Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ogrzewać garaż i czy użycie Webasto sprawdzi się jako rozwiązanie?

woia1602 23 Jan 2021 10:29 1065 14
    woia1602
    Level 15  
    Zamontowałem jesienią piec typu koza w garażu. Garaż ma 55m2. Wykonany z płyt betonowy. Połowa garażu już jest ocieplona od środka. Do pieca dodałem wężownice i 3 grzejniki fafiry. Wlewam tam 3 wiadra wody. W ok 10min woda ma ok 60stopni i tak się utrzymuje. Niestety w garażu jest mróz więc wodę zlewam przed mrozem. Pompa wody 12v i odpowietrznik są.
    Wpadł mi ostatnio może dziwny pomyśl tylko nie wiem czy to ma sens. Myślę o Webasto mokrym z auta. Na rynku wtórnym można kupić zestaw na symboliczne pieniądze. Nie wiem aby czy takie Webasto da radę ogrzać te grzejniki. Jaki prąd potrzebuje takie Webasto. Czy to ma sens.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    Michał643
    Level 25  
    Ale jakie medium podgrzewałoby to webasto? Jeśli dalej wodę, to wyjdzie na to samo co obecnie. A jeśli np płyn chłodniczy, to może może zamiast przerabiać instalację z kozą i instalować webasto to po prostu zalać grzejniki płynem chłodniczym lub glikolem zamiast wodą? Wydaje się to o wiele prostsze i nie wymaga przeróbek. Dodatkowo webasto działa na benzynę/olej. Czy taki sposób grzania nie byłby jednak zbyt drogi?
    vodiczka
    Level 43  
    Michał643 wrote:
    Wydaje się to o wiele prostsze i nie wymaga przeróbek.
    Nie ryzykowałbym łączenia wężownicy z łatwopalnym płynem w środku z kozą.
    Może płyn AdBlue (około 67,5% wody i 32,5% mocznika) ale zamarza przy -11°C. Nie nadaje się na duże mrozy.
    trojan 12
    Level 35  
    W którą stronę jest dach?
    Może lepiej zainwestować w panele słoneczne podłączone do sieci. I masz spokój z ogrzewaniem i prądem na garaż.
    Inwerter sieciowy 1800W/ 2000W- 1500zł,
    panele 330W x 6- 2500zł.
    Nie podałem cen skrzynki, zabezpieczeń, wyłączników bo ceny są bardzo różne.
    + znajomy do papierów i sprawdzenia poprawności montażu.
    Cenę podałem orientacyjnie bo wszystko zależy od wyboru materiału. Warto przy zgłoszeniu zapewnić sobie możliwość rozbudowy.
    Do 10000zł można dostać połowę dofinansowania.
    vodiczka
    Level 43  
    trojan 12 wrote:
    panele 330W x 6.
    Ile z tej mocy uzyskasz zimą przy pochmurnym niebie? Może lepiej zacząć od dobrego ocieplenia garażu, określić minimalną temperaturę jaka ma być utrzymana przy - 15°C na zewnątrz a następnie dobrać moc grzejnika.
    Dopiero na końcu dobrać panele tak by zużycie energii w systemie on-gride zbilansowało się w skali roku.
    trojan 12
    Level 35  
    Masz rację tylko instalacji fotowoltaicznej nie robi się w ciągu 1 dnia, jest rozliczenie roczne to trzeba być już przygotowany na lato kiedy produkcja jest największa.
    Nie piszę żeby ogrzewać garaż z bieżącej produkcji prądu z paneli bo to nierealne.
    Na palnik webasto trochę kasy trzeba dać i raczej oleju opałowego się nie kupi tylko trzeba palić ropą.
    Zamiast wydawać na ropę lepiej to samo wydać na panele i "pożyczyć" prądu z sieci do oddania latem.
    Samego ocieplania też się nie uniknie.
    Porada taka sobie- autor pytania wie jakie ma możliwości i sam zdecyduje co wybrać.

Trzeba się liczyć z jeszcze jednym- poszukiwaniem kopciuchów i jakiś uczynny sąsiad poinformuje o sposobie ogrzewania a piec ani webasto nie ma atestu 5 klasy.
    vodiczka
    Level 43  
    trojan 12 wrote:
    Masz rację tylko instalacji fotowoltaicznej nie robi się w ciągu 1 dnia, jest rozliczenie roczne to trzeba być już przygotowany na lato kiedy produkcja jest największa.
    Przecież o tym pisałem:
    vodiczka wrote:
    dobrać panele tak by zużycie energii w systemie on-gride zbilansowało się w skali roku.
    Nie sugerowałem, że proponujesz eksploatację paneli w systemie off-gride.
    woia1602
    Level 15  
    Nie wiedziałem, że adblu się nada do tego. Mam dostęp do tego specyfiku to mogę spróbować. Webasto używane mokre kupi się już za 200zł. I nie chodzi o przerobienie a wpięcie w system tak, że można palić piecem albo odpalić Webasto.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    woia1602 wrote:
    Nie wiedziałem, że adblu się nada do tego
    Nie czytaj głupot, bo adblu się do tego nie nada. Jakikolwiek płyn chłodniczy na bazie glikolu. Adblue jest żrące i śmierdzące - w końcu to wodny roztwór mocznika.
    woia1602
    Level 15  
    Więc skręcane wężownice wczoraj zamieniłem sprawną rurą 1/2 zamontowaną w palenisku. Układ zalany jest płynem chłodniczym. Niestety pękł króciec pompy i muszę chyba zamontować zwykłą od centralnego. Przy 3 favirach temp. na powrocie 70-80stopni. Dołożę jeszcze jeden grzejnik.
    Tak mi się wydawało, że adblue to kiepski pomysł.
    vodiczka
    Level 43  
    woia1602 wrote:
    Tak mi się wydawało, że adblue to kiepski pomysł.

Sorry, pomyliłem płyny.
    woia1602
    Level 15  
    Zalane płynem chłodniczym od tygodnia. Weszło 17l. Zrobiłem drugą wężownice czyli jedna jest do góry i jedna. A ruszcie. Przy minimalnym paleniu 45 stopni woda, a max 70 stopni.
    Muszę aby zrobić coś co wyłączy i wyłączy samo pompę jak się rozpali lub zgaśnie. Na 12v albo 230v
    robokop
    woia1602 wrote:
    Muszę aby zrobić coś co wyłączy i wyłączy samo pompę jak się rozpali lub zgaśnie. Na 12v albo 230v
    Jakikolwiek termostat bimetalowy - nawet taki - https://automatyka.elstat.com.pl/p10486,termostat-bimetaliczny-60-c-5a-250v-no-ksd9700.html . Przylepiony do rurki z wodą, zamknie się i włączy pompkę gdy temperatura przekroczy 60 stopni C.
    woia1602
    Level 15  
    Ma być NO czy NC? Czym to się różni w sumie?
    robokop
    Jeden jest normalnie otwarty, drugi normalnie zamknięty. Do tego zastosowania pasuje NO - zamyka się, dopiero przy przekroczeniu temperatury zadziałania.