Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMV40M00EU/04 po wymianie sterownika błąd E11

DarekEEG 20 Jan 2021 20:14 1128 4
SterControl
    DarekEEG
    Level 2  
    Witam.
    W zmywarce Bosch Smv40m00eu/04 wymieniłem sterownik na nowy i zaprogramowany. Niestety po podłączeniu go zmywarka wywala błąd E11, świeci się kranik i większość diód na panelu sterowania.
    Wcześniejszy sterownik wymieniłem ponieważ :
    1.Najpierw nie mogłem wyłączyć zmywarki przyciskiem zasilania na panelu. Mogłem ją tylko wyłączyć i zresetować odłączając zasilanie. Sprawdzałem przycisk zasilania i jest ok. Nie było żadnych błędów.
    2. Po odłączeniu zasilania mogłem włączyć program i zmywarka wykonywała program w 100%.
    3. Zrobiłem tak 2 razy i wyskoczył błąd E05 błąd elektroniki (sterownika).

Wracając do tematu teraz po podłączeniu nowego sterownika jest E11.
    Poprzedni sterownik miał symbol EPG60100, a nowy ma EPG60110. Zamawiany był jednak w Boschu do tego konkretnego modelu zmywarki.

Kończąc opisy mam do Kolegów pytania i prośbę o pomoc:
    1. Czy wg Was sterownik jest ok mimo innego symbolu?
    2. Czy ma ktoś z Kolegów może schemat podłączenia wtyczek do sterownika lub w ogóle jakiś schemat elektryczny tej zmywarki?
    3. Czy może ktoś udostępnić serwisówkę do ww. zmywarki?
    4. Co może być przyczyną ww. błędu przy założeniu że sterownik i podłączenie wtyczek są ok?

Pozdrawiam
    Darek
  • SterControl
    ta_tar
    Level 38  
    Z wykazów błędów do zmywarki Bosch wynikało by że E11 to: "uszkodzony termostat lub czujnik temperatury".
  • SterControl
    DarekEEG
    Level 2  
    To wiem kolego ale dzięki.
    Niestety nie mam pewności czy to termostat.
    Czy mógłby ktoś napisać jak to sprawdzić i wrzucić jakiś schemat?
    Druga sprawa potrzebował bym schemat lub zdjęcie podłączenia wtyczek do sterownika. Robiłem zdjęcie ale musiałem je przypadkiem usunąć i niestety nie mam.
    Pozdrawiam
    Piotr2608

Level 40  
    Nie rozumiem po co Ci schemat?
    Jak dostaje moduł BSH do naprawy na dzień dobry już wiem czy mam do czynienia z laikiem czy dobrym serwisem.
    W żadnym module nie wypina się wtyczek tylko listwy, które wychodzą z przewodami - szybki demontaż jak i montaż.
    DarekEEG wrote:
    1. Czy wg Was sterownik jest ok mimo innego symbolu?

O jaki symbol Ci chodzi, ten nieszczęsny EPG? To jest tylko wersja płyty głównej. Myślisz, że każda zmywarka ma inny EPG?
    Twoją wersję modułu EPG60100 czy EPG60110 można zaprogramować do kilkudziesięciu modeli zmywarek Bosch, Siemens...
    DarekEEG wrote:
    Czy mógłby ktoś napisać jak to sprawdzić i wrzucić jakiś schemat?

Normalnie miernikiem. Na pompogrzałce masz dwa czujniki NTC, każdy powinien mieć po ok. 10kΩ.
    Zmywarka z błędem E11 powinna przejść cały program bez grzania, jeśli tego nie robi, możliwe ponowne uszkodzenie modułu.
    Warto sprawdzić przewody od czujników NTC.
    DarekEEG
    Level 2  
    Piotr2608 wrote:
    Nie rozumiem po co Ci schemat?
    Żeby sprawdzić połączenia.
    Piotr2608 wrote:
    Jak dostaje moduł BSH do naprawy na dzień dobry już wiem czy mam do czynienia z laikiem czy dobrym serwisem.
    Nie bardzo rozumiem, a po czym to poznajesz? Ja nie jestem serwisem tylko zwykłym użytkownikiem zmywarki, któremu szkoda ją wyrzucić bo jest cała z nierdzewki włącznie z ramą drzwi i frontem, a taka (nie z plastikowym dnem) kosztuje kilka tyś. zł.
    Piotr2608 wrote:
    W żadnym module nie wypina się wtyczek tylko listwy, które wychodzą z przewodami - szybki demontaż jak i montaż.
    Proponuję nie sprowadzać dyskusji do poziomu słownika języka polskiego - niczego to nie wnosi.
    Piotr2608 wrote:
    O jaki symbol Ci chodzi, ten nieszczęsny EPG? To jest tylko wersja płyty głównej. Myślisz, że każda zmywarka ma inny EPG? Twoją wersję modułu EPG60100 czy EPG60110 można zaprogramować do kilkudziesięciu modeli zmywarek Bosch, Siemens...
    Nie nie myślę, ale nie jestem specjalistą akurat z tej dziedziny i wolę sprawdzić. Domyślam się, że każdy moduł można zaprogramować na pińcet różnych sposobów i włożyć do kilkudziesięciu modeli, różnych producentów - wolałem to jednak potwierdzić i dziękuję za upewnienie.
    Piotr2608 wrote:
    Normalnie miernikiem. Na pompogrzałce masz dwa czujniki NTC, każdy powinien mieć po ok. 10kΩ. Zmywarka z błędem E11 powinna przejść cały program bez grzania, jeśli tego nie robi, możliwe ponowne uszkodzenie modułu. Warto sprawdzić przewody od czujników NTC.
    Domyślam się, że nie poziomicą, ale dzięki za podpowiedz.
    Generalnie jest tak:
    Zmywarka rozebrana na części pierwsze - zostały gołe blachy i części. Przy okazji wszystko wyczyszczę, przesmaruję i wymienię co trzeba.
    Głównym winowajcą był delikatny przeciek z misy. Woda poleciała na krańcówkę / mikrostyk znajdujący się nad styropianowym pływakiem. Miał zgrzane styki i śmierdział spalenizną. Do tego pompogrzałka była zapieczona i przeszorowana. Kręciła się, ale z oporami, mogła też się zacinać. Pseudo łożyska pompy są już w jajko, a ośki wirnika powycierane i w tragicznym stanie. Grzałka OK, termistory OK.
    Zamówiłem nową pompogrzałkę bo z tak wytartymi ośkami nie ma sensu dawać nowych łożysk, a jeżdżenie po tokarzach wyrównywanie osiek i dobieranie łożysk nie ma sensu i będzie droższe niż nowa pompa. Zamówiłem też nową pompkę wypompowania wody bo koszt żaden ok. 75zł, a ta również nie kręci się zbyt dobrze.

Największy problem był z wyczyszczeniem zbiornika, a konkretnie miejsca w którym jest pływak przelewowy i gdzie jest istny labirynt na cienkich kanalikach. Dwa bite dni płukania i czyszczenia bo nie można tam dotrzeć w żaden sposób. Najskuteczniejszy w rozpuszczaniu okazał się WD40. Później poszedł domestos, Ludwik, płyn do czyszczenia zmywarek i dużo czasu na przepłukiwania. Teraz to miejsce jest jak nowe. A wystarczyło dać rewizję na zwykłym o-ringu :-)

Silniczek rozdzielacza wody sprawdzony, przesmarowane uszczelnienia i tryby. Elektrozawór w zbiorniku na sól wyczyszczone uszczelnienia i wymienione o-ringi. Czujniki sprawne. Wiązkę będę sprawdzał przewód po przewodzie.

Sterownik wysłałem do kolegi ZimTech do sprawdzenia i ewentualnej naprawy. Do kolegi ZimTech pytanie - co z panelem operatorskim, tym na drzwiach? Nie jestem w stanie go sprawdzić. Czy wysłać go też do Ciebie, czy raczej tam będzie wszystko ok?
    Zmywarka Bosch SMV40M00EU/04 po wymianie sterownika błąd E11 Zmywarka Bosch SMV40M00EU/04 po wymianie sterownika błąd E11 Zmywarka Bosch SMV40M00EU/04 po wymianie sterownika błąd E11 Zmywarka Bosch SMV40M00EU/04 po wymianie sterownika błąd E11