Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Valetudo - interfejs sieciowy (bez chmury) dla odkurzaczy autonomicznych

ghost666 20 Jan 2021 17:54 1884 1
Nazwa.pl
 • Valetudo - interfejs sieciowy (bez chmury) dla odkurzaczy autonomicznych
  W wielu autonomicznych odkurzaczach zarówno mapa domu, tworzona przez robota, jak i współrzędne GPS maszyny, mogą być wysyłane do chmury. Wiele z tych maszyn (głównie Roborock i Xiaomi) jest jednakże wspierane przez projekt Valetudo, który eliminuje konieczność łączenia się z chmurą i implementuje przyjazny dla urządzeń mobilnych interfejs sieciowy oraz obsługę MQTT do integracji z Home Assistantem lub Node-RED.

  Projekt nie jest niestandardowym oprogramowaniem dla tych odkurzaczy, ale swoistą nakładką na istniejący w nich firmware. Programiści opisują to rozwiązanie jako „alternatywną implementację aplikacji + symulowaną chmurę działającą na samym robocie”.

  Dobrą wiadomością jest to, że nie ma koniecznie rozbierania odkurzacza, aby go zrootować i zainstalować Valetudo, jednakże dokładnie będzie to zależeć od modelu i daty produkcji/zainstalowanego oprogramowania układowego. Mniej dobrą wiadomością jest to, że ​​proces wgrywania nowego firmware nadal może być dosyć skomplikowany i działa tylko na kilku modelach, w tym:

  * Roborock V1 (Xiaomi Mi SDJQR02RR) z modelami sprzed marca 2020 i po marcu 2020 wymagającymi różnych metod instalacji.
  * Roborock S4, S5, S6
  * 3irobotix CRL-200S (Mijia STYJ02YM) sprzedawany również pod marką Viomi lub Cecotec

  Jeśli masz szczęście, możesz bezprzewodowo zaktualizować oprogramowanie układowe przez OTA (Wi-Fi) za pomocą niektórych poleceń w terminalu Linux lub narzędzia internetowego o nazwie Dustbuilder. W innych przypadkach uzyskanie dostępu do praw roota przez port USB... cóż - wymaga fizycznej ingerencji w odkurzacz, jak pokazano na poniższym filmie:

  Po zakończeniu aktualizacji aplikacja Xiaomi nie będzie już działać, a odkurzacz będzie można kontrolować tylko za pośrednictwem interfejsu internetowego, który w większości przypadków ma te same funkcje, co aplikacja mobilna, jednakże bez połączenia z chmurą. Jeśli jednak zmienisz zdanie, można po prostu zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych, aby usunąć Valetudo i kontynuować pracę z aplikacją Xiaomi, przynajmniej w modelach Roborock. Pełne informacje i kod źródłowy można znaleźć na stronie Valetudo.cloud i Github.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/01/20/valetudo-is-a-cloud-free-web-interface-for-robot-vacuum-cleaners/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11694 posts with rating 9892, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Nazwa.pl