Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.

slavo666 23 Jan 2021 20:00 3384 19
 • Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.
  Cześć. Właśnie kupiłem sobie automatyczny czyścik do grotów.
  Początkowo, gdy dowiedziałem się o istnieniu takiego urządzenia parsknąłem śmiechem. Ale im więcej o tym czytałem i oglądałem filmów, tym chęć na zakup takiego gadżetu była coraz większa. Oczywiście nigdy nie wydałbym na to dwóch tysięcy (tyle kosztuje sprzęt od JBC), więc pozostała mi opcja chińska za około 150zł.

  Tym sposobem po dwóch tygodniach miałem już paczkę na warsztacie. W środku znajdziemy sam czyścik, zasilacz 12V o wydajności jednego ampera, zapas dodatkowych czterech mosiężnych szczotek oraz przyrząd do drapania się po głowie, kiedy będziemy oczekiwać na oczyszczenie grota.
  Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.

  Urządzenie jest kompaktowe, praktycznie mieści się w dłoni, ale jednocześnie jest na tyle stabilne, że nie przesuwa się po stole podczas używania. Korpus i podstawa są łączone magnesami, co ułatwia opróżnianie zasobnika z resztkami cyny.

  Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.


  Ogólnie konstrukcja czyścika jak na swoją cenę jest całkiem solidna. W środku znajduje się silnik prądu stałego, który poprzez pasek napędza zespół szczotek, umocowanych na łożyskach maszynowych. Silnik uruchamiany jest automatycznie poprzez barierę optyczną, która wykrywa włożenie kolby lutownicy.
  Szczotki są dość rzadkie i umieszczone zbyt daleko od siebie, co powoduje, że sprawność czyszczenia jest niestety słaba. W porównaniu do czyścika jbc, tutaj cała operacja czyszczenia trwa nawet do kilku sekund.
  Cała skomplikowana elektronika zawarta jest na jednej płytce PCB, umieszczonej w specjalnym plastikowym pudełku, skręconym dwiema śrubami:


  Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.

  Przy okazji kolejne niedociągnięcie, to umieszczenie gniazda zasilania z boku obudowy zamiast z tyłu, co przeszkadza przy postawieniu czyścika blisko stacji lutowniczej lub podstawki pod kolbę.

  Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.

  A jak czyścik sprawuje się w praktyce? Całkiem nieźle, biorąc pod uwagę liche szczotki i ich odstęp od siebie. Niestety przez to jestem zmuszony dłużej trzymać w nim kolbę lutownicy i lekko ją obracać, chcąc dokładnie oczyścić grot. Szkoda, że producent nie zastosował gęstszego włosia i nie umieścił ich bliżej siebie. Wtedy proces zajmowałby prawdopodobnie tyle, co w przypadku JBC, czyli poniżej sekundy. Samo czyszczenie jest bardzo subtelne, więc nawet właściciele stacji o drogich i delikatnych grotach jak np. Weller czy JBC, mogą go spokojnie używać.
  A co z wychładzaniem grota? Jak widzicie poniżej, nie występuje. Choćbym trzymał tam kolbę pół godziny, temperatura nie drgnie.

  Podsumowując, nie jest to urządzenie niezbędne w warsztacie i ma kilka niedociągnięć, ale do śmietnika się na pewno nie nadaje i mimo mniejszej sprawności niż droższe markowe egzemplarze, daje radę.
  Można łatwo podnieść jego wydajność, montując odpowiednio większe i bardziej gęste szczotki. Te fabryczne mają około 22mm średnicy.
  Linka nie udostępniam, gdyż nie mam w tym interesu. Proszę sobie wyszukać na Aliexpress "Yihua 200Q". Ja zapłaciłem 150 + 29 za przesyłkę.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  slavo666
  Level 18  
  Offline 
  slavo666 wrote 430 posts with rating 150, helped 9 times. Live in city Kraków. Been with us since 2005 year.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  Tomek515
  Level 22  
  3:03 na filmie. Nie uwierze, ze tam nic nie powiedziałeś :D
 • #4
  phanick
  Level 28  
  A jak jest w przypadku stosowania np. z taką rozlutownicą? Średnica grota to 12mm, wejdzie do tej dziurki?
  Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.

  I w takiej rozlutownicy to grot trzeba też czyścić z przodu, a nie tylko z boku - te szczoteczki dosięgną?
 • #6
  Piotr160292
  Level 38  
  No i po co ci to g...o... Jak dla mnie wyrzucone bez sensu pieniądze, ponieważ za parę zł. Kupisz druciaka i masz dokładnie to samo... Widzę już ludziom naprawdę się w głowach poprzewracało skoro wydają już kasę na elektryczne czysciki bo nie chce się włożyć grota w gąbkę wytrzeć czy druciak. Mogłeś te pieniądze na jakąś fundację przelać jak już koniecznie musiałeś je wydać -z pewnością zrobiliby lepszy z nich użytek niż zakup tego czegoś... Nie uwierzysz, ale dokładnie to samo zrboisz gąbką w dokładnie takim samym czasie i mogę to udowodnić... Sam kiedyś miałem taką sytuację, że potrzebowałem podtopić plastik jak wymieniałem klawiaturę w laptopie i użyłem do tego lutowonicy. Na grocie nagromadziło się od cholery plastiku. Zostawiłem to, ponieważ niestety przypadkiem pochlapałem sobie wytrawiaczem gąbkę i mi ją zeżarło, potem jak dokupiłem gąbkę, wytaplałem w topniku w formie pasty grot, potem w cynie, wytarłem 2x o gąbkę i grot jak nowy, więc kompletnie nie rozumiem po jaką cholerę za takie wynalazki przepłacać, bo dla mnie nawet 150 zł. to jest bardzo drogo za coś takiego, skoro dokładnie tak samo się doczyści o gąbkę czy druciak wpierw wymaczając grot w cynie i topniku...
 • TermopastyTermopasty
 • #7
  slavo666
  Level 18  
  Poco to się nogi nocą.
  Quote:
  Widzę już ludziom naprawdę się w głowach poprzewracało skoro wydają już kasę na elektryczne czysciki bo nie chce się włożyć grota w gąbkę wytrzeć czy druciak. Mogłeś te pieniądze na jakąś fundację przelać jak już koniecznie musiałeś je wydać -z pewnością zrobiliby lepszy z nich użytek niż zakup tego czegoś...

  Takie życie, kupuję sobie za swoje 150zł elektryczny czyścik, bo mam taką chęć. Teraz uważaj... wyobraź sobie, że jest sporo ludzi w Polsce, którzy używają tego za 2000. Koniec świata, sodoma i gomora! :D
  Quote:
  Nie uwierzysz, ale dokładnie to samo zrboisz gąbką w dokładnie takim samym czasie i mogę to udowodnić...

  Nie dokładnie to samo, ten czyścik działa trochę inaczej.
  Poza tym, jakbym się lubił bawić w sado maso, to bym lutował rozgrzanym gwoździem i wycierał go szmatą. Też można i pewnie znajdzie się ktoś, kto to zrobi szybciej niż lutownicą.
  Jednak mając lepszy sprzęt zarabia się jakoś więcej i łatwiej. Taka dziwna korelacja.
 • #8
  Piotr160292
  Level 38  
  No to oświeć mnie, bo ja różnicy żadnej nie widzę, biorąc pod uwagę że tu i tu fizycznie muszę ruszać kolbą żeby brud zszedł, więc jaka różnica czy będę tarł o szczotki, albo druciak/gąbkę... Gąbka to rozumiem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ gąbka musi być mokra, a mokra gąbka znowu niszczy groty, co nie jest szczególnie fajnie przy grotach T12, które potrafią 150 zł. od sztuki kosztować... Ja intencje rozumiem, ponieważ sam kupiłem sobie stację lutowniczą za prawie 500 zł, a mogłem chińczyka za 120 i też zrobiłby robotę, ale tutaj widać różnicę, szczególnie jak trzeba dużą powierzchnię przygrzać... W przypadku tego czyścika ja różnicy wartej dopłacenia nie widzę, dlatego ten zakup akurat jest dla mnie zmarnowanymi pieniędzmi, ponieważ można było coś innego z narzędzi kupić z te pieniądze...
 • #9
  Tomek515
  Level 22  
  U każdego czasami włącza się ten wewnętrzny gadżeciaż. To nie koniecznie potrzeba praktyczna :D
 • #11
  slavo666
  Level 18  
  Gąbka nie niszczy grotów. I nie powinna być mokra, tylko delikatnie zwilżona wodą destylowaną. Wtedy wszystko idzie w miarę gładko. Różnica jest taka, że przy pracy zawodowej gąbka szybko się brudzi różnymi rzeczami i zostają też na niej resztki spoiwa. Podczas wycierania często jest tak, że coś z niej zostaje przeniesione na grot bądź też ciężko jest go całkowicie oczyścić i zostają malutkie grudki lub włoski z cyny, co czasami irytuje szczególnie przy lutowaniu mikroskopijnych połączeń. Trzeba się trochę namachać, a i to nie zawsze skutkuje. Podobnie zachowuje się używany jakiś czas druciak.
  Ten czyścik ma słabą wydajność, ale po tych kilku sekundach potrafi oczyścić grot idealnie, do takiego stanu, jakby wyszedł z fabryki i wtedy mikrolutowanie staje się przyjemnością. Szczotki wyrzucają znakomitą większość zanieczyszczeń i spoiwa w stronę zasobnika.
  Od początku mówiłem, że nie jest idealny i ma wady. Wymiana szczotek na gęste i ewentualne zmniejszenie odstępu między nimi zlikwiduje te wady. Jak znajdę czas, to się tym zajmę i wtedy będzie to pełnosprawne i przydatne urządzenie.
 • #14
  Piotr160292
  Level 38  
  Szczotki 92 zł. brutto - no ładnie. :O
 • #15
  amator2
  Level 17  
  Lepiej kupić Quick310, kosztuje poniżej 300 zł i umożliwia czyszczenie szerokich grotów
 • #17
  amator2
  Level 17  
  Ja kupiłem za 288zł z przesyłką. Układ startu jak widać nie jest skomplikowany. Można też zrobić układ czasowy na NE555 lub sterowanie dotykowe
 • #18
  Maxior.pl
  Level 12  
  Pytanie do elektroników:
  Dało by się to co na zdjęciu zaadoptować jako automatyczny czyścik do grotów?
  Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.
  Jest to elektrośmieć z podajnika płynu do dezynfekcji. Działający oczywiście. Zasilane to było bateriami AA w ilości 6 szt. Silnik z przekładnią, a w przekładni był wyzwalany mikro styk do zliczania obrotów.
  Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja. Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja. Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.

  PS: Procesor https://www.nuvoton.com/export/resource-files/DS_N76E003_EN_Rev1.09.pdf
  https://www.digikey.pl/product-detail/pl/nuvo...of-america/N76E003AT20/N76E003AT20-ND/8747842

  Klon 8051 ? Czyli jest szansa programowania? Odczytania też ?
 • #19
  rosak
  Car dashboards specialist
  slavo666 wrote:
  Oczywiście nigdy nie wydałbym na to dwóch tysięcy (tyle kosztuje sprzęt od JBC), więc pozostała mi opcja chińska za około 150zł.


  Też tak samo pomyślałem. Po 3 dniach używania Yihua zamówiłem JBC 😄

  Dodano po 23 [minuty]:

  Piotr160292 wrote:
  No i po co ci to g...o... Jak dla mnie wyrzucone bez sensu pieniądze, ponieważ za parę zł. Kupisz druciaka i masz dokładnie to samo... Widzę już ludziom naprawdę się w głowach poprzewracało skoro wydają już kasę na elektryczne czysciki bo nie chce się włożyć grota w gąbkę wytrzeć czy druciak. Mogłeś te pieniądze na jakąś fundację przelać jak już koniecznie musiałeś je wydać -z pewnością zrobiliby lepszy z nich użytek niż zakup tego czegoś... Nie uwierzysz, ale dokładnie to samo zrboisz gąbką w dokładnie takim samym czasie i mogę to udowodnić...


  Ja wydałem ok 1500 za JBC. Zwróciło się już przynajmniej 10x. Udowodnij, jak 500x dziennie czyścisz gąbka bez odrywania oczu od mikroskopu w tym samym czasie.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Czyszczenie w JBC trwa ułamek sekundy, dla prostego rachunku przyjmijmy, że 0.5s (sekunda to wbrew pozorom całkiem długi czas). Na gąbce czy „druciku” zajmuje to minimum 2s (myślę, że dłużej ale niech będzie). Różnica 1.5s. Pomnóż x500 i masz 750s, czyli prawie 13 minut. Teraz policz sobie swoją stawkę godzinową. Mi wyszło, że te 1500zł zwróciło się w ok 10 dni i zaczęło zarabiać.
  Nie wspomnę już o wygodzie/komforcie pracy.
 • #20
  Piotr160292
  Level 38  
  Ja po prostu myślałem, że do do domowego użytku. Do pracy to widzę sens nawet 20k wydać i sam bym tak zrobił jakby coś pomogło mi jakkolwiek skrócić czas pracy, bo wiadomo, że to są pieniądze i to ma bardzo duże znaczenie, poinieważ tu 10 minut, tu 3 i tym sposobem robi się kilka godzin i zamiast przykładowo naprawić 5 sprzętów zrobi się 3 i parę stów np. w plecy...