Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki multimetr cyfrowy kupić do elektroniki? 2021

1996arek 20 Aug 2021 07:43 27309 138
Testo
 • #91
  ^ToM^
  Level 40  
  zubrzyna wrote:

  To jest fajny przypadek amerykańskiego joba-w większości normalnych "narodów" plus to ciepły kolor ("czerwony") minus to zimny kolor (np. niebieski)...oni tak jak brytyjczycy tylko się oderwali jako kolonia i jeszcze bardziej niezależni "od korony".
  Wchodzisz na szafę sterowniczą i kociokwiku dostajesz jak dokumentacja się gdzieś zawieruszyła.
  https://www.thermocoupleinfo.com/thermocouple-color-codes.htm


  Bo oni sobie zaznaczyli kierunek prądu w termoparze. Prąd wypływa z czerwonego minusa i płynie w kierunku niebieskiego plusa.
  Wtedy wszystko się zgadza. Generalnie sprawa jest czysto umowna. Kierownicę w samochodach też mają z innej strony.
 • Testo
 • #92
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  Pomiar tego samego kondensatora 2,7 nF dwoma Brymenami. Powiedzcie mi, czy miernik który ma funkcję pomiaru pojemności, ale odwala taką manianę, to tak naprawdę ma funkcję pomiaru pojemności? A, i jeszcze jedno-rozebrałem tego 805. Nienaprawialny. Scalak na płycie w formie kropy. Jaki multimetr cyfrowy kupić do elektroniki? 2021 Jaki multimetr cyfrowy kupić do elektroniki? 2021
 • #93
  CosteC
  Level 37  
  Wg znalezionych danych:
  BM811 ma na zakresie 50 nF dokładność 0.8%+5d
  BM805 nie ma określonej dokładności na zakresie 50.00 nF. Od 500.0 nF ma 3.5% + 6d

  Więc, cóż, na oczekiwanym zakresie masz... nieuzasadnione oczekiwania, że coś ci pokaże :) sorry, ten miernik nie mierzy tak nisko.
  Podepinij APPA 72 dla sportu proszę. Katalogowo 1.9% + 8d.

  Formalnie do takich testów mam 10 nF 1% kondensator foliowy, ale nie widziałem takiej maniany jeszcze, bo dla 2.7nF nie da się gruntownie zepsuć pomiaru przewodami.
  W ogóle to na brymen.com nie ma "szukaj" i trzeba jak zwierzę przeglądać...
 • #95
  CosteC
  Level 37  
  Użyty kondensator to 10 nF Philips F63 443 T2 KS, wiec dosyć stabilny.
  BRYMEN BM-817S10.09 nF
  APPA 7210.13 nF
  UT 203+10.12 nF
  UT 211B10.05 nF
  VC-337 (też UNI-T)10.2 nF
  LC200A10.13 nF @ 221448 Hz


  Jak widać różnica między Brymen'em i APPĄ a UNI-T jest nieistotna i daleko poniżej granicy tolerancji.

  UWAGA 1: te Unity to cęgówki, więc nie multimetry 'etatowo' laboratoryjne.
  UWAGA 2: Nowe Uni-Ty są czymś innym niże te sprzed 10 lat. Nie polecam do zastosowań profesjonalnych, ale do domowych i hobbystycznych zdecydowanie tak, trzeba jednak zapłacić ponad 100 zł.
 • Testo
 • #97
  Pawek23
  Level 10  
  Pochwalę się, a co :)
  Ostatecznie kupiłem sobie Brymen BM869s. Zadowolony jestem.
 • #98
  ^ToM^
  Level 40  
  Pawek23 wrote:
  Pochwalę się, a co :)
  Ostatecznie kupiłem sobie Brymen BM869s. Zadowolony jestem.


  Nic dziwnego bo jest bardzo dobry wybór! Z całą pewnością lepszy niż wybór jakiegokolwiek unita. Obecnie Brymen ma jakość bardzo porównywalną z Fluksem! Choć osobiście uważam, że Brymen od zawsze był bardzo dobry w stosunku do konkurencji. Pierwsze Brymeny miałem w firmie już ponad 20 lat temu i także wtedy już były znakomite.
 • #99
  1996arek
  Level 20  
  Temat żyje więc się wypowiem. Stałem się posiadaczem Fluke 87. Starego jeszcze z USA, bez III czy V. W połączeniu z firmowymi przewodami Brymena na moje potrzeby jestem zadowolony.
 • #100
  limerro
  Level 13  
  Na początek warto zastanowić się gdzie chcesz mierzyć. Robiłem pomiary przy lekkiej zimowej mrzawce w samochodzie (padł zapłon i co pan zrobisz) i Sanwa (PC5000) okazała się kompletnie niezdatna do użycia. Patrzyłem na parametry nie zastanawiając się, czy multimetr ma uszczelnienie (choćby selektor). Podsumowując nawet jeżeli nie zdarza się taka sytuacja często mój następny multimetr nie może się wyłączać przy minimalnej wilgoci. Niby taka renomowana marka (dla ubogich) a dziury jak w stodole.
 • #101
  CosteC
  Level 37  
  Multimetr klasy 0.03% ( 4 4/5 cyfry?) brać na mżawkę... Świetny pomysł :) Mierzyć upływności elektryczne oraz wodne :)

  Kup sobie UT191. Uszczelniony, a dokładność do auta wystarczająca. I ogumowany, powinien pożyć dłużej.
 • #102
  limerro
  Level 13  
  CosteC wrote:
  Multimetr klasy 0.03% ( 4 4/5 cyfry?) brać na mżawkę... Świetny pomysł :)
  Nie, kupic kilka i zalozyc magazyn na multimetry. Powinien miec uszczelnienie a to, czy spadnie dokladnosc to inna sprawa.
 • #103
  CosteC
  Level 37  
  limerro wrote:
  CosteC wrote:
  Multimetr klasy 0.03% ( 4 4/5 cyfry?) brać na mżawkę... Świetny pomysł :)
  Nie, kupic kilka i zalozyc magazyn na multimetry. Powinien miec uszczelnienie a to, czy spadnie dokladnosc to inna sprawa.

  Można by wyciągnąć wniosek, że im lepszy przyrząd tym odporniejszy ma być... Producenci ewidentnie się z tobą nie zgadzają, bo SANWA PC5000 jest precyzyjna ale nie uszczelniona, a taki UT191 ma uszczelnienia ale tylko 0.5% dokładności podstawowej.

  Obawiam się, że albo płać krocie za "wszystkomający multimetr" albo "zakładaj magazyn na multimetry". Nieco realizmu, SANWA PC5000 może dla amatora jest bardzo droga i precyzyjna ale to dalej sprzęt zdecydowanie laboratoryjno-serwisowy i do ciężkich warunków się nie nadaje. Producent tego nie sugeruje nawet - to nie ANENG gdzie producent gada co mu ślina na język przyniesie aby ktoś to kupił.
 • #104
  limerro
  Level 13  
  Multimetr w tej cenie oprocz holtera ochronnego moglby miec minimalne uszczelnienie selektora (nie do plywania i nie do pracy w terenie). To jest moja prywatna opinia i masz prawo miec swoja. Nie tylko tu wyszla polowa ceny Fluke a reszte rzeczy pomine (z perspektywy czasu kazdy wie, ze ten produkt promowany masowo przez NDN z racji przystepnej ceny). Zreszta ex pracownik NDN mi go polecil (nie tyle dla dokladnosci co dla zabezpieczen).
 • #105
  CosteC
  Level 37  
  Rozumiem, że byś chciał :), za to nie rozumiem ludzi kupujących FLUKE. Np taki FLUKE FLUKE 116. Cena ~1000 PLN. CAT III 600 V, dokładność DCV - 0.5% reszta co najwyżej jak w UNI-T za 1/5 ceny. Szczelność - brak, pomiar prądu tylko zakres 600.0 uA, ogólnie poza żółtą obudową nie wiadomo za co ta kasa. Za pół tej ceny dostaniesz APPA S2. Bluetooth, pomiar prądu, częstotliwości, CAT IV 600V i tak dalej. No ale nie żółte...

  SANWA PC5000 oferowała w swoich czasach wybitną dokładność za niewielkie pieniądze. Jest solidna - wytrzymuje ponad 10 lat pracy laboratoryjnej. No ale nie wszystkomająca :) Dobrego pomiaru częstotliwości też nie ma :) Ale i tak bym kupił jeszcze raz.
 • #107
  CosteC
  Level 37  
  yogi009 wrote:
  CosteC wrote:
  za to nie rozumiem ludzi kupujących FLUKE. Np taki FLUKE FLUKE 116


  Fluke zacznij oglądać od modelu 87.


  Czemu? Bo tak "wykwintna" marka nie umie nic zrobić poniżej 2600 zł? (FLUKE 87V) I za tą cenę dostanie się jakość pomiarową rzędu poniżej SANWA PC5000?
  To jest dobry miernik, bardzo solidny, ale 0.2% na rezystancji, 1% na pomiarze pojemności, 0.2 % na większości prądu stałego, 1% na prądzie przemiennym - to nie są wyniki wybitne.

  Multimetry FLUKE nie ma żadnego sensu poza pracą w złych warunkach. A jak trzeba precyzji to trzeba wysupłać ponad 2500 zł.
 • #108
  ov_Darkness
  Level 11  
  Multimetry Fluke nie są robione pod hobbystów, tylko pod duże instytucje, korporacje, wojsko. Tam gdzie koszt zmiany procedury wielokrotnie przekracza koszt zakupu całej floty multimetrów. Utrzymanie identycznego modelu w produkcji przez np. 20 lat kosztuje.
  Ale to dygresja.
  W temacie: posiadam Brymen 867s.
  Czy jestem zadowolony? Oczywiście, ale gdybym dziś kupował miernik, to bym prawdopodobnie wziął 235'kę lub coś podobnego.
  Dlaczego? Bo często używam go "na mieście" a już bez tego moja torba waży ponad 10kg.
  Ani razu odkąd go mam nie była mi potrzebna ani wysoka dokładność, jaką oferuje, ani zaawansowane funkcje. Ba! Nawet nie użyłem pomiaru prądu.
  To czego mi natomiast brakuje, to pomiar temperatury za pomocą termopar.
  Kupiłem z miernikiem zestaw akcesoriów Hirschmanna(małe sondy, haczyki, krokodylki itp) - w to warto zainwestować, bo się bardzo przydaje.

  I tu pytanie: multimetr o funkcjonalności i jakości zbliżonej do BM235 ale (o ile to możliwe), jeszcze mniejszy - macie jakiś pomysł. Budżet powiedzmy ok 500PLN.
 • #110
  CosteC
  Level 37  
  yogi009 wrote:
  CosteC wrote:
  Multimetry FLUKE nie ma żadnego sensu


  Szczególnie dla ludzi, którzy ich nigdy nie widzieli na oczy.


  Komentarz, od gościa który nie ma bladego pojęcia do widziałem na oczy, czego używałem i do czego :) I nie umie zacytować całego zdania.

  FLUKE ma tragiczny stosunek dokładność/cena oraz funkcjonalność/cena poniżej jakiś 3000 zł za multimetr. Udowodnij, że się mylę.
  EEVblog ładnie o tym opowiada - komu i po co multimetr FLUKE jest. Hobbyście tylko i wyłącznie do masturbacji marką.
 • #111
  ^ToM^
  Level 40  
  CosteC wrote:

  Multimetry FLUKE nie ma żadnego sensu poza pracą w złych warunkach. A jak trzeba precyzji to trzeba wysupłać ponad 2500 zł.


  Bez przesady. Sam posiadam tzw. złotą trójkę 185, 189 i 289. Wszystkie kupione jako używane. Najtańszy kosztował 200 zł a najdroższy 700. Mierzą idealnie.
  Jak chcesz nowy, to rzeczywiście dość drogo wychodzi. Natomiast to, że nie mają one sensu to nie zgodzę się. Wszystkie Fluki są super solidnie wykonane i warte każdej złotówki nań wydanej. Oczywiście o ile ktoś może sobie pozwolić.
  Moim zdaniem Fluke 185 (dawnej Tektronix TX-3) to najlepszy miernik jaki kiedykolwiek miałem. Niestety, jakiś cymbał we Fluku wpadł na pomysł aby go zaprzestać produkować. :/ Gdyby były produkowane nadal, to nie jadłbym przez miesiąc ale na pewno kupiłbym drugą sztukę.
 • #112
  yogi009
  Level 43  
  CosteC wrote:
  Komentarz, od gościa który nie ma bladego pojęcia do widziałem na oczy, czego używałem i do czego


  Najpierw jeszcze raz uważnie przeczytaj swoje zdanie. Dopiero potem wyciągaj wnioski. Fluke jest mocną, światową marką. Jak napisał Kolega ^ToM^ nie są przesadnie tanie. Ale jeśli uda się kupić taki miernik w dobrym stanie, nie będziesz szukał innego.
 • #113
  CosteC
  Level 37  
  yogi009 wrote:
  CosteC wrote:
  Komentarz, od gościa który nie ma bladego pojęcia do widziałem na oczy, czego używałem i do czego


  Najpierw jeszcze raz uważnie przeczytaj swoje zdanie. Dopiero potem wyciągaj wnioski. Fluke jest mocną, światową marką. Jak napisał Kolega ^ToM^ nie są przesadnie tanie. Ale jeśli uda się kupić taki miernik w dobrym stanie, nie będziesz szukał innego.


  Panowie... Bądźcie poważni. Porównujcie gruszki do gruszek. Używanego Fluke porównujcie do używanych mierników. I tak dalej Fluke ma słaby stosunek dokładność/cena. Nie płaci się za dokładność, albo funkcje, tylko tak jak mówi Steve z EEV blog za rzeczy nieistotne dla amatora. Nowy Brymen za 700 zł bije na głowę używanego Fluke za 700 zł.

  Wyznawców marki oczywiście to oburza, ale tak to jest z ludźmi religijnymi :)
 • #114
  ^ToM^
  Level 40  
  CosteC wrote:
  yogi009 wrote:
  CosteC wrote:
  Komentarz, od gościa który nie ma bladego pojęcia do widziałem na oczy, czego używałem i do czego


  Najpierw jeszcze raz uważnie przeczytaj swoje zdanie. Dopiero potem wyciągaj wnioski. Fluke jest mocną, światową marką. Jak napisał Kolega ^ToM^ nie są przesadnie tanie. Ale jeśli uda się kupić taki miernik w dobrym stanie, nie będziesz szukał innego.


  Panowie... Bądźcie poważni. Porównujcie gruszki do gruszek. Używanego Fluke porównujcie do używanych mierników. I tak dalej Fluke ma słaby stosunek dokładność/cena. Nie płaci się za dokładność, albo funkcje, tylko tak jak mówi Steve z EEV blog za rzeczy nieistotne dla amatora. Nowy Brymen za 700 zł bije na głowę używanego Fluke za 700 zł.

  Wyznawców marki oczywiście to oburza, ale tak to jest z ludźmi religijnymi :)


  Mnie nie oburza ale jak powszechnie wiadomo redaktor z EEV jednak nieco konfabuluje - taką ma naturę, a poza tym sprzedaje brymeny pod swoim logo, więc wiadomo, że będzie je zachwalał pod niebiosa - potrafię to jednak zrozumieć i biorę jego subiektywne oceny na chłodno.
  Nie jestem wyznawcą żadnej marki, ale mam kilka różnych Fluków i Brymena 789 (a u kumpla 807S i 811) też mam i nie wiem w czym one (właśnie 700 zł kosztował BM789) miałby bić na głowę np. Fluka 189. Raczej w niczym go nie bije na głowę. Przyrządy porównywalne metrologicznie, choć 189 jest jednak stabilniejszy. Fluki które mam to mają już po 20 lat. Zobaczymy jak będzie metrologicznie wyglądał za 20 lat ten Brymen i czy będzie nadal mieścił się w fabrycznej tolerancji.
 • #115
  rach_UMK
  Level 27  
  Wspomniany był Brymen BM789. Multimetr z firmware 78910.
  Wychwyciłem niedogodności:
  1. W auto range około 650 omów, gubi się. idąc od dołu np. potencjometrem. Z górnego zakresu w dół nie ma problemu.
  2. Auto range w omach jest około 30% szybszy w porównaniu do mojego starego, lecz pierwszy pojawiający wynik jest... błędny. Chwila później pojawia się ustabilizowany prawidłowy wynik. W moim starym pokazuje od razu ustabilizowany wynik. Oczywiście ta różnica w BM789 jest niewielka np. 980 om a zaraz jest 1,003 k om.
  3. Beeper u mnie działa do ok.300 om, ok.w zakresie 300-430 om zrobi beep i po chwili ucichnie, lecz ta chwila, jak dla mnie, jest dość długa.
  W starym działa do ok. 50 om. Nie wiem, lecz mam wrażenie jest to trochę zbyt wysoko ustawione w BM789, jak dla elektronika.
  4. Dla mnie beeper cholernie jest głośny, masakra, wszystkich budzę! Szukam czy nie ma ukrytych opcji, aby go ściszyć.
  5. Pokrętło jest "hard". Mój stary trzy krotnie tańszy (wg dzisiejszych cen) lepiej, aksamitniej pokrętło pracuje.

  Mimo wszystko go bardzo lubię, jest dla mnie bardziej naturalne i funkcje lepiej rozłożone, posiada pamięć ostatnich ustawień, rewelacyjne sondy. Tak że bardzo fajnie się pracuje i stał się głównym urządzeniem do pomiaru.

  Chciałbym skupić jeszcze na jednej funkcji, tj. test diody. BM789 jest beeperem, to jest rewelka.
  BM789 deklaruje ok 3,1V , czyli jak większość multimetrów, lecz prąd typowy jest ok. 0,35mA, zmierzyłem max 0,55mA.
  Zabawka za 10zł, atakuje ok. 1mA, podobnie mój stary multimetr Velleman,. Fluke 87V ponoć do 1,5mA,
  Do czego zmierzam? A do tego, że w wyniki spadku napięcia są różne pomiędzy multimetrami. Im dioda ma większy spadek napięcia, to większa różnica.
  LED SMD kolor biały:
  1. zabawka nie podała wyniku, lecz zmierzony spadek był ok 2,4V i prawie 0,5mA. Dioda świeciła.
  2. Valleman wskazał spadek lekko powyżej 2,5V i prawie 0,6mA. Dioda lekko mocniej świeciła niż w zabawce.
  3. BM789 wskazał spadek około 2,1V i prąd pobrany ok. 0,25mA. Dioda nie zaświeciła. Po ciemku był delikatny błysk w chwili dotknięcia sondą.

  P.S.
  I jeszcze jedna uwaga, to dla początkujących. W różnych multimetrach producenci pomiar oporu są oparte na różnych parametrach (np. napięcia), i jeśli bezrefleksyjnie jest robiony pomiar w układzie gdzie są aktywne układy (diody, tranzystory itd), to pokazywane wyniki multimetrów diametralnie różne, jedne np. wskażą 4MOhm, a drugie 25MOhm. Odwrotnie przyłoży się sondy to też jeszcze inne wyniki otrzyma.
 • #116
  ^ToM^
  Level 40  
  rach_UMK wrote:
  Wspomniany był Brymen BM789. Multimetr z firmware 78910.


  Jak się sprawdza wersję Fw?
 • #119
  ^ToM^
  Level 40  
  spy wrote:
  ^ToM^ wrote:
  Jak się sprawdza wersję Fw?


  Przytrzymujesz Δ i włączasz miernik.


  W moim jest Fw 78906
  Co do ww. uwag to sprawdzę, które z nich występują w tej wersji.

  Dodano po 3 [minuty]:

  ay56 wrote:
  Witam serdecznie.
  Brymen 811S posiada kompensacje przewodów pomiarowych,
  jak wygląda sprawa w droższych modelach.


  To nie zależy od ceny przyrządu. Róże modele Brymena posiadają przeróżne funkcje. Pewne ciekawe funkcje występują tylko w drogich ale pewne są w tanich a nie znajdziesz ich w drogich.
  Zależy to wyłącznie od fanaberii producenta. Nie zmienia to faktu że przyrządy Brymena niezależenie od ceny są przyzwoicie wykonane i trudno się do czegoś naprawdę przyczepić niezależnie czy kosztował 250 zł czy 1250 zł.
  My się czepiamy trochę dla sztuki, bo zawsze się znajdzie coś, co mogłoby być lepsze - w każdym praktycznie urządzeniu.
 • #120
  Bieda z nędzą
  Level 35  
  ay56 wrote:

  Brymen 811S posiada kompensacje przewodów pomiarowych,
  .

  Tylko że to ustawienie znika po każdym obrocie gałką przełącznika.