Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Android 10 portowany RISC-V - procesor Alibaba T-Head XuanTie C910

ghost666 23 Jan 2021 14:28 651 0
 • Android 10 portowany RISC-V - procesor Alibaba T-Head XuanTie C910
  Układy RISC-V poczyniły spory postęp w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat, ale w przypadku wszystkiego, co wymaga akceleracji grafiki 3D, postęp jest dużo wolniejszy. Pojawiło się niewiele platform takich, ja ISC-V SoC z procesorem graficznym Imagination Technologies. który pojawi się jeszcze w tym roku na sprzęcie takim jak komputer jednopłytkowy Beagle V.

  Systemem operacyjnym, który z pewnością będzie wymagał akceleracji grafiki 3D, jest Android, ale prace już się rozpoczęły, odkąd T-Head - jednostka biznesowa Alibaba Group specjalizująca się w ukłądach scalonych - przeportowała Androida 10 (AOSP) na architekturę RISC-V ze wsparciem dla grafiki i wyświetlaczy dotykowych.  Powyższe demo działa na module ICE EVB z wysokowydajnym SoC XuanTie C910 opracowaną przez T-Head. Układ ICE SoC integruje w sobe dwa rdzenie XuanTie C910 (RV64) taktowane 1,2 GHz, dodatkowy rdzeń XuanTie C910V z zegarem 1,2 GHz z rozszerzeniami wektorów, jednordzeniowe GPU 3D (procesor graficzny Vivante GC8000UL), obsługę pamięci DDR4, interfejs GMAC (dla Gigabit Ethernet), a także dekodowanie wideo 4Kp60 HEVC/AVC/JPEG. Rozdzielczość wyświetlania wydaje się ograniczona do 1920 × 1080.

  Android 10 portowany RISC-V - procesor Alibaba T-Head XuanTie C910


  Instrukcje, jak samodzielnie zbudować Androida na RISC-V, znaleźć można na Githubie, ale ponieważ opisywana płytka nie jest obecnie publicznie dostępna, nie można więc jej wypróbować, chyba że pracujesz dla T-Head… Oznacza to, że komputery jednopłytkowe z RISC- V prawdopodobnie pojawią się dopiero w tym roku, a prawdopodobnie po nich pojawi się wykorzystujący RISC-V TV box, a nieco później i smartfony RISC-V - potencjalnie za kilka lat.

  Podobne informacje znajdują się na stronie T-Head. Znaleźć tam można także zaproszenie do dołączenia do grupy „Open Chip Community” na DingTalk dla osób zainteresowanych projektem.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/01/22/android-10-ported-to-risc-v-board-powered-by-alibaba-t-head-xuantie-c910-soc/

  Cool! Ranking DIY
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10262 posts with rating 8534, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.