Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dwa stringi o bardzo różnych parametrach

darkdude 22 Jan 2021 09:37 2040 5
 • #1
  darkdude
  Level 11  
  Witam,

  Mam instalację 3,2 kWp z inwerterem Fronius Primo 3.5-1. Instalacja jest podpięta pod MPPT 1, Vmpp to coś w okolicach 360V. To jest główna instalacja.

  MPPT 2 miało zostać na później "do zabawy". Nie mam już za bardzo miejsca, ale pojawiła się koncepcja "solarnego płotu" zrobionego na CIGSach - koszt żaden, jak zdegradują po czasie to trudno. Z tym że tutaj moc paneli będzie niewielka (600 - 700W, więcej nie zmieszczę), ale napięcie wysokie (ponad 500V). Idea jest taka, żeby niewielkim kosztem delikatnie przewymiarować instalację i zwiększyć uzyski w warunkach kiepskiego nasłonecznienia.

  Pytanie: czy dwa trackery ze stringami o tak różnych parametrach nie się ze sobą gryzły? Oba stringi będą skierowane na południe więc będą pracowały w tym samym momencie. Połączenie w jeden szereg nie wchodzi w grę ze względu na zupełnie różną charakterystykę paneli.
 • Helpful post
  #2
  Cytro12
  Level 26  
  Po to są osobne MPPT żeby właśnie konkretne stringi różniące się od siebie mogły współpracować z jednym falownikiem. Jeśli panele spełniają parametry falownika to można je podpiąć pod drugi MPPT.
 • #3
  3301
  Level 33  
  Dwa wejścia mpp to jak dwa falowniki, nic nie będzie się gryzło a napięcie 500 V to niewysokie to dopiero połowa max dla reoniusa
 • #4
  Cytro12
  Level 26  
  No nie do końca, polecam przejrzeć sobie schemat takiego falownika.
 • #5
  3301
  Level 33  
  Fakt, AC wspólne ale mpp które jest kluczowe w pytaniu jest niezależne