Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Płynna regulacja częstotliwości wyjscia impulsowego w CP1L omron

zygfryd13 22 Jan 2021 20:48 588 10
    zygfryd13
    Level 10  
    Witam.
    Czy możliwe jest płynne regulowanie częstotliwości wyjść impulsowych w sterownikach omrona typu CP1L.
    Potrzebuję stworzyć programik który mógłby regulować szybkość silnika krokowego w
    w stosunku do drogi przebytej(tj.różne szybkości na poszczególnych odcinkach drogi) płynnie.
    Np.operator potencjometrem ją zadaje (wejście analogowe) przejeżdżając całą drogę, sterownik ją zapamiętuje i następne przejazdy robi sam tak samo.
    Wszystkie instrukcje ACC, PLS2 itd. muszą być wywołane i zakończone, mogą być też łączone ale to nie jest płynnie.
    Był by wdzięczny gdyby mi ktoś kto lepiej ogarnia sprawę coś podpowiedział,
    może jakieś bloki BF ?
    Pozdrawiam
    Pittt
    Level 32  
    Spróbuj wywoływać tę samą funkcje/bloczek ze zmienionymi nastawami.
    Na jakimś sterowniku coś takiego działało.
    zygfryd13
    Level 10  
    Witam
    Tak. w tych sterownikach można używać instrukcji do ruchu wiele razy po sobie z zmiennymi nastawami tylko to jednak nie da płynności.
    Musiało by ich być mnóstwo bo mówimy o drodze jaka jest potrzebna do pełnego obrotu stołu roboczego frezarki.
    Użytkownicy nie chcą panela, jak do każdego programu dobierać i generować kolejne instrukcje bez PC?
    Pozdrawiam
    Pittt
    Level 32  
    Nie całe mnóstwo. Jedna. Wywołujesz/używasz raz w programie a uruchamiasz ją wiele razy. Nie wiem jak w Omronie ale funkcje ruchu są uruchamiane zboczem. Czyli zmieniasz parametr i robisz zbocze i funkcja ładuje nowe parametry ruchu.
    Co skan teoretycznie możesz ładować nową wartość prędkości.
    zygfryd13
    Level 10  
    Muszę to przetestować bo nie miałem okazji tak używać instrukcji ruchu, były to proste przejazdy więc używałem nowej dla każdego ruchu.
    dziękuję
    Pozdrawiam
    romulus73
    Level 27  
    Ze scalera można zrobić płynna regulację x1=0 x2=100 y1=20 y2=100 podmieniając Y (jako wejście analogowe) masz pełną swobodę, dodajesz limity i śmiga.
    W ten sposób realizuję pływający SetPoint dla dwóch różnych cieczy (woda ogrzewa wosk)
    zygfryd13
    Level 10  
    Masz namyśli instrukcje skali SCL, SCL1 itd.?
    zygfryd13
    Level 10  
    Witam.
    A jakiś sposób na zapisywanie zmian wejścia analogowego a później odtwarzanie dla poszczególnych kroków silnika krokowego?
    zygfryd13
    Level 10  
    Witam.
    Nigdy wcześniej nie używałem tych tabel oprócz tabel porównań i nie wiem jak pozostałe działają, studiuje manuale ale niema o nich za dużo.
    Może ktoś dysponuje jakimś przykładem użycia instrukcji FCS, SWAP lub jakichś innych do CP1L lub
    dobrym manualem obszernie traktującym temat tworzenia tabel.
    Pozdrawiam
    zygfryd13
    Level 10  
    Witam
    Sprawę rozwiązałem poprzez użycie instrukcji inicjacji tabeli SSET i jej zapisu PUSH a do odczytu użyłem instrukcji SREAD.
    Dało mi to możliwość zapisu szybkości w odpowiednich przedziałach drogi wyznaczanej przez enkoder.

Pozdrawiam