci są godni zaufania a których omijać z daleka.
  Dostałem kilka ofert od firm montujących PV, każdy chwali swój towar.
  Możecie coś doradzić ?
 • #2
  kosmos99
  Level 38  
  Przy tej mocy to raczej więcej niż jeden będzie?
  Fronius cieszy się dobrymi opiniami
 • #3
  seba_x
  Level 31  
  Tak, mają być dwie sztuki inverterów. Myślałem o SMA i Fronius ale jakoś instalatorzy marudzą bo gwarancja bo cena ... Najwięcej mam ofert na GoodWe, Sofar, Solaredge czy to dobre firmy ?
 • #4
  kosmos99
  Level 38  
  Solaredge pracuje tylko z optymalizatorami, jeśli masz układ na południe bez zacienień to niepotrzebny wydatek.
 • #5
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Solar edge zakładają bo mają długą gwarancję . Długa gwarancja spokój dla firmy na długie lata. I to chyba jedyna zaleta. Ja ci radzę kup coś takiego, poprostu taki inwerter do którego menu będziesz miał dostęp z laptopa albo bezpośrednio z przycisków na inwerterze. Np : mój wujek ma Huawei 10 kW i ten łączy się przez ich serwer. Nie tak dawno wyskoczył mu błąd plus był problem z ich serwerem i przez dwa dni nie dało się tego skasować. A widzisz co się dzieje na świecie.
 • #6
  Cytro12
  Level 26  
  Growatt jeszcze robi duże farmy, duża wydajność, możliwość zdalnego zarządzania i monitoringu, serwis w kraju.
 • #7
  marcinbbb
  Level 26  
  GoodWe mam od 6 lat po 6 latach się popsuł. Było pytanie co z gwarancją ale okazało się że serwis jest w Kaliszu wymiana na nowy (i nowszy model) wraz z przesyłkami trwała 5 dni. Serwis zamawia za Ciebie kuriera i przesyła tylko list przewozowy. Dodatkowo w nowym inwerterze przekopiowali nr. seryjny aby statystyki na www się zgadzały i aby wszystko wyglądało jakbym nadal miał stary inwerter.
 • #8
  kosmos99
  Level 38  
  marcinbbb wrote:
  Dodatkowo w nowym inwerterze przekopiowali nr. seryjny aby statystyki na www się zgadzały i aby wszystko wyglądało jakbym nadal miał stary inwerter.


  Za termin początku gwarancji jest teraz brana data zakupu starego czy otrzymania nowego?
 • #9
  fazik
  Level 17  
  Growatt też wymienia falowniki w razie uszkodzenie, np płyty głównej. Wiem, bo miałem sytuację podbramkową po nieudanym programowaniu i z serwisantantem już ustalałem jak przekazać inwerter. Na szczęście udało się zaprogramować po wielu nieudanych próbach.
 • #10
  marcinbbb
  Level 26  
  Gwarancja na inwerter to 10 lat nowy inwerter ma stary nr. seryjny i jest traktowany jako "tamtem" więc na nowy inwerter mam jeszcze 4 lata gwarancji
 • #11
  Cytro12
  Level 26  
  Chyba wszyscy więksi tak robią, Fronius też, wiadomo jednorazówki a naprawa nieopłacalna bo trzeba wykfalifikowanych ludzi, schematy, miejsce i sprzęt. Łatwiej i taniej wymienić niż naprawiać.
 • #12
  marcinbbb
  Level 26  
  Mi proponowali naprawę jednak to był maj... a wiecie jakie w tamtym czasie było "sranie" na koronkę i sam serwis nie potrafił określić kiedy przyjdą części zamienne. Wspominali coś o 1,5 miesiąca ale to był w tamtym czasie jak wróżenie z fusów. Mój pewnie naprawią i oddadzą komuś komu uszkodził się taki sam.
 • #13
  Pascalt
  Level 22  
  Froniusy praktycznie się nie psują. Jeszcze nie słyszałem, żeby komuś Fronius uszkodził się z innego powodu, niż mechanicznie... W przeciwieństwie do chińczyków, Fronius ma naprawdę ogarnięty serwis i dostępne moduły zamienne. Ja ze swojej strony mogę polecić :-)
 • #14
  hostii
  Level 25  
  Poczytaj o inwerterach DELTA, zajmują się tym od dawien dawna. Osobiście montowałem ich sprzęt ( co prawda w telekomunikacji ) już 17 lat temu. Sam mam inwerter jednofazowy transformator 5 kW ( Delta Solivia 5.0).
 • #15
  marcinbbb
  Level 26  
  Fronius też dość mocno hałasuje wiatrakami a ich gwarancja pozostawia wiele do życzenia bo nie jest na 10 lat.
 • #16
  kosmos99
  Level 38  
  Gwarancja jest na 10lat.
  A skoro moc 49kW, to raczej w domu jednorodzinnym falowniki montowane nie będą, więc ewentualny hałas nie będzie miał znaczenia.
 • #17
  marcinbbb
  Level 26  
  Zaorany 1 obrazkiem:
  Jakiego producenta invertera wybrać?

  W przypadku 7 lat Fronek zapewnia części bo są tanie a robocizna droga i musisz płacić.
 • #18
  edziu
  Level 29  
  Godny uwagi jest Growatt max 50KTL 6 MPPT oraz ochrona przepięciowa DC i AC Klasy II.

  Napisz jakie panele będą i w jakiej ilości? Jedna połać dachu ?
 • #19
  seba_x
  Level 31  
  kosmos99 wrote:
  Solaredge pracuje tylko z optymalizatorami, jeśli masz układ na południe bez zacienień to niepotrzebny wydatek.


  Tak też myślę, ale mam wiele ofert na SolarEdge + optymalizatory, oferenci twierdzą że np. podczas pożaru jak się rozłączy kable to nie będzie wysokiego napięcia na dachu i strażaków prąd nie pozabija.

  Inverter będzie pracował w hali gdzie panuje zapylenie i wilgotność, wszelkie chłodzone wiatrakami odpadają.
 • #20
  kosmos99
  Level 38  
  seba_x wrote:
  mam wiele ofert na SolarEdge + optymalizatory, oferenci twierdzą że np. podczas pożaru jak się rozłączy kable to nie będzie wysokiego napięcia na dachu i strażaków prąd nie pozabija.


  Tylko, że złączek jest 3 razy więcej, więc szansa awarii trzykrotnie wzrasta. Jeśli nie ma zacienienia to optymalizatory są niepotrzbnym kosztem i to znacznym, no chyba, że chcesz mieć monitoring każdego panela to wtedy tak.
  Jeśli chodzi o względy pożarowe to przy tej mocy i tak musisz mieć projekt i uzgodnienia pożarowe, więc w nim ta ochrona będzie uwzględniona.
  Swoją drogą to słaba reklama powiedzieć inwestorowi, że moją instalację to łatwiej będzie ugasić ;-)

  seba_x wrote:
  Inverter będzie pracował w hali gdzie panuje zapylenie i wilgotność, wszelkie chłodzone wiatrakami odpadają.


  To Fronius odpada.