Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] LG UJ645V i UJ701V MUX 3 - Na nowych TV MUX 3 nie działa na jakim¶ 10 letnim Sh

23 Jan 2021 09:03 513 42
 • Level 5  
  Witam.
  Temat wielokrotnie wałkowany ale nie mogłem na forum znaleĽć takiego przypadku jak mój, a z tym problemem borykam się od przeszło 1,5 roku. Otóż:
  Posiadam 3 Tv na jednej antenie kierunkowej, z rozdzielaczem, przy każdym TV jest separator + przy jednym (najkrótszy odcinek do anteny) jest zasilacz.
  Próbowałem już chyba wszystkiego inne anteny, ustawianie na inne nadajniki (najbliższy nadajnik Krosno) sprawdzone kable, ł±czenia, wtyczki. Wszystko co mi przyszło do głowy co mogło by mieć na to wpływ.
  Proszę niech kto¶ mi wytłumaczy dlaczego na nowszych TV LG 65UJ635V i 49UJ701V, MUX 3 nie działa, reszta kanałów bez wiekszych problemów (sporadycznie MUX z EskaTv zakłóca ale to nie ważne) a na jakim¶ starszym SHARP LC-32LE144E bez żadnych bajerów działa wszystko! W każdym pokoju, pod każdym kablem, w każdej konfiguracji działa! Już sobie włosy wydzieram ojciec wkurzony bo kaczora na TVP nie ogl±dnie bo mu przerywa i musi do innego pokoju i¶ć na stary mały TV. Proszę pomóżcie mi co mam zrobić, czego i gdzie spróbować bo już nie mam pomysłu.

  Jeszcze dodam ze jak powypinam wsio i podepnę obojętnie który LG ale tylko jeden w całej instalacji to działa również wszystko.
  Mam tez LG OLED55CX3LA ale nawet nie podpinam póki nie rozwi±że problemu bo pewno będzie to samo.

  Dziękuje za każd± pomoc i pozdrawiam.
 • TespolTespol
 • Network and Internet specialist
  1. Narysuj DOKŁADNIE cał± instalację - odręcznie ołówkiem i zdjęcie albo skan. Typy sprzętu.

  2. Gdzie zamontowana jest antena?

  3. Lokalizacja?

  4. Podaj wskazania jako¶ci i poziomów sygnałów pokazywane przez WSZYSTKIE odbiorniki dla WSZYSTKICH mux-ów.
 • Level 5  
  LG UJ645V i UJ701V MUX 3 - Na nowych TV MUX 3 nie działa na jakim¶ 10 letnim Sh

  Je¶li cos nie widoczne to napisze.
  Kable jakie długie? Nie mam pojęcia. Napewno 701V ma najkrótszy a Sharp najdluzszy
 • Network and Internet specialist
  Starsze odbiorniki miewały bardzo dobre głowice, bo jeszcze były przeznaczone do odbioru analogowego, nowe nastawione s± w zasadzie tylko na odbiór cyfrowy, więc s± upraszczane do maksimum w torach radiowych. Mało tego, po cichu zakładane jest, że sygnały będ± dobre, wiec tym bardziej nie przejmuj± się jako¶ci± torów radiowych. A to potrafi wła¶nie skutkować problemami z odbiorem w trudniejszych warunkach.

  Natomiast, czy to jest główna przyczyna tego, co się dzieje u ciebie - może tylko po¶rednio.

  Poziomy sygnałów s± OK, ale jako¶ciami sygnałów nie jest dobrze, bo powinny być wszystkie po 100%, a jest:

  mux-1 [k48] - jako¶ć sygnału można uznać za akceptowaln±

  mux-2 [k32] - tu jest bardzo dobrze

  mux-3 [k29] - za mało, choć w sprzyjaj±cych warunkach jaki¶ odbiór może być.

  To, że po podł±czeniu jednego odbiornika jest dobre oznaczałoby, że odbiorniki zakłócaj± się wzajemnie poprzez rozgałęĽnik.


  Możesz pokazać jeszcze raz poziomy i jako¶ci na którym¶ z LG kiedy pozostałe odbiorniki s± wył±czone (tak, aby na LG było OK z mux-3).

  Zasilacza używasz tylko przy jednym z odbiorników czy przenosisz go z jakich¶ powodów?
 • Level 5  
  Mux1 i 2 s± ok tak jak pisałem czasami 1 przytnie ale rzadko. Mux3 wła¶ciwie tez działa ale jest pikseloza. Zasilacz aktualnie jest cały czas przy 701V próbowałem tez przy tych dwóch ale poprawa mierna. czyt żadna.
  Na pocz±tku odbierał tez mux8(tvmetro Wp tv itp) i TVP hd. Z czasem to zaczęło przerywać tata się zacz±ł antena bawić i teraz wgl nie mogę tego znaleĽć. Wcze¶niej tez była antena siatkowa ale niby ta kierunkowa mocniejsza i powinna odbierać. Jutro podepnę pojedynczo każdy tv i pode¶le wyniki.
  Zasilacz spinać do każdego tv osobno czy zostawić przy tym kablu co jest i tylko od tv eFke wypi±ć?

  Może użyć jakiego¶ wzmacniacza albo rozdzielacz 2w1 ze wzmacniaczem widziałem. Może tez jeszcze jaka¶ antenę lepsz± kupić, jak±¶ cyfrow± albo taka co z kilku nadajników zbiera?
 • Level 38  
  kamil559 wrote:
  przy każdym TV jest separator

  A te separatory (bez zasilacza) to po co? Nawet nie wyobrażasz sobie jak potrafi± zdegradować sygnał.
  Przed kilkoma tygodniami poproszono mnie o podł±czenie do istniej±cej instalacji nowego telewizora w Bednarskiem k. Lipinek (kilka km na zachód od Zawadki Osieckiej). Antena taka sama jak twoja (pasywna) zawieszona ok. 3 m nad ziemi±, rozgałęĽnik pasywny 1/3. Wszystkie mux-y z Suchej Góry z jako¶ci± 100%. Co prawda mux-8 miał najniższ± siłę sygnału, no ale wiadomo dlaczego.
  Zawadka ma bardzo dobre pokrycie sygnałem z Suchej Góry. Alternatywnym nadajnikiem jest Ma¶lana Góra k. Gorlic. Próbowałe¶ kiedykolwiek odbierać na instalacji pasywnej? Wywal wzmacniacz, zasilacz i separatory zast±p porz±dnymi wtykami antenowymi. Jeżeli przed anten± nie ma jakiej¶ wysokiej przeszkody, teoretycznie powinno działać.
 • Network and Internet specialist
  kamil559 wrote:
  Jutro podepnę pojedynczo każdy tv i pode¶le wyniki.

  Wystarczy, jak wył±czysz tylko pozostałe odbiornik z pr±du na chwile pomiaru.

  Podmieniałe¶ kiedy¶ ten rozgałęĽnik na jaki¶ inny?

  @_kli_ ma chyba rację, że pokrycie sygnałem u ciebie powinno być dobre, ale jak patrzę na tę antenę ze zdjęcia ze smutno opuszczonym nosem to chyba nie jest optymalnie ustawiona albo co¶ jest nie tak, bo poziomy sygnałów nie rzucaj± na kolana, jak na wzmacniacz.

  Ale spokojnie - zrób najpierw pomiar na jednym odbiorniku.
 • TespolTespol
 • Level 38  
  _cheetah_ wrote:
  ale jak patrzę na tę antenę ze zdjęcia ze smutno opuszczonym nosem to chyba nie jest optymalnie ustawiona albo co¶ jest nie tak

  Antena w lokalizacji o której wspomniałem wyżej, także nie ma lekko. Jest zamontowana w takim miejscu, że nadajnik w SG zasłonięty jest przez narożnik domu. Zatem sygnał nie jest optymalny. Ponadto rozgałęĽnik na zewn±trz (bez zabezpieczenia przed wod±) i stare przewody, które zaczynaj± pękać. Zwróciłem na to uwagę klientowi i na wiosnę mam zrobić now± instalację. Mimo tej "partyzantki", parametry odbioru s± przyzwoite.
  Antena autora tematu jest ok. 7 km bliżej tego samego nadajnika.
 • Network and Internet specialist
  @_kli_ - wydaje mi się, że główny problem generuje ten rozgałęĽnik - to jaki¶ totalny low cost, możliwe, że na perełkach, z umown± separacj± wyj¶ć, albo "cieknie" po "obwodach" polaryzacji (przystosowane przede wszystkim do SAT, a nie TV). A sam sygnał, to insza sprawa - jest tam parę rzeczy do poprawki na szybko.
 • Level 5  
  Separatory bo tak mi doradził pewien go¶ciu co się zajmuje naprawa RTV
  Rozdzielacza nie wymieniałem bo nawet nie mam możliwo¶ci innego założyć a nie chce nowego kupować i wyrzucać w błoto pieni±dze nie potrzebnie. Rozdzielacz w domu schowany
  Narjpierw się chce się poradzić m±drzejszych.
  Zawadka leży w niecce, korycie pradawnej rzeki tak, że w koło mam górki i lasy.
  Na Gorlice teoretycznie jest bliżej i powinno strzelać z anteny idealnie w lini prostej ale nie łapie.
  Na krosno przez kant domu i dach s±siada łapie tak jak widać. Fakt faktem teraz patrzę, to ta antena smutna trochę ale już ze zdenerwowania i desperacji zostawiłem tak jak jest.

  Jutro popróbuje, wyniki przedstawię, a w poniedziałek może jeszcze spróbuje ustawić t± antenę lub jak±¶ rurę na maszt dłuższa zrobię albo na szczyt postawie. Tylko się trochę boje, że „mnie pieron szczeli”
 • Level 38  
  kamil559 wrote:
  Na Gorlice teoretycznie jest bliżej i powinno strzelać z anteny idealnie w lini prostej ale nie łapie

  Teoretycznie powiniene¶. Nawet aplikacja Emitela wskazuje Gorlice, jako "twój" nadajnik podstawowy.
  kamil559 wrote:
  może jeszcze spróbuje ustawić t± antenę lub jak±¶ rurę na maszt dłuższa zrobię albo na szczyt postawie

  Jak już będziesz przy antenie, sprawdĽ co tam dzieje się w puszce. Może styki za¶niedziały lub zardzewiały? A może trochę wody w puszce się zebrało? Oczywi¶cie zakładam że przewód do płytki podł±czony prawidłowo. :?:
  kamil559 wrote:
  Tylko się trochę boje, że „mnie pieron szczeli”

  W dolinie nie powinien, chociaż ... :?:
 • Network and Internet specialist
  kamil559 wrote:
  Separatory bo tak mi doradził pewien go¶ciu co się zajmuje naprawa RTV

  Dobrze kombinował. To zabezpieczenie, takie na wszelki wypadek, wej¶ć antenowych odbiorników przed napięciem z zasilacza antenowego. Przez ten twój rozgałęĽnik napięcie idzie zarówno do anteny, jak i na wszystkie pozostałe telewizory.

  kamil559 wrote:
  Rozdzielacza nie wymieniałem bo nawet nie mam możliwo¶ci innego założyć a nie chce nowego kupować i wyrzucać w błoto pieni±dze nie potrzebnie.

  Nie chcę cie martwić, ale wszystko wskazuje że to on jest przyczyn± problemów.

  Przygotuj się na zmiany:

  RozgałęĽnik powinien być taki, np. --> https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-3-1_f_E2097.htm albo taki, np. --> https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_satelitarny_1_3f_signal_R85123.htm

  Przy zastosowaniu takich przy TV bez zasilacza antenowego można wtedy zastosować normalne wtyczki antenowe, ale ekranowane (np.: https://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wtyczka_antenowa_katowa_mc-095_alcad_R90800.htm albo https://www.dipol.com.pl/wtyk_iec_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_self-install__E3002.htm ) lub lub kombinacja zł±cza F z przej¶ciem --> .https://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-_wtyk_antenowy_E8260.htm


  kamil559 wrote:
  Zawadka leży w niecce, korycie pradawnej rzeki tak, że w koło mam górki i lasy.

  Tak podejrzewałem, że co¶ jest na rzeczy z zasięgiem. Pewnie wzmacniacz będzie musiał zostać.

  kamil559 wrote:
  a w poniedziałek może jeszcze spróbuje ustawić t± antenę lub jak±¶ rurę na maszt dłuższa zrobię albo na szczyt postawie. Tylko się trochę boje, że „mnie pieron szczeli”

  Na to faktycznie mamy mizerny wpływ, bo pioruny s± we władaniu Odwiecznych Bogów. Trochę może pomóc instalacja odgromowa, ale musi być profesjonalna, bo samoróbk± można sobie tylko jeszcze większej biedy napytać.

  Trzeba pamiętać o wył±czaniu anten z odbiorników. Je¶li nie masz zabezpieczeń przecprzepięciowych w rozdzielni elektrycznej zabezpieczaj±cych WLZ to dobrze też wyci±gn±ć wtyczki sieciowe telewizorów z gniazdek.
 • Level 5  
  _cheetah_ wrote:

  Trzeba pamiętać o wył±czaniu anten z odbiorników. Je¶li nie masz zabezpieczeń przecprzepięciowych w rozdzielni elektrycznej zabezpieczaj±cych WLZ to dobrze też wyci±gn±ć wtyczki sieciowe telewizorów z gniazdek.

  Trochę z tych rzeczy kojarzę bo niby przy elektryce pracuje ale mimo wszystko trauma dzieciństwa i spalona stodoła u s±siada robi swoje 😅
 • Level 38  
  _cheetah_ wrote:
  Dobrze kombinował

  Kombinował dobrze, ale nie z tymi separatorami. Praktycznie w każdym przypadku który spotkałem - kiedy pełniły role wtyków antenowych - mocno psuły sygnał. Nie wiem ... może miałem pecha. :?:
  kamil559 wrote:
  nie chce nowego kupować i wyrzucać w błoto pieni±dze nie potrzebnie

  Jeżeli winowajc± jest rozgałęĽnik, to będziesz musiał. Ale z nowymi wtykami antenowymi to tylko kilkana¶cie złotych.
 • Network and Internet specialist
  _kli_ wrote:
  Praktycznie w każdym przypadku który spotkałem - kiedy pełniły role wtyków antenowych - mocno psuły sygnał. Nie wiem ... może miałem pecha.

  Nie, pecha to mieli ci, co je założyli albo pozwolili sobie założyć. Trzeba mieć naprawdę dobry sygnał w antenie, żeby te bzdety nie bruĽdziły. Ja to też przeżywam... choć nie powiem, ma to i dobre strony... ;) ;)

  Ale kombinowali na pewno tym, co mieli pod ręk±, a dodatkowo było tanie, bardzo tanie. I jak to najczę¶ciej bywa - taniocha wychodzi bokiem...
 • Level 43  
  Ponieważ wszystkiego nie czytałem więc napiszę, że wymienić zasilacz na nowy, najlepiej z regulacja. Z anteny wchodzi na IN rozgałęĽnika?


  Moderated By simhak:

  Trochę szacunku dla pozostałych, poproszę...


  Quote:
  A te separatory (bez zasilacza) to po co?
  No przecież rozgałęĽnik przepuszcza we wszystkie strony .
  Ta antena to jaka?
  Quote:
  Wystarczy, jak wył±czysz tylko pozostałe odbiornik z pr±du na chwile pomiaru.
  To nic pewno nie da bo pewno TV maj± na wej¶ciu cewki do masy.
 • Level 38  
  LeDy wrote:
  Ponieważ wszystkiego nie czytałem więc napiszę ...
  LeDy wrote:
  Ta antena to jaka?

  Zatem przeczytaj, to się dowiesz.
 • Level 43  
  Tych drzew więcej na drodze do nadajnika? Podnie¶ przód anteny do góry bo wygl±da, że zwisa w dół. Ta antena nie ma pasma VHF.(ten kanał 6 ) Trzeba j± dokładnie ustawić na nadajnik. (wybrany kanał i ustawić na najlepszy sygnał.)
  RozgałęĽnik może być jak wyżej podano i przy pozostałych wywalić te separatory i dać wtyki antenowe i zł±czkę F.
  LG UJ645V i UJ701V MUX 3 - Na nowych TV MUX 3 nie działa na jakim¶ 10 letnim Sh
  Quote:
  Zatem przeczytaj, to się dowiesz.

  Akurat wystarczyło popatrzyć.
 • Level 5  
  Witam z powrotem.
  Nie było mnie długo w domu dlatego temat ucichł, a Teraz postaram się na dwóch zdjęciach podważyć wszystkie wasze pomysły odno¶nie złej anteny, złego ustawienia, rozdzielacza itd. Odł±czałem tv, tak jak podpowiadali¶cie, pojedynczo, bez rozdzielacza z rozdzielaczem, wszystkie możliwo¶ci jakie mi tylko do głowy przyszły. Problem dalej nie rozwi±zany ale podł±czyłem dzisiaj tego oleda na szybko, co z tego wyszło - daje zdjecue tylko na TVP bo z tym jest problem największy.
  Nie działa tylko ten najnowszy MUX ale jego nie potrzebuje.
  LG UJ645V i UJ701V MUX 3 - Na nowych TV MUX 3 nie działa na jakim¶ 10 letnim Sh

  A tutaj najlepsza antena jaka udało mi się znaleĽć w przeci±gu 5 minut

  LG UJ645V i UJ701V MUX 3 - Na nowych TV MUX 3 nie działa na jakim¶ 10 letnim Sh

  I teraz niech mi kto¶ wytłumaczy - jakim prawem byle jak rzucony drut na barierkę czy na płot działa, i działa to lepiej niż ustawiona antena, a cał± instalacje mogę sobie w tym momencie wyrzucić...
 • Network and Internet specialist
  kamil559 wrote:
  I teraz niech mi kto¶ wytłumaczy - jakim prawem byle jak rzucony drut na barierkę czy na płot działa, i działa to lepiej niż ustawiona antena, a cał± instalacje mogę sobie w tym momencie wyrzucić...

  Tu nie ma co tłumaczyć - to radio, bywa nieprzewidywalne, tak, jak gra w ruletkę. Mówi±c z innej strony - jeste¶ po prostu farciarz, zrobiłe¶ sobie antenę z kabla i barierki (czyli KawałPrzewoduWyrzuconySwobodnieZaOkno), która przypadkowo idealnie wpasowała się w warunki. Takie rzeczy się zdarzaj±... ;)
  Inna sprawa, czy odbiór będzie stabilny w dłuższym okresie czasu, bo różnie to bywa.
 • Level 5  
  Lepsze jest to ze rzucę gdziekolwiek i gada 🤷🏻
  Gdziekolwiek od strony nadajnika. Kiedy¶ prowizorycznie było tez za domem, trochę gimnastyki ale tez działało w miarę
 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  Czyli wygl±da w takim razie , że jest jaki¶ gruby bł±d w twojej instalacji, którego z twoich opisów nie wyłapali¶my. Zdarza się.
 • Level 38  
  kamil559 wrote:
  jakim prawem byle jak rzucony drut na barierkę czy na płot działa, i działa to lepiej niż ustawiona antena
  kamil559 wrote:
  Lepsze jest to ze rzucę gdziekolwiek i gada

  To znaczy że sygnał jest mocny - co sugerowałem w #6.
  Być może antena zamontowana teraz na rurze nad dachem, na barierce odbierałaby lepiej. :?:
  kamil559 wrote:
  cał± instalacje mogę sobie w tym momencie wyrzucić...

  A zrobiłe¶ z ni± co¶, co ci radziłem? Czy nadal jest taka jak była, a ty twierdzisz że ...
  kamil559 wrote:
  postaram się na dwóch zdjęciach podważyć wszystkie wasze pomysły odno¶nie złej anteny, złego ustawienia, rozdzielacza itd.
 • Level 5  
  Tak. Próbowałem tv pojedynczo bez rozdzielacza sprawdziłem wszystkie poł±czenia. Anteny nie ruszałem żeby nie pogorszyć sytuacji, a obserwowane zmiany były znikome.
  Przy następnym wolnym wrzucę antenę przy balkonie i spróbuje jeszcze podł±czyć całkowicie „na sucho” bez separatorow i bez płytki w antenie. Zrobię po prostu od zera metoda prób i błędów z antena w nowym miejscu.
 • Level 38  
  kamil559 wrote:
  spróbuje jeszcze podł±czyć całkowicie „na sucho” bez separatorow

  Jestem przekonany że demontaż "niezasilanych" separatorów poprawi sygnał na telewizorach przy których s± one zamontowane.
 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  Pamiętaj, że podstawowa zasada jest taka - to antena wybiera sobie sama miejsce montażu...
 • Level 5  
  Witam ponownie. Takie pytanie. Czy mog± być dwa rozdzielacze czy tylko i wył±cznie na jednym to będzie dzialac
 • Level 43  
  kamil559 wrote:
  Tak. Próbowałem tv pojedynczo bez rozdzielacza sprawdziłem wszystkie poł±czenia. Anteny nie ruszałem żeby nie pogorszyć sytuacji, a obserwowane zmiany były znikome.
  .

  A szkoda, może jak j± dasz w to miejsce gdzie rzuciłe¶ przewód też zadziała?
  Zobacz #18. Zmień antenę na siatkow±..
 • Level 5  
  Dzisiaj działam wła¶nie. Dam znać co w końcu z tego wyszlo
 • Level 38  
  kamil559 wrote:
  Czy mog± być dwa rozdzielacze czy tylko i wył±cznie na jednym to będzie dzialac

  Jeżeli "wystarczy sygnału" (jeżeli będzie wystarczaj±co wysoki jego poziom), to możesz mieć więcej rozgałęĽników. Tylko jedna uwaga - każde poł±czenie, to potencjalne Ľródło usterki. Np. na dwóch rozgałęĽnikach 1/2 będziesz miał tłumienie mniejsze lub zbliżone do tego 1/4 co masz teraz.